Facebook Google+ Twitter

Serial "Nasze matki, nasi ojcowie" ma szansę na International Emmy Awards. Będzie najlepszym serialem na świecie?

Kontrowersyjny serial "Nasze matki, nasi ojcowie" ma szansę zostać najlepszym serialem na świecie. Niemiecki "Spiegel" donosi, że produkcja ma duże szanse za zgarnięcie statuetki Emmy Award dla najlepszego serialu stworzonego poza USA.

 / Fot. youtube/print screen"Nasze matki, nasi ojcowie" to niemiecki trzyczęściowy serial wojenny wyprodukowany przez telewizję publiczną ZDF. W Polsce serial pokazała TVP w czerwcu 2013 roku. Przed telewizorami zasiadło średnio 3,4 miliona widzów. Na tak duży wynik wpływ miały zapewne kontrowersje, które wywołuje niemiecki obraz.

Dawno żadna zagraniczna produkcja nie wzbudziła tylu emocji, co "Nasze matki, nasi ojcowie". Największe oburzenie budzi fakt, w jaki przedstawiono Polaków walczących podczas II wojny światowej.

Przypomnijmy: Niemiecki serial ukazuje żołnierzy AK jako antysemitów i zbrodniarzy, a za zło wojny na równi z Niemcami odpowiadają inni - przede wszystkim Polacy. Z filmu wynika również, że nazistami nie byli Niemcy, ale "naziści", a oglądając serial można odnieść wrażenie, że typowy Niemiec w III Rzeszy był "naiwny i moralnie nienaganny".

Teraz, jak donosi niemiecki "Spiegel" serial ma szansę zgarnąć statuetkę Emmy Award. Dziennikarze niemieckiego serwisu piszą: "Najpierw stał się hitem w Niemczech, potem mimo częściowo miażdżącej krytyki, przebojem w skali międzynarodowej. Wojenny epos ZDF "Nasze matki, nasi ojcowie" fascynował publiczność. Teraz ma szansę na wielkie wyróżnienie - nagrodę International Emmy Award" - informuje Na temat.pl.

International Emmy Awards jest międzynarodowym odpowiednikiem słynnych amerykańskich Emmy. Nagroda jest przyznawana twórcom telewizyjnym spoza Stanów Zjednoczonych.Zobacz także: Odtwórczyni Wandy Gruz w "Idzie" Pawlikowskiego Agata Kulesza powalczy o Oscara

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Jak dla mnie przesłanie filmu jest proste: biedni, wrażliwi niemieccy żołnierze giną podstępnie na wschodnim froncie a młodzi żydzi w tym czasie "dymają" młode Niemki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy koleiny niemiecki film o 2 Wojnie światowej jest i będzie kręcony w podobnym duchu.
Kanclerz Niemiec G Schroeder w 1998 raku zapowiedział, że okres niemieckiej pokuty dobiegł końca. Oznaczało to, że gospodarka niemiecka nie zamierza od tej chwili spłacać żadnych roszczeń. Aby jednak nie pozostawiać lobby za oceanu z pustymi kieszeniami, postanowiono przerzucić winę za rozpętanie ostatniej wojny oraz za holokaust na kraj między Odrą a Bugiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ponieważ w żadnym przekazie nie istnieje tzw. "prawda obiektywna", bo każdy twórca ma jednak jakiś osobisty stosunek do tematu - nie oglądam żadnego z tych seriali; skłonna jestem przyjąć ocenę obu, jaką przedstawia p.Wasiluk.
Przypadki pojedyncze, znane każdemu z nas wyjątki i chwalebne epizody nie mogą stanowić o całościowym przedstawieniu tematu. Znamy bowiem swoje, nie znamy ichniejszych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każda propaganda kogoś krzywdzi i kto jej uległ, temu trudno zmienić propagandowe widzenie spraw. To mamy jak na dłoni nawet w necie i jeszcze bliżej, bo tu na W24 w komentarzach.

Gdyby było tak, jak twierdzi twórca filmu, to ja powinnam dyszeć nienawiścią do Żydów, jak pan XY dyszy nienawiścią do "komuchów", choć jak sam przyznaje, jest jeszcze młody, czyli o "komuchach" wie tylko tyle, ile propaganda nałożyła mu do głowy.

Otóż moi rodzice byli kolumbami rocznik 20 w czasie okupacji działającymi w podziemiu jako żołnierze AK, za co oboje zostali uhonorowani stosownymi krzyżami zasługi. Nigdy z ich ust nie słyszałam niczego złego na temat Żydów, a serdeczna przyjaźń z Żydami trwała do końca życia. Mama odeszła rok temu, lecz zdążyła zapoznać się z kontrowersyjnymi opiniami n/t filmu i skwitowała: - Od intencji pisarza [miała na myśli Grossa] jak i reżysera filmowego zależy, jakie wartości i jakie prawdy chce wszczepić ludziom podatnym na propagandę. Istnieją bowiem ludzie i ludziska. Ludzie kierują się rozumem, ludziska tylko emocjami, dlatego są nieprzewidywalni i groźni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja się doszukałem tego jadowitego polakożerstwa, bo obejrzałem ten fiłm po niemiecku już dawno temu. Zaś niemiecki znam już niemal równie dobrze jak polski. AK jest tam jadowicie żydożercza, a pod wpływem krytyki tego "faktu" flmowego pokazano niemieckim telewidzom "dokumentalistykę" o tym jak AK naprawdę, ale to naprawdę zajomowała się mordowaniem swoich żydowskich współobywateli.

Ten film fabularny warsztatowo jest wspaniały: ładne aktorki, przystojni aktorzy, dobra muzyka, wielka dbałość o scenografię i kostiumy, wyraziste i bezbłędne sceny batalistyczne, wartki i trzymający w napięciu scenariusz. To samo jednak można podziwiać w filmach Nikity Michałkowa (Spaleni słońcem), który przy tym nikogo nie wybiela (Stalin jest w jego filmach tym, kim był - potworem i naiwnym wspólnikiem Hitlera) ani nie oczernia.

Uderzmy się jednak najpierw sami w piersi. Twórcy tej zręcznej propagandy antypolskiej w niemieckim wykonaniu mogą sobie podać ręce i poklepać się po pkecach z twórcami podobnego schematu antyrosyjskiego w filmie Czas honoru, warzstatowo nieco gorszym (plastykowe okna w kamienicach, język XXI wieku w ustach filmowych bogaterów). ale spełniającym przecież równie dobrze postawione mu zadanie polityczne.

To już właściwie wszystko co mam do oznajmienia w tym przedmiocie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdy oglądałem trzy dostępne odcinki, byłem nastawiony na wyłapanie tej kontrowersji i jakoś nie bardzo mogłem się jej doszukać. Scenka pokazana w lesie z ludźmi mającymi opaski AK, to miała być ta kontrowersja? Gdy nieufność w tamtym czasie sięgała zenitu, to przecież nietrudno sobie wyobrazić takie chłodne i z rezerwą przyjęcie nowych, obcych, z których jeden ani be ani me po polsku nie umiał powiedzieć, tylko mówił po niemiecku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.