Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4128 miejsce

Serial "Wspaniałe Stulecie": Okan Yalabik/Ibrahim Pasza i sułtan

Telewizyjnej popularności emisji serialu Wspaniałe Stulecie towarzyszą w Polsce chętnie oglądane odcinki serialu w internecie z lektorem oraz z napisami polskimi doprowadzone do 82 odc. i wczoraj zobaczyliśmy jaki los spotkał Ibrahima

Ostatnie dni Wielkiego Wezyra Ibrahima Paszy dobiegły kresu w 82 odcinku dwugodzinnym:


Śmierć Ibrahima Pargali na dnie oczu sułtana Sulejmana
Sulejman i Ibrahim w kampanii węgierskiej/ serial Wspaniale Stulecie / Fot. Kadr z serialu Oto treść tego odcinka. Sułtan za radą sędziego Istambułu decyduje się na usunięcie najbliższego współpracownika i przyjaciela, drugą osobę w państwie osmańskim. Aby nie mieć wyrzutów sumienia stosuje się do podpowiedzianej przez sędziego nauki z Koranu, aby kaci zajęli się Ibrahimem pogrążonym we śnie. Sam sułtan długo nie może zasnąć. To była dla niego decyzja podjęta z ciężkim sercem. Mimo, że było wiele jej powodów. Sulejman jeszcze wiele lat po śmierci przyjaciela będzie go wspominał w swoich wierszach. W bezsenną noc napisał taką poetycką gazelę:

Ibrahimowi z Pargali Sulejman

O śnie, tej nocy nie zbliżaj sie do mnie
Nie niszcz mego spokoju
Do jakiego zebrania czy domu byś nie przenikł  / Fot. kadr z serialu
Tam zaczyna się chaos i zniszczenie
Tej nocy proszę nie zbliżaj się do mnie
tej nocy rozkoszujemy się jego pieknością
Ktora odbija sie na twarzach
O oczy !
Tej nocy zobaczycie jego piękność
Precz ci którzy nie śpią
Ci którzy spędza noc na modlitwie
Jeśli śpi sprawiedliwość jeśli wszyscy śpią
Jakie to smutne
Jak chcecie spać zupełnie nie jest wam smutno  / Fot. Kadr z serialu
Dziś w nocy patrzycie na jego piekność
Kto spędza noc na modlitwie otrzyma moc darów
Serc mówiących z miłością do Stworcy
Ale tej nocy jesteś o wiele gorszy, bezsenny
Księżyc zrobił się mym świadkiem,
Niech śpi dzięki Bogu, żeś Ty wczoraj nie spał
Jestem taki sam jak księżyc
Nie śpię
Do rana rozmawiam o przyjacielu, któryś bliski tym Wsdpaniałe Stulecie / Fot. Kadr z serialu
Którzy tęsknią
Tej nocy otwórz oczy serca i wysłuchaj mnie
O Księżycu!
Stań się tej nocy schronienieniem które chroni
Przed strzalami, które przesyłają gwiazdy


Wspaniale Stulecie / Fot. Kadr z serialuKażdemu z okresów życia tych dwóch bohaterów serialu towarzyszyla poezja i muzyka. Poznali się w Manisie, prowincji, którą władał jako książę Sulejman. Usłyszał pewnego dnia tęskną melodię graną przez Ibrahima na skrzypcach. Będzie ona towarzyszyć przez lata nie tylko im. Wsłuchuje się w jej brzmienie po latach siostra Sulejmana i przyszła żona Ibrahima Hatice, która sama próbuje kilka jej taktów wykonać w ostatnich dniach życia mężą ukazanych w tym odcinku.  / Fot. Kadr z serialuMelodia ma znaczenie sentymentalne bo grała ją 9 letniemu Ibrahimowi jego matka wenecjanka z pochodzenia w rodzinnej Pargii w zachodniej Grecji. Ojciec Ibrahima Grek Manolis dużo czasu spędzał w łodzi łowiąc ryby. W Manisie, stolicy prowincji o tej samej nazwie w zachodniej Turcji dwaj przyjaciele polują. Pewnego razu Ibrahim osłania Sulejmana przed śmiertelną strzałą. Jeszcze wiele razy Ibrahim będzie miał okazję przysłużyć się swojemu władcy i przyjacielowi, ale to jego talenty stratega wojennego zdecydowały, że awansowal na głównodowodzącego tureckiej armii i funkcję Wielkiego Wezyra, którą Ibrahim pelnił przez 13 lat. Liczne względy, które go spotkały budziły zawiść wielu tureckich dygnitarzy i niechęć wpływowej żony sułtana Hurrem.
IBrahim z zona Hatice / Fot. Kadr z serialuKariera Ibrahima Paszy na dworze Sulejmana była błyskawicza. W wieku 23 lat został jego szambelanem i w kilka lat później został wezyrem. Miał 39 lat gdy zginął. Ale nie zginęła pamięć o nim. Do dzisiaj jest w Istambule ulica jego imienia przy której jest ogródek a w nim skromny kamień nagrobny - zobacz clip https://www.youtube.com/watch?v=asweFD2v9rg Z kolei sułtan spoczywa w trumnie, która znajduje się w rodzinnej nekropolii Osmanów w Istambulde.Ibrahim Pasza/ Okara Yalabik/ serial Wspaniale Stulecie / Fot. Kadr z serialu


