Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11543 miejsce

Serce nie ma zmarszczek

„Starość nie chroni przed niebezpieczeństwami miłości, ale miłość, w jakiś sposób ochroni was przed niebezpieczeństwami, które niesie ze sobą starość” - Jeanne Moreau

Serce nie ma zmarszczek / Fot. http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Datei:It%27s_all_about_love.jpg&filetimestamp=20100806200933Znajoma bibliotekarka opowiadała mi kiedyś o starszych paniach, które przychodzą regularnie wypożyczać książki, prosząc niezmiennie: -Tylko, żeby było o miłości i żeby się dobrze kończyło.

Panujący kult młodości sprawia, że widok starych ludzi trzymających się na ulicy za ręce budzi mieszane uczucia. Mamy zakodowany pewien obraz starości, która jest czymś smutnym, wstydliwym. Starzy ludzie stają się niewidzialni, jak zauważył Jonathan Carroll (Parę mil nocy): „Starzenie się na ziemi podlega stopniowej utracie widzialności. (…) Starych ludzi dostrzega się tylko wtedy, gdy robią kłopoty albo stają się dokuczliwi, albo, gdy umierają”.

Jeszcze smutniejszy obraz starości odmalował Jacques Brel w piosence „Les Vieux”, którzy nawet, gdy mają pieniądze, to i tak są biedni. „Zobaczyć można ich jak z trudem niosą w deszcz parasol swój i wstyd, że mówią cicho zbyt, że chodzą wolno zbyt, że żyją długo zbyt.(…) Jeśli wychodzą, to wychodzą wbici w czerń i człapią resztką sił pochować kogoś, kto był jeszcze starszy i kto jeszcze brzydszy był”.

Antoni Kępiński zauważył, że „lęk przed starością i śmiercią stał się obsesją ludzi cywilizacji technicznej. (…) Poczucie, że „wypełniło się”, że już więcej nic stać się nie może, że weszło się już na drogę prowadzącą ku zniedołężnieniu i śmierci, jest chyba najtragiczniejszym przeżyciem starości. (…)Starość – to jesień życia. (…) Podobnie jak jesień może być najpiękniejszą porą roku, tak i starość może być najlepszym okresem życia. Bywają jednak jesienie słotne i bezowocne i starość też jałowa, bolesna, a nawet tragiczna być może”.

Francuzi zaś powtarzają, że trzeba umieć dobrze się zestarzeć. Aby odnieść sukces, trzeba wcześnie zacząć. Ludzie, którzy przyjmują swoją starość, nie robiąc z niej problemu, są młodsi od tych, którzy chcą za wszelką cenę zachować swoją młodość.

Stare osoby często widzi się w pojedynkę. Na ulicy, w autobusach i tramwajach, w sklepach i u lekarza. Są to głównie panie, gdyż one żyją dłużej. Wdowy, kobiety rozwiedzione, porzucone, niezamężne. Kobiety też lepiej radzą sobie z samotnością. „Człowiek samotny jest zawsze w złym towarzystwie”. – powiedział Jean Cocteau. „Kto z dwojga został sam, bez trudu znajdzie swój ziemskiego piekła krąg” – śpiewał Brel.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

Krysiu, umiera w pierwszym roku po stracie partnerki, bo mu serce pęka z utraconej miłośc, a nie z samotności :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robercie, Ja nie napisałam, że mężczyzna nie potrafi się starzeć:)
Napisałam, że mężczyzna gorzej znosi samotność. Zgodnie z danymi statystycznymi wielu mężczyzn umiera w pierwszym roku po stracie partnerki.
Jeśli chodzi o umiejętność starzenia się, to chyba jest taka sama dla obydwu płci:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Serce nie ma zmarszczek. Również serce mężczyzny ich nie ma. Więc czemu chłop ma nie umieć się starzeć a kobieta potrafi?
Poza tym to wszystko pięknie podana prawda :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Izo zwróciłaś uwagę na inny ważny aspekt tematu. Społeczeństwo się starzeje, będzie nas przybywać. Nie chodzi mi o materialną pomoc starszym osobom, lecz o zmianę sposobu postrzegania tych ludzi, przyznanie im prawa do szczęścia... Będą wtedy dłużej i lepiej żyć, a właściwie to my będziemy lepiej i godniej żyć, gdyż wkrótce nas to też będzie dotyczyło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

,,Panujący kult młodości sprawia, że widok starych ludzi trzymających się na ulicy za ręce budzi mieszane uczucia'' dojrzale słowa, wymowny materiał, brak mi punktacji! 5x5 , gratulacje tematu Krystynko !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krystyno, wspaniały tekst, tak mało się pisze na temat ludzi starszych, tak jak zauważyłaś widzi się ich tylko jak oni czegoś potrzebują. Nieststy będzie ta generacja coraz większa i trzeba już o tym pomyśleć , aby w społeczeństwie ludzie starsi mieli też swoje miejsce i mogli godnie i szczęśliwie żyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słyszałam że Jane Fonda nakręciła film o miłości w łożku 70 latków.

Miłość rzeczywiście nie zna granic ani w przestrzeni ani w czasie. Amor puszcza cięciwę łuku a strzała nie zagląda w metrykę, serce nie sługa nie słucha rozkazów.

Miłość wszystko wybaczy, mawiała moja Babcia a Dziadunio mawiał, że najpiękniej starzeją się konie, gdyż nawet z wiekiem zupełnie nie tracą urody, dlatego nigdy nie zamienił konia na młodszego. ;)))

Tak mało piszemy o miłości a przecież każdego z nas ona ustrzeliła.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.01.2012 15:11

Młodość jest chorobą, której jeśli nie zaniedbać, mija szybko i niepostrzeżenie

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.01.2012 12:50

Bardzo dobry tekst. Przeczytałem z przyjemnością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sean Connery powiedział niedawno, że jeśli życie jest spektaklem, to III akt się Panu Bogu nie udał...
Alfred Hitchcock rozwijał akcję "do końca" na wysokim diapazonie...
A ja uważam ( w tym zacnym towarzystwie), że od prologu do epilogu może być jak najlepiej.
Świetny tekst, zacny tytuł.
Pozdrawiam.
5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.