Serie A: Milan w kryzysie

Kolejne zwycięstwa Interu i Romy zwiększają ich dystans do reszty ligowej stawki. Palermo po raz trzeci z rzędu nie potrafi odnieść zwycięstwa i do lidera z Mediolanu traci już 8 punktów. Tymczasem kryzys Milanu trwa.

14. kolejka w Serie A / Marek IwaniszynInter góruje...

Kolejne spokojnie wywalczone trzy punkty dopisał do swojego konta mediolański Inter. Podopieczni Roberto Manciniego zwyciężyli zespół Sieny 2:0. Była to dopiero druga w tym sezonie porażka zespołu Mario Beretty odniesiona na wyjeździe. W wyjściowym składzie zabrakło Brazylijczyka Adriano, który według prasowych doniesień miał pojawić się u boku Crespo od pierwszej minuty. Pierwsza bramka padła już po jedenastu minutach gry. Gola po uderzeniu głową zdobył Burdisso. Było to jego pierwsze trafienie w Serie A. Po przerwie znakomitą okazję do wyrównania miał Frick. Arbiter spotkania po faulu na Antonionim podyktował rzut karny dla gości. Jednak ten doświadczony, 32-letni, napastnik Sieny, który w tym sezonie zdobył już pięć bramek nie zdołał pokonać bramkarza rywali. Po raz kolejny sprawdziła się stara piłkarska prawda, że niewykorzystane okazje się mszczą. W 54. minucie po raz drugi tego wieczora Manninger był zmuszony wyciągać piłkę z siatki. Tym razem pokonał go Argentyńczyk – Herman Crespo. Inter pozostaje jedyną niepokonaną drużyną w obecnym sezonie w Serie A.

Tabela Serie A po 14. kolejkach/ opracował Marek Iwaniszyn

Wiele emocji dostarczyło kibicom zgromadzonym na Stadio Olimpico spotkanie Romy z Atalantą. Po pierwszej połowie pachniało sensacją. Goście prowadzili 1:0. Udział w bramce mieli wszyscy powracający do gry podstawowi zawodnicy zespołu z Bergamo – Doni, Donati oraz Zampagny, który ostatecznie umieścił po dobitce piłkę w siatce. Mimo kilku dogodnych sytuacji żaden z zespołów nie zdołał już w pierwszej połowie zmienić rezultatu. W drugiej gospodarze zdobyli dwie bramki. Obie padły po strzałach Francesco Tottiego z rzutów karnych. Wpierw po faulu Lorii na Perrottcie doprowadził do wyrównania, a potem dwukrotnie wykonywał drugą „jedenastkę”.

...Milan dołuje

Kryzys Milanu trwa. Tym razem podopieczni Carlo Ancelottiego stracili dwa punkty w potyczce z Cagliari i od strefy spadkowej dzielą ich zaledwie cztery oczka. Pierwsza połowa spotkania była dość nudna. Oba zespoły z rzadka stwarzały sobie dogodne okazje do zdobycia bramki. Sytuacja całkowicie zmieniła się w drugiej części spotkania. W 48. minucie gości na prowadzenie wyprowadził Gilardinio, który po ładnej kombinacyjnej akcji doskonale wykorzystał podanie Bonery i głową skierował piłkę do siatki. Było to drugie w tym sezonie trafienie młodego napastnika. Radość piłkarzy Milanu nie trwała jednak długo. Trzy minuty później w polu karnym rossonerich faulowany był Suazo. Sam poszkodowany wymierzył sprawiedliwość, wyrównując stan meczu potężnym uderzeniem w lewe okienko. W 65. minucie gospodarze wyszli na prowadzenie. Suazo znalazł się sam na sam przed Kalacem, jednak ten instynktownie wybił piłkę przed siebie. Ta spadła jednak wprost na wbiegającego w pole karne Capone, który z 12. metrów ładnie przelobował główką bezradnego rezerwowego bramakrza Milanu. Ancelotti zareagował natychmiast, wprowadzając na boisko trzeciego napastnika – Filippo Inzaghiego. W 70. minucie wynik spotkania ustalił Borriello, który w olbrzymim zamieszaniu w polu karnym ładnie uderzył piłkę z półobrotu. Kolejne minuty do brzydka gra, często przerywana faulami. Wynikiem tego była czerwona kartka dla Adrei Pirlo, który bezpardonowo zaatakował Suazo. Był to 9-ty remis Cagliari w tym sezonie.

Bramkowym remisem (1:1) zakończyło się spotkanie w Udine. Po pierwszej połowie zespół Waltera Mazzarriego prowadził na Stadio Friuli 0-1. W 35. minucie obrońcy Udinese próbowali złapać Bianchiego na spalonym. Próba się jednak nie powiodła i piłkarz znalazł się sam na sam przed bramkarzem gospodarzy. A takiej okazji zmarnować po prostu nie mógł. Kto wie jak zakończyłoby się to spotkanie, gdyby nie czerwona kartka, jaką w 55. minucie otrzymał Lanzaro. Zmuszeni do gry w osłabieniu goście stracili w 69. minucie trzy punkty. Jeden punkt Udinese Calcio zagwarantował Iaquinta, wykorzystując znakomite podanie Di Natale.

Toni trafia

Prestiżowe zwycięstwo odniosła drużyna Fiorentiny, która na własnym stadionie pokonała Lazio 1:0. Jedyną bramkę spotkania zdobył Luca Toni. Było to jego szóste trafienie w tym sezonie. Jeszcze przed spotkaniem doszło do zamieszek między zwaśnionymi kibicami obu klubów. Lazio przerwało tym samym serię trzech zwycięstw z rzędu.

Strzelcy Serie A po 14. kolejkach / opracował Marek Iwaniszyn

Pierwszy remis w tym sezonie zaliczyła trzecia w tabeli drużyna Palermo. Sycylijczycy od trzech spotkań nie potrafią zwyciężyć, przez co tracą do lidera już 8. punktów. Tym razem nie sprostali Parmie.

100 lat Torino

Miłą niespodziankę sprawili swoim kibicom piłkarze Torino. Tuż przed meczem odbyły się na stadionie uroczystości związane z setną rocznicą założenia klubu. AC Torino powstało dokładnie 3 grudnia 1906 roku. Wśród zaproszonych gości znalazło się ponad 800 byłych piłkarzy oraz działaczy tego mniej znanego turyńskiego klubu. Jedyną bramkę spotkania zdobył Gianluca Comotto w 87. minucie spotkania. Wcześniej piłka po strzale Maraniniego przekroczyła całym obwodem linię bramkową, w której stał Abiatti. Arbiter spotkania bramki jednak nie uznał. Było to trzecie z rzędu zwycięstwo Granata, które awansowało z 13. na 11. lokatę w tabeli.

Ciekawe widowisko stworzyli również dwaj beniaminkowie Serie A – Ascoli i Catania. Gospodarze po pierwszej połowie prowadzili już 2:0, po dwóch bramkach Saszy Bjelanovicia. Jednak w drugiej połowie tylko goście strzelali do bramki rywala, dzięki czemu uratowali cenny punkt.

Kamil Kosowski wyszedł w pierwszym składzie Chivo Werona, które dość niespodziewanie wygrało na wyjeździe z Livorno. Nasz rodak zagrał 45 minut. Gdy padały bramki, nasz pomocnik siedział już na ławce rezerwowych.