Facebook Google+ Twitter

Serbski parlament: Masakra w Srebrenicy to nie ludobójstwo

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-31 16:44

Parlament Serbii przyjął rezolucję potępiającą masakrę tysięcy bośniackich muzułmanów, do której doszło 15 lat temu. W lipcu 1995 roku w okolicach Srebrenicy Serbowie wymordowali około ośmiu tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców.

Oprócz ważnego znaczenia symbolicznego - uchwała serbskiego parlamentu to również ważny gest w stronę Europy - podkreśla Wojciech Stanisławski z Ośrodka Studiów Wschodnich . W preambule do rezolucji napisano, że jest to uznanie dla wartości Unii Europejskiej, do której Serbia ma nadzieję przystąpić - tłumaczy ekspert.

Parlament serbski nie uznał jednak masakry w Srebrenicy za ludobójstwo. Jak wyjaśnia Wojciech Stanisławski - Serbowie tym samym zdystansowali się do orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, który uznał masakrę za ludobójstwo, a Serbów winnych zaniechania w tej sprawie.

Część liberalnych serbskich parlamentarzystów chciała uznania masakry w Srebrenicy za ludobójstwo. Wojciech Stanisławski dodaje, że gdyby tak się stało, to miałoby to dość poważne następstwa. Stawiałoby to Serbię na skrajnie przegranej pozycji w rozliczeniach o odszkodowania i rozliczeniach natury politycznej. A takie rozliczenia na Bałkanach muszą się dokonać - dodaje Wojciech Stanislawski.

W rezolucji wezwano także do aresztowania generała Ratko Mladicia, który przebywa na wolności - mimo że Międzynarodowy Trybunał Karny dla Byłej Jugosławii chce go sądzić za ludobójstwo. Serbia nie chce wydać generała, choć Unia Europejska uzależnia od tego zamknięcie negocjacji akcesyjnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.