Facebook Google+ Twitter

Sesja "Uchodźstwo polskie na Węgrzech" w Białołęckim Ośrodku Kultury

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-09-21 13:44

19 września rozpoczęła się w Białołęckim Ośrodku Kultury sesja popularno-naukowa, poświęcona tematyce uchodźstwa polskiego na Węgrzech w latach 1939 - 1945.

Polak, Węgier, dwa bratanki…Referaty byłego dyplomaty, historyków, oraz świadków historii poprzedziło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej u zbiegu ulic Ordonówny i Strumykowej, z udziałem asysty wojskowej.

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej / Fot. Ewa Krzysiak Zaproszeni goście mieli okazję dowiedzieć się o ofiarności węgierskich przyjaciół z przemówienia Andrzeja Krzysztofa Kunerta, który wystąpił z referatem historycznym, jako sekretarz Rady Ochrony Pomników Pamięci i Męczeństwa. Wśród jego słuchaczy była senator Barbara Borys - Damięcka, wiceprzewodnicząca rady Warszawy, Lidia Krajewska i ambasador Węgier Robert Kisch. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych reprezentował dr Jan Stanisław Ciechanowski. W uroczystości uczestniczył poseł Artur Górski. Na warszawską Białołękę przybył również reprezentant środowisk kombatanckich, płk Mirosław Demediuk. Tę zbiorową manifestację wdzięczności Węgrom za udzieloną pomoc, uświetnili żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.Sesja popularno-naukowa w BOK "Uchodźstwo polskie na Węgrzech w latach 1939 - 1945" / Fot. Ewa Krzysiak

Burmistrz Jacek Kaznowski wystąpił dwukrotnie, witając znakomitych gości i zapraszając do Białołęckiego Ośrodka Kultury na otwarcie historycznej ekspozycji dokumentów, świadczących o tym, że dzięki wsparciu przyjaciół, od zagłady ocalało blisko 150 tysięcy ludzi. Były ambasador RP na Węgrzech,
Grzegorz Łubczyk napisał o tym dwie książki, ze świadectwami tych, którzy Węgrom zawdzięczają zdrowie i życie. Wspomniał on o działalności J. Antalla i L. Osvatha, przed pomnikiem László Osvátha. Współpracował z nimi F. Keresztes - Fisher i Henryk Sławik, który właśnie za to został zamordowany przez Niemców w hitlerowskim obozie zagłady w Mauthausen.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To była bardzo interesująca sesja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.