Facebook Google+ Twitter

Serbia: w wyborach zwyciężyła Partia Demokratyczna

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-12 16:43

Zwycięstwo w wyborach w Serbii prozachodniej Partii Demokratycznej jest dowodem na to, że kraj ten chce nawiązać bliskie kontakty z Unią Europejską. Taką opinię wyraził serbski publicysta i tłumacz Vladan Stamenkovic.

We wczorajszych wyborach parlamentarnych, proeuropejska Partia Demokratyczna zdobyła 38,8 procent głosów. Natomiast ultranacjonalistyczną Partię Radykalną poparło 29,2 procent wyborców. To wyniki po podliczeniu niemal 98 procent głosów. Frekwencja wyborcza wyniosła 61 procent.

W opinii Stamenkovica, w tej chwili trudno jest jeszcze powiedzieć jakie partie utworzą rząd. Jego zdaniem, wyniki wyborów oznaczają, że Serbowie chcą nawiązać jak najbliższe kontakty z Unią Europejską. Z drugiej strony jednak, nadal widać wyraźny podział między głównymi siłami politycznymi Serbii.

Prawdopodobnie Partia Demokratyczna będzie musiała rządzić w koalicji z którymś spośród mniejszych ugrupowań. Jednym z możliwych koalicjantów jest Partia Liberalno-Demokratyczna. Zwycięska Partia Demokratyczna może też próbować utworzyć rząd w koalicji z Socjalistyczną Partią Serbii, której twórcą był Slobodan Miloszević. Zdaniem Vladana Stamenkovica, jest to swoisty paradoks, że utworzona jeszcze przez Milosevicia partia może być ogniwem koniecznym do utworzenia rządu.

IAR/Poźniak/kusiak /dyd

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.