Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Serowe wspomnienie z bieszczadzkiej bacówki w Osławicy

Jerzy Granowski
Jerzy Granowski
Bacówka w Osławicy. Owcze skóry na płocie
Bacówka w Osławicy. Owcze skóry na płocie Jerzy Granowski
Wywieszone na płocie owcze skóry zachęcają do zatrzymania się przed bacówką. Dym wydobywający się spod dachu kurnej chaty świadczy, że górale pracują przy produkcji wspaniałych owczych serów.

Jak powstaje oscypek?
Okazuje się, że nie jest to prosta i łatwa czynność. Nad ogniskiem w kotle gorąca serwatka, a w niej przez kilkanaście minut grzeje się bundz, który dzięki temu staje się elastyczny. W grudę sera wbija się szpikulec, wokół którego formuje oscypek w kształt walca. Dzięki szpikulcowi ser równomiernie schnie. Na sformowany w ten sposób walec nakłada się oszczypiorkę, drewnianą formę ze wzorem, który odciśnie się na oscypku. Po ściągnięciu oszczypiorki w wierzchołki sera wtyka się pieczątkę, małe drewienko z wzorem charakterystycznym dla bacy. To znak producenta.

Procesu produkcji ciąg dalszy
Ser chłodzi się w zimnej wodzie, a potem w solance, która w ciągu doby wyciągnie z niego wodę. Ser stwardnieje. Wyjęty schnie przez dwa dni, a potem w kolibie wędzi się na siatkach. Ilu baców, tyle patentów na wędzenie. Z resztek bundzu, zbyt małych, by starczyły na oscypek, robi się redykołki - małe serowe figurki lub zwierzaki, dla dzieci, które czekają na powrót bacy, juhasów i owiec z redyku.

Refleksje
Nie wiem, czy produkowane przez bieszczadzkich górali od dawna owcze sery mogą zwać się: oscypek, redykołka, bundz, bryndza czy żętyca? Patent na ich wytwarzanie otrzymały tylko trzy powiaty: tatrzański, nowotarski i żywiecki. A to dlatego, że urząd patentowy nadał tym pięciu produktom regionalnym "oznaczenie geograficzne". Mnie te owcze serki tak samo smakują, niezależnie od powiatu. Te same owce, podobne góry, ta sama trawa i identyczna technologia produkcji. Smacznego.

Czytaj też: Oscypek - obywatel Unii Europejskiej

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto