Facebook Google+ Twitter

Seria dymisji. Kadrowe trzęsienie ziemi w kancelarii Tuska

W ostatnich kilku miesiącach z instytucji państwowych podległych Donaldowi Tuskowi podało się do dymisji kilku wysokiej rangi urzędników. Z jakich powodów? Dlaczego?

 / Fot. Wikimedia CommonsW Kancelarii Premiera panuje duży ruch, i to nie tylko z powodu politycznych ucieczek z Platformy, ale z przyczyn kadrowych. Według mediów, rozwinęła się seria dymisji wysokich rangą urzędników, z instytucji bezpośrednio podległych premierowi. Gazety pytają: czy za falą zwolnień stoi ekipa Jacka Cichockiego? Jak podaje "Rzeczpospolita", do dymisji podał się dyrektor rządowego Centrum Usług Wspólnych, Mateusz Matejewski. Ale nie tylko o jedną dymisję chodzi.

Dyrektor Mateusz Matejewski - to trzecia z kolei ważna osoba z Kancelarii Premiera, która żegna się ze stanowiskiem. Wcześniej media pisały o dymisji Lecha Marcinkowskiego, dyrektora generalnego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM). O rozwiązanie stosunku pracy - zdaniem "Rz" - wystąpił też w maju Wojciech Nowicki. Był do maja podsekretarzem stanu w KPRM, a ponadto do marca - zastępcą szefa kancelarii.

Z końcem sierpnia zwolnił się dyrektor rządowego Centrum Usług Wspólnych, Mateusz Matejewski. Centrum Usług Wspólnych, powołane w 2011 r. z przekształcenia Centrum Obsługi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odpowiada za przetargi dla administracji.

Odejście aż trzech wysokich rangą urzędników państwowych potwierdza Centrum Informacyjne Rządu (CIR), jednak nie odpowiada na pytania o przyczyny. Dlaczego w krótkim czasie odeszło z KPRM aż trzech wysokich rangą urzędników? – To normalne, że urzędnicy zmieniają miejsce pracy – uspokajał rzecznik rządu, Paweł Graś, gdy w maju pojawiły się informacje o odejściu dyrektora Lecha Marcinkowskiego.

Urzędnicy KPRM nieoficjalnie mówią o konfliktach z ekipą nowego szefa Kancelarii Premiera. – Nie ma nawet o czym rozmawiać – powiedział gazecie Wojciech Nowicki. Odmówił też komentarza Mateusz Matejewski. Media spekulują, że trzy dymisje mogą być wynikiem konfliktu z ekipą Jacka Cichockiego - nowego szefa KPRM.

Do lutego 2013 roku, szefem Kancelarii Premiera był blisko związany z premierem Donaldem Tuskiem, Tomasz Arabski, który został mianowany ambasadorem RP w Hiszpanii. Za blisko związanego z nim człowieka uchodził Wojciech Nowicki. Podobnie jak Tomasz Arabski, pełnił wcześniej funkcję członka zarządu Radia Gdańsk.

Niektórym urzędnikom nie odpowiada styl zarządzania wprowadzony przez Jacka Cichockiego. Pod jego kierownictwem, na tym tle zaczęło dochodzić do konfliktów, zwłaszcza z zastępcą szefa Kancelarii, Michałem Deskurem (byłym doradcą, a potem zastępcą szefa MSW Jackiem Cichockim). To mogło być efektem ich odejścia – powiedział jeden z urzędników Kancelarii.

Centrum Informacyjne Rządu nie potwierdza jednak, że w Kancelarii Premiera dochodziło do konfliktów. - Informacje o rzekomym konflikcie z sekretarzem stanu Michałem Deskurem są bezpodstawne – informuje CIR, w odpowiedzi na pytania "Rzeczpospolitej".

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tusk powinien postąpić honorowo i zwolnic się sam. Ale, czy on ma honor?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.