Serie A: Inaugracja pod znakiem niespodzianek

Jeśli wierzyć badaniom opublikowanym ostatnio na łamach włoskiej "La Repubblica", 30 milionów Włochów było w ten weekend zapatrzonych w zieloną murawę. Ruszyła bowiem piłkarska Serie A i już na początku nie obyło bez sensacji.

Stadio Friuli Udine / Fot. diomena publiczna / http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Stadio_Friuli.JPGNowy sezon zainaugurowano na Stadio Friuli, gdzie przyjechało US Palermo. Miejscowe Udinese nie było jednak dla gości z Sycylii gościnne. Wspaniała postawa Antonio Di Natale już w pierwszej połowie dała gospodarzom dwubramkowe prowadzenie. W drugiej odsłonie Palermo za sprawą Marco Bresciano zdobyło kontaktowego gola, ale ledwie minutę później Udinese podwyższyło prowadzenie. Gol z głowy Gokhana Inlera okazał się być decydującym, a spotkanie zakończyło się w pełni zasłużonym zwycięstwem gospodarzy 3:1.

Swojego debiutu na trenerskiej ławce w Serie A nie będzie dobrze wspominał Jose Mourinho. Nowy opiekun Interu Mediolan miał kwaśną minę, kiedy oglądał poczynania swoich podopiecznych. Bramka Zlatana Ibrahimovica, który jako jedyny ze swojej drużyny rozgrywał dobre zawody, nie wystarczyła. Dzięki trafieniu Marco Delvecchio Sampdoria wyrównała stan meczu, a niewiele brakowało, by doszło do prawdziwej sensacji. Po kilku minutach w sytuacji sam na sam z bramkarzem Interu znalazł sie bowiem Antonio Cassano, ale w decydującym momencie zgubił piłkę. Oczywiście, nie umniejsza to sukcesu Sampdorii, bo za taki należy uznać, remis z mistrzem Włoch.

San Siro w Mediolanie / Fot. domena publiczna / http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Milan_-_Chievo_04-2006_1.jpgNaszpikowany gwiazdami - Milan, podejmował beniaminka - Bologne. Uwaga wszystkich zwrócona była na debiutującego w Seire A Ronaldinho. Sympatyczny Brazylijczyk od początku był bardzo aktywny i stanowił największe zagrożenie dla bramki gości. Mimo przewagi "Rossonerich", po mocnym strzale Marco Di Vaio na prowadzenie wyszła Bologna. Milan zdołał wyrównać przed przerwą - dośrodkowanie Ronaldinho na gola zamienił Massimo Ambrosini. Druga połowa to przygniatająca przewaga gospodarzy. Ich szkoleniowiec - Carlo Ancelotti na boisko wpuścił Pato i Szewczenkę, ale na nic się to zdało. Dość powiedzieć, że ten drugi z 3 metrów nie potrafił wpakować piłki do siatki. W 79. minucie strzał życia oddał pomocnik Bologny - Francesco Valiani i doszło do prawdziwej sensacji. Milan zamiast wygrać przegrał, a niemal 60 tysięcy widzów w rozczarowaniu opuszczało San Siro. Czy Carlo Ancelotti powinien obawiać się o swoją posadę ?

Alberto Gilardino znowu w koszulce Fiorentiny / Fot. domena publiczna / http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Gilardino_Alberto.jpgPierwszą serię spotkań zakończył mecz we Florencji, pomiędzy tamtejszą Fiorentiną, a Juventusem Turyn. Nie brakowało niczego - ostrej gry, bramek i dramaturgi. Juve objęło prowadzenie po golu Pavla Nedveda. Czech przeżywa drugą młodość i do spółki z Mauro Camoranesim napędzali ataki swojej drużyny. Na 7 minut przed końcem meczu, czerwoną kartkę za brutalny faul na Christianie Poulsenie otrzymał gracz Fiorentiny - Felipe Melo. Kiedy wydawało się, że "Bianconeri" wywiozą z Florencji 3 punkty Alberto Gilardino, mimo asysty obrońcy, umieścił piłkę w siatce Buffona i wprawił fanów w euforię. Gospodarze pokazali wielki charakter i grę do końca, Juve - brak wytrwałości. Prócz Interu, Milanu i Juventusu także Roma straciła punkty, remisując z Napoli 1:1. Słowem - pretendenci do mistrzostwa rozczarowali.