Facebook Google+ Twitter

Seria wybuchowych listów w Anglii i Walii

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2007-02-08 09:21

Zagadkowe zamachy na razie nikogo nie zabiły. Nie wiadomo, jakie są motywy osoby, która rozsyła przesyłki z materiałami wybuchowymi. Ta historia bardzo przypomina wyczyny słynnego Unabombera.

Siedem listów-pułapek wybuchło w ostatnich dniach na Wyspach Brytyjskich. Wczoraj fatalna przesyłka trafiła w ręce pracownicy agencji bezpieczeństwa drogowego i rejestracji kierowców w Swansea (Walia). Ranna kobieta trafiła do szpitala.

Szalony kierowca

W poniedziałek w centrum Londynu wybuch podobnej przesyłki zranił pracownicę firmy zajmującej się m.in. pobieraniem opłat za wjazd samochodem do centrum miasta. Dzień później dwaj mężczyźni zostali lekko ranni w eksplozji listu w Wokingham, ok. 60 km na zachód od Londynu. Ta firma zajmuje się obsługiwaniem spraw związanych z mandatami za przekroczenie dopuszczalnej prędkości.

Policja ujawniła, że zamachów było aż siedem. Seria eksplozji wywołała spekulacje, że pułapki rozsyła kierowca, który miał zatargi z policją. Inna hipoteza mówi o kampanii obrońców praw zwierząt. Charakterystyczne jest to, że żadna z dotychczasowych ofiar poważnie nie ucierpiała.

Jak Unabomber

Do podobnych zamachów doszło kilkanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych. Ted Kaczynski, niezrównoważony psychicznie naukowiec polskiego pochodzenia, genialny chemik i matematyk, wysyłał wybuchowe przesyłki, bo uważał się za obrońcę przyrody.

Amerykańska policja i FBI przez długi czas były bezradne. Na trop zamachowca naprowadziły ich dopiero informacje od brata Kaczynskiego, który rozpoznał sposób rozumowania naukowca w manifeście przesłanym przez niego do gazet.

Tropiono go w całym kraju kilkanaście lat – od 1978 do 1996 roku. Dziennikarze określali go mianem Unabombera, bo – całkiem słusznie – wiązano go ze środowiskami uniwersyteckimi.
Jego ofiary traciły zazwyczaj palce lub dłonie, ale trzy zginęły. Został skazany przez sąd na dożywocie bez prawa łaski.

(JM)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.