Facebook Google+ Twitter

Serie kataklizmów mogą nawiedzić Warmię i Mazury

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2008-12-19 13:03

Powodzie, wichury, zdewastowane rolnictwo, zatrzymany w rozwoju przemysł. Brak zimy, czy nagłe problemy zdrowotne. Tak może wyglądać czarny scenariusz przyszłych lat Polski, w tym Warmii i Mazur.

Powodem katastroficznych prognoz jest globalne ocieplenie klimatu. Ekolodzy i naukowcy biją na alarm, aby sprawę potraktować poważnie i wziąć się w końcu za „ostudzanie” naszej planety.

Skutki wichury na Dolnym Śląsku / Fot. Tomasz Hołod/Gazeta WrocławskaTematem „na czasie” stało się ostatnio globalne ocieplenie klimatu. Media alarmują, że do końca XXI w. temperatura w naszym kraju może wzrosnąć nawet o 3 lub 3,5 st. C. Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji podniesienia temperatury. Z sondażu przeprowadzonego przez „Rzeczpospolitą” wynika, że tylko 34 proc. ankietowanych uznało globalne ocieplenie za największe ekologiczne zagrożenie dla świata. Bardziej obawiamy się zanieczyszczenia powietrza (53 proc.) i wody (35 proc.).

- Ludzie nie rozumieją pojęcia globalnego ocieplenia klimatu - mówi prof. dr hab. Zbigniew Endler, Kierownik Katedry Ekologii Stosowanej UWM w Olsztynie. - Atmosfera wokół tego tematu jest niestabilna, ponieważ wzbudza on niezwykle silne emocje. Jedni uważają, że informacje przekazywane przez media są przesadzone i chodzi jedynie o wzbudzenie niezdrowego zainteresowania, a inni ulegają wręcz zbiorowej histerii obawiając się o los swój i całej ludzkości. Ważną kwestią jest także to, że na piedestał wynosi się tylko emisję CO2, a zapomina np. o źródłach antropogennych. Nie mówi się szczegółowo o chemicznej konwersji paliw, wydobyciu i transporcie surowców, przemyśle chemicznym, rafineryjnym i metalurgicznym czy choćby o skutkach motoryzacji. Ludziom trzeba to wszystko wytłumaczyć, aby mogli dobrze zrozumieć zagrożenia, jakie powodują te czynniki - mówi prof. Endler.Ale żeby dobrze zrozumieć temat globalnego ocieplenia nie wystarczy dobre opanowanie pojęć związanych z zanieczyszczeniami powietrza. Warto przyjrzeć się także zjawiskom pogodowym jakie nawiedziły nasz kraj ostatnimi laty. Ciekawe przykłady anomalii klimatycznych odnotowano na Warmii i Mazurach. W okresie wakacji pogoda w tej części kraju tak dała się we znaki, że niektórzy mieszkańcy i turyści do tej pory z niedowierzaniem patrzą na „pamiątki” pozostawione po serii kataklizmów nawiedzających krainę wielkich jezior.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Co do szkwałów to się całkowicie zgadzam, ludzie wiedzieli więcej - szkody były mniejsze. Ale chmur z kołnierzem szkwałowym to ja w 2008 wydziałem na mazurach 5 - podczas 3 tygodni!

Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

nieprzemyślane wycinanie drzew
niewłasciwe nasadzenia
ignorancja praw natury
to w moim rozumieniu
główne przyczyny zmian

jak to się skończy pewnie tak gwałtownie że nie zdążymy sie odpowiednio przygotowac
i wrówimy z powrotem na drzewa tylko mniejsze bardziej krzaczaste

więcej pogody ducha umiaru harmonii
pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.