 / Fot. Kadr z serialuW TVP obejrzymy dzisiaj odcinek 11 i 12 polskiej wersji serialu "Wspaniale Stulecie". Okar Yalabik znakomicie wciela się w postać paszy, ma charakterystyczny sposób mówienia. Ibrahim Pasza towarzyszy sułtanowi w wyprawie wojennej, której celem jest najpierw zdobycie Belgradu a potem ukaranie i podbój Węgier. Podczas rady wojennej to Ibrahim zaproponował przetransportowanie ogromnych armat w częściach na wąskich statkach Dunajem. Zobaczymy jak od wybuchów zginie 90 procent rycerzy węgierskich na polu bitwy pod Mohaczem w 1524 roku. Jest to jedyna bitwa nie licząc kampanii w Persji zrekonstruowana tak dokładnie w serialu. Kolejne wyprawy sułtana, w których dowódcą wojsk byl Ibrahim także w większości były zwycięskie, zwłaszcza w Europie. Przynosiły zdobycze terytorialne lub liczne łupy. Po dwóch latach podboju w Persji sułtan podniosł Ibrahimowi roczną pensję z dwóch milionów akce do 3 milionów. Na pytanie Ibrahima dlaczego nie do 4 milionow słltan odpowiedział - Jak śmiesz porównywać się z wezyrem, który zdobył Istambuł. Wyprawy z sułtanem do Włoch i być może ewentualnaego nawet zdobycia Rzymu Ibrahim już nie dożył.

Wielki strateg nie zdobył dla sultana Europy


Sułtan Sulejman (Halit Ergenc) w momencie podjęcia decyzji o straceniu IBrahima / Fot. Kadr z serialuSułtan budował państwo osmańskie, Ibrahim (premier wezyr) je utrzymywał na pełnych obrotach. Był też dalekosięznym strategiem i sułtan miał czas zajmować się prawodawstwem i dbać o dobro swoich poddanych. Dlaczego więc sułtan zrezygnował z Ibrahima i jego przyjaźni? W 1536 na jego rozkaz stracono Wielkiego Wezyra. Następne 24 lata sułtan panował bez swego przyjaciela i stratega. Czy odnosił jeszcze potem tak wielkie zwycięstwa jak do 1536 roku i jakie klęski sprowadziła na jego rodzinę ta decyzja? Oto serialowy moment, odcinek Polskanapisy.pl nr 81, gdy sułtan podejmuje decysję o egzekucjL Kamera pokazuje oczy Sułtana, wielkie, zielone i nieruchome. Jakby czaiła się w nich ... śmierć. A może zgroza i gniew. Tak faktycznie było. W scenach miłosnych kamera nie pokazywała tak blisko uczu władcy.. A więc to jakiś sygnał scenarzystki Meral Okan, że największą miłością Sulejmana Wielkiego była ... władza i duma z jej niepodzielności. Pod jej ciężarem padła w nim i przyjaźń i rozum. Rozum w sensie sprzyjania własnej rodzinie.

