Facebook Google+ Twitter

Serwis "Otwórz książkę" startuje już dziś

Pierwsze skany publikacji naukowych mają pojawić się już dziś (w piątek) na stronie otworzksiazke.pl. Celem projektu prowadzonego przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania na Uniwersytecie Warszawskim (ICM UW) jest nieodpłatne udostępnianie wydawnictw naukowych w internecie.

 / Fot. Anna M. KowalskaNa pytania, które nasunęły mi się po przeczytaniu informacji na stronie, odpowiedział dr Alek Tarkowski - koordynator projektu.

Czy nie obawia się Pan, że nie będzie wielu chętnych do publikacji skanów swoich książek ze względu na umowy z wydawnictwami oraz niechęć autorów do udostępniania książek za darmo?
- Zupełnie się tego nie obawiam. Dotychczasowe nasze doświadczenia są bardzo pozytywne - naukowcy chcą dzielić się twórczością, bo myślą dokładnie odwrotnie - problemem dla nich jest fakt, że ich prace są dziś tak trudno dostępne. Większym problemem mogą być umowy z wydawnictwami, które mogą uniemożliwiać publikacje w naszym serwisie, nawet jeśli autor jest chętny. Zakładamy jednak, że istnieje dość twórców, którzy posiadają odpowiednie prawa. A w dalszym okresie postaramy się zająć także utworami, które autorzy chcą udostępnić, ale prawa są przy wydawnictwie - będzie to wymagało rozmów także z wydawcami.

Czy w serwisie będzie można opublikować swoją pracę magisterską?
- Serwis ma zawierać opublikowane książki naukowe. Jeśli więc ktoś wydał pracę magisterską w postaci książki, to możemy ją umieścić w serwisie. Wiem natomiast, że istnieją plany, by stworzyć podobne repozytorium dla prac magisterskich, ale będzie to osobny projekt.

 / Fot. Anna M. KowalskaIle książek jest już gotowych do publikacji na stronie?
- Zaczynamy od kilkunastu książek. Traktujemy to jako "zaczyn", który nakłoni do projektu dalszych autorów. Zresztą projekt od początku nie miał być rozwiązaniem masowym. Założyliśmy, że lepiej zacząć z projektem niewielkim, który niemniej może silnie działać jako argument za otwartością. W tym celu, już od początku, pozyskujemy tytuły od czołowych polskich naukowców.

Gratuluję świetnego pomysłu. Ze swojej strony dołożę wszelkich starań, żeby o projekcie dowiedziało się jak najwięcej osób.
- Dziękuję w takim razie za wsparcie!

Projekt realizowany jest pod honorowym patronatem prezesa Polskiej Akademii Nauk - profesora Michała Kleibera. Partnerem instytucjonalnym projektu jest Biblioteka Narodowa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

+ dla serwisu za świetny pomysł a dla Autorki za informację

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Same plusy. Stronę dodaje do ulubionych i czekam na debiut.

Poza tym jakie to straszne, będzie można czytać coś za darmo. Ojej to prawie jak biblioteka.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.05.2009 20:07

Ważna informacja i jak pisze autorka, warta propagowania.
+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.