Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25203 miejsce

"Serce wielkie i otwarte na Boga" - wywiad z papieżem

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2014-02-15 18:47

Jorge Mario Bergoglio już od pierwszych dni swojego pontyfikatu nieustannie intryguje ludzi. Jaki naprawdę jest obecny następca św. Piotra? Jego osobę przybliża nam książka "Serce wielkie i otwarte na Boga" krakowskiego Wydawnictwa WAM.

 / Fot. okładka książkiZachowanie i decyzje papieża Franciszka często zaskakują i szokują. Zaraz po swoim wyborze odmówił założenia ozdobnego mucetu czy butów papieskich, jeździ starym autem, nie śpiewa podczas mszy pieśni, pozdrawia wiernych tylko w języku włoskim itd. Na dodatek zrezygnował z mieszkania w Pałacu Apostolskim i przeniósł się do Domu Świętej Marty.

Tam też umówił się na spotkanie z Antonim Spadaro SJ, redaktorem naczelnym „La Civiltà Cattolica”. Wywiad został przeprowadzony w sierpniu ubiegłego roku. Czytelnicy w książce "Serce wielkie i otwarte na Boga" znajdą m.in odpowiedzi na pytania: jakie znaczenie ma dla zakonnika bycie papieżem, kim dla niego są wierni i Kościół, o jakim Kościele marzy i czy są potrzebne reformy?

Okazuje się jednak, że Ojciec Święty nie przepada za wywiadami. Gdy odpowiada na pytania dziennikarzy i udzieli pierwszej spontanicznej odpowiedzi za chwilę odkrywa, że to nie jest to co chciał powiedzieć. Uważa, że inne słowa lepiej oddałyby istotę sprawy. Nie przywykł również przemawiać do tłumów. Kiedy ma je przed sobą, wyławia jedną osobę i skupia się na niej.

Jak zapewne pamiętamy całkiem niedawno został wybrany Człowiekiem Roku 2013. Skąd taka decyzja? Nacy Gibbs, szefowa tygodnika "Time", tak uzasadniała ten wybór: "W czasach, gdy doświadcza się ograniczeń przywództwa w tak wielu miejscach, człowiek bez armii i broni, nie posiadający królestw, poza niewielkim terenem w środku Rzymu, ale ze stojącym za nim ogromnym bogactwem i ciężarem historii rzuca wyzwanie (...) Kiedy całuje twarz człowieka zniekształconego lub myje nogi muzułmanki, to obraz taki wykracza daleko poza granice Kościoła katolickiego."

Kim zatem jest Jorge Mario Bergoglio? „Nie wiem, jaka mogłaby być najwłaściwsza definicja… Jestem grzesznikiem. To jest najtrafniejsza definicja (…) Tak, można powiedzieć, że jestem trochę sprytny, wiem, jak się odnaleźć w wielu sprawach, ale też jest prawdą, że jestem trochę naiwny. Tak, ale najlepszą syntezą, która wypływa z mojego wnętrza i którą postrzegam jako najprawdziwszą, jest właśnie ta: «Jestem grzesznikiem, na którego spojrzał Pan».”

Z tej niewielkiej książeczki, bo liczącej zaledwie 96 stron dowiadujemy się również, że obecny następca św. Piotra często myśli o kobiecie - o jej roli w społeczeństwie i w samym Kościele. Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo. Tak więc kobieta i mężczyzna są sobie równi i stanowią jedność. Rola kobiety (nie tylko) w Kościele jest ogromna, choć na przestrzeni wieków starano się ją umniejszyć lub całkowicie zbagatelizować. Wystarczy spojrzeć na Maryję i inne niewiasty, które były w otoczeniu Jezusa i o których wspomina Pismo Święte. O roli kobiet mówił także (lub dopiero) Jan Paweł II w latach 80-tych ubiegłego wieku, w Liście Apostolskim "Mulieris dignitatem".

Papież Franciszek przy różnych okazjach wielokrotnie odnosił się do tego tematu. W rozmowie z ojcem Spadaro stwierdza; „Konieczne jest rozszerzanie przestrzeni dla bardziej zdecydowanej obecności kobiet w Kościele. Obawiam się rozwiązania «maczyzmu w spódnicy», ponieważ w rzeczywistości kobieta ma inną strukturę niż mężczyzna (…) Kobiety zadają głębokie pytania, którymi należy się zająć (…) Dzisiejsze wyzwanie jest właśnie takie: zastanowić się nad szczególnym miejscem kobiety, także tam, gdzie sprawowana jest władza w różnych zakresach Kościoła”.

Nie zapomina również w swoich rozważaniach o rozwiedzionych, będących w związkach homoseksualnych lub znajdujących się w innych trudnych sytuacjach. Dużo z tych osób potrzebuje i szuka Boga. Jednak czują się odrzuceni przez Kościół. Jorge Mario Bergoglio uważa, że bardzo dużo zależy tu od duszpasterzy, od tego jacy są, od ich podejścia do ludzi: „Przekaz ewangeliczny nie może być zredukowany jedynie do niektórych aspektów, które nawet jeśli są ważne, nie oddają samego sedna nauczania Jezusa.”

Książka zawiera dużo ilustracji i odniesień do wypowiedzi Ojca świętego, dotyczących zakonu jezuitów i duchowości św. Ignacego Loyoli. Jej lektura pozwoli lepiej zrozumieć decyzje Papieża Franciszka, poznać wartości jakimi się kieruje i jego styl bycia. Uważam, że powinni po nią sięgnąć (przede wszystkim) duchowni, osoby wierzące i ci, którzy z KK są nieco na bakier.


SERCE WIELKIE I OTWARTE NA BOGA
Rozmowa z Papieżem Franciszkiem z objaśnieniami i komentarzami jezuitów
autor: Antonio Spadaro SJ
tłumacz: Zbigniew Kasprzyk
wydanie: pierwsze
data wydania: grudzień 2013
stron: 96
Wydawnictwo WAM

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Przyznaję, że bardzo ciekawa pozycja!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.