Czytaj wiecej: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/tvp1_wznowila_dzis_emisje_serialu_wspaniale_stulecie_od_poczatku_332271.html

 / Fot. Kadr z serialuChciałbym postawić tezę, że w czasach Sulejmana Wspaniałego Europa ocalała przed podbojem tylko dlatego, że u boku sułtana zabrakło takiego stratega jak Ibrahim Pasza, którego stracono w 39 roku życia. Zatem gdyby Ibrahim u boku Sulejmana był 2 osobą w państwie tureckim jeszcze 24 lata wystarczyłoby to do zdobycia Rzymu,a może nawet odbicia Madrytu przez świat muzulmański. Wielu dyplomatom europejskich państw poza może Francją i Polską zależało w XVI wieku na zahamowaniu ekspansji Turcji w Europie poprzez odsunięcie Ibrahima i skierowania jej na bezdroża Persji i dalej na wschód. Fundusze poszły na armię lądową i zaniedbano rozwój floty.  / Fot. Kadr z serialuI kiedy znowu zwrócono się w kierunku zachodnim największa klęska tureckiej floty przyszła (już po śmierci Sulejmana 1566 roku) w 1571 roku pod Lepanto gdy zjednoczone floty europejskie ją zniszczyly.
A wielki wezyr Ibrahim marzył do 1536 roku o przejmowaniu bogactw grabionych przez Hiszpanów i Portugalczykow w Ameryce, a nawet o wysłaniu tam ekspedycji. Ibrahim przeczuwał że albo islam opanuje serce chrześcijaństwa, albo Turcję wyczerpią wojny z jednoczącymi się coraz bardziej przeciwko niej krajami europejskimi, do których dołączyła w XVII wieku skutecznie Polska
kopiąc zresztą sama pod siebie dolek utraty państwa bo umocnili się przez to wszyscy groźni sąsiedzi Polski poza Turcją.
W okresie, gdy Polska była pod zaborami Rosji Prus i Austrii na naradach w Wielkiej Porcie demonstracyjnie wzywano poslów z Lechistanu. Ale było już za późno na zrównoważenie wplywów Rosji i Austro- Węgier. Z drugiej strony czy można sobie wyobrazić inne zachowanie propapieskiej Polski? Oczywiście najbardziej na tym wszystkim skorzystała po rozgromieniu pod Waterloo armii Napoleona Wielka Brytania, która na 150 lat została największym mocarstwem światowym.
Bardzo potężne siły zawsze chciały osłabić siłę Polski i Turcji, aby na trupach tych państw zrobić interesy. Może teraz w XXI wieku jest inaczej? Ani Turcja, ani Niemcy, ani Austria nie są naszymi wrogami. I chyba najlepiej dla Polski byloby aby nie byla jej wrogiem Rosja. A w kontaktach z Turcją Polska powinna może nawiązać do pokojowej tradycji z XVI wieku. Może Prezydent elekt w tym kraju złoży pierwszą oficjalną wizytę?


 / Fot. Kadr z serialuWraz ze śmiercią wielkiego skarbnika Iskandera Celebi w kampanii perskiej (stracono go na wniosek Ibrahima), potem egzekucji Ibrahima Paszy w 1536 roku, a w roku 1553 stracenia przez sultana następcy tronu najstarszego syna Mustafy, utalentowanego w wojskowści, a także wielu innych utalentowanych ludzi, którzy byli nadzieją imperium nadeszly dla Turcji po śmierci Sulejmana lata klęsk za rządów tzw. sułtanatu kobiet. Ekspasja Turcji została zatrzymana aż do połowy XVII wieku.

W drugiej części tego artykułu czytajcie o aktorach serialu Okanie Yalabiku i Halicie Ergensie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (46):

Sortuj komentarze:

Hurrem i Sulejman nie tylko polecili europejskim mistrzom namalowac swoje portrety ale zostawili listy, Sulejman wiersze i bizuterie. Sulejman polecil Sinanowi i innym architektom zbudowac pol tysiaca wielkich budowli w Stambule.
Dwa wiekl wczesniej polski krol Kazimierz Wielki stworzyl niemalo podobnych dziel i skodyfikowal prawo imperiumm dal podwaliny pod rozwoj nauki, uniwersytet ..Jakze podobne cele,z tym ze Kazimierz nie przedluzyl swojej piastowskiej dynastii. Niedawno zmieniono scenariusz serialu o Kazimierzu ktory mial byc pokazany oczami swoich zon i naloznic. Co zobaczymy nie wiemy realizacje Korony krolow otacza tajemnica

