Facebook Google+ Twitter

Seria tsunami na południowym Pacyfiku zabiła co najmniej 100 osób

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-30 14:11

Seria tsunami wywołanych przez silne trzęsienie ziemi, które nawiedziły południowy Pacyfik, zabiła co najmniej 100 osób.

Służby ratunkowe podkreślają, że liczba zabitych możne znacznie wzrosnąć.
Na wyspach Samoa, według oficjalnych danych, zginęło 77 osób, a 150 znajduje się w szpitalach. Premier Samoa powiedział, że jest zaszokowany skalą zniszczeń, które dotknęły wyspy.
Kilkumetrowe fale uderzyły też w znajdujące się pod administracją Stanów Zjednoczonych Samoa Amerykańskie, gdzie zginęło co najmniej 25 osób. Na wyspach Tonga tsunami zabiło sześć osób.
Trzęsienie ziemi, które wywołało tsunami, miało siłę 8,3 stopni w skali Richtera.

Wiele nadbrzeżnych wiosek zostało całkowicie zniszczonych, a setki osób zostały bez dachu nad głową. Trwa akcja ratunkowa. Wśród ofiar może być wielu turystów - głównie z Nowej Zelandii i Australii.
Stany Zjednoczone, Australia i Nowa Zelandia zapowiedziały pomoc dla dotknietych przez tsunami rejonów. Rząd w Wellington wysłał już tam samolot ratunkowy, w rejon nawiedzony przez żywioł mają się także udać australijskie samoloty z pomocą humanitarną.

Prezydent Barack Obama zapewnił w oświadczeniu, że na bieżąco monitoruje tragiczne wydarzenia.
Silne trzęsienie ziemi odnotowano też u wybrzeży indonezyjskiej wyspy Sumatra. Według amerykańskiej agencji geologicznej, wstrząs miał siłę 7,9 stopni w skali Richtera. Na razie nie ma ostrzeżenia przed tsunami, ale odnotowano kolejne wstrząsy o sile 5.5 stopni.

Według wstępnych doniesień, trzęsienie zniszczyło na Sumatrze setki domów i mostów, spowodowało też pożary.

W grudniu 2004 roku trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim o sile 9 stopni w skali Richtera wywołało fale tsunami, które uderzyły w wybrzeża kilku państw Azji Południowo-Wschodniej, a później także Afryki. Sięgające 15 metrów fale zniszczyły nadmorskie wsie i miasteczka, a także kąpieliska odwiedzane o tej porze roku przez zagranicznych turystów. Zginęło około 300 tysięcy ludzi. Kilka milionów straciło dach nad głową.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.