Komentarz został ukrytyrozwiń

Codziennie w TVP Historia o 14.20 są odcinki z serialu Wspaniałe Stulecie z finałem opisanego w tym artykule wątku postaci Ibrahima Paszy w aktorskiej kreacji Okana Yalabika. Wszystkie odcinki sa na platformie www.vod.tv.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Turecka duma milczenie POlski" cenny artykuł w bieżącym 98 numerze dwutygodnika Gazeta Obywatelska, o patriotyźmie tureckim i polskim, o tym jak władze tureckie skutecznie bronią dobrego imienia swojego kraju w świecie a polskie znacznie gorzej bo nie maja tej dumy jak mieszkańcy i rządzący znad Bosforu. Chociaż ani słowa o naszym serialu to przecież o temacie który jest w serialu Wspaniałe Stulecie wiodący - dumie tureckiej z dawnej potęgi kraju co ma przełożenie za poczucie własnej wartości także dzisiaj

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cytat z 2 części tgo artykułu który w rankingu poplarności odsłon w tym tygodniu zajmuje 2 miejsce ponad 1200:
"Tymczasem [b]rozdyskutowani fani serialu w grupie na facebooku o nazwie "Wspaniałe Stulecie Multhezem Yuizil Poland" doszli niedawno dp zaskakującego wniosku: 45 letni turecki aktor Halit Ergenc, odtwórca znakomitej roli Sulejmana Wspaniałego jest tak podobny do aktora Seana Connery ' ego który grał w pierwszych filmach o Jamesie Bondzie, że mógłby w powodzeniem wcielić się w taką postać![/b]. Autorka postu lomentatorka Monika Kar wykonała nawet collage "a la dziewczyny Bonda" na kadrze z serialu. "

Komentarz został ukrytyrozwiń

PRP Duda woli opowiadanie bajek w Londynie niż wspólpracę z Istambułem? Opowiadał o osi południowej i co? Czy tureckie firmy inwestują coś w Polsce, czy nie ma firm niemiecko - tureckich zdolnych do tego? Nie ma polskiego rezysera ktory z filmowcami tureckimi zrobiłłby film, nawet historyczny? Panie Jerzy Hoffman, czy jest już pan na emeryturze?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kupiłem przed chwilą w kiosku tyg. KurierTV". 1, 30 zl. Jest dokladny program z wyświetlanymi serialami w tym tureckimi. Redaktor Krzyszof Lipka Chudzik zgrabnie podsumowuje w tekście Miłośc po turecki wszystkie seriale tureckie wyświetlane aktualnie w polskich kanalach telewizyjnych w tym WS, 1001 noc, Kontrakt na miłośc, Sezon na miłośc, Imperium miłości, To moje życie. Z każdego serialu przy tekście zdjęcie. Aktorów tureckich do zachodnich i tak "odpowiednik Brada Pitta to Kivanc Tatliyug z serialu z okresu rewolucji październikowej Imperium miłości. Autor zauważa ze aktor Halit Ergenc na planie WS spotkał swoją przyszłą żonę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ibrahim Pasza is Dead. Czy to oznacza że serial Wspaniałe Stulecie straci swoje ostrze dramaturgiczne jakim był spór Sultanki Hurrem i IBrahima Paszy? Nie bo pojawia sie postac niemniej inteligentego przeciwnika Hurrem , siostry sultana Sah. W listopdadzie w tureckiej telewizji premiera nowego superserialu hostorycznego "Wspaniale Stulecie - Kosem"(bohaterka ur. się w 1590 roku już po smierci Sulejmana Wspanialego bohatera WS

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od pólnocy było już ... 15 odsłon tego artykułu. Dzisiaj o godz. 11 i 15.50 w TVP 1 odcinki serialu Wspaniale Stulecie ilustrujące treść artykułu. Powtorki odcinków z polowy sezony na TVP HIstoria o 18.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niebawem rozstrzygnie się los Wielkiego Wezyra Ibrahima Paszy - co go spotka z rąk przyjaciela i sułtana Sulejmena oglądamy na antenie TVP 1 dzieisj i jutro i 15.50 a potem w odc. wyświetlanych od poniedziałku codziennie o 15.50 (45 minutowe). Przy oglądaniu bardzo pomocne refleksje zawarte w tym artykule.
Kolejny turecki serial dołączył do 3 innych wyświetlanych aktualnie w polskim opracowaniu językowym w kilku kanałach dostepnych na publicznej platformie cyfrowej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autor stale codziennie dyskutuje w iintm miejscu o serialu z około setką osób na całym świecie. Są też miejsca gdzie tradycja dyskusji generalnie wygasa na każdy temat. Bo każdy portal przeżywa swoje okresy wzlotu i upadku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.