Facebook Google+ Twitter

Setki ofiar walk na Ukrainie. Zginęło 200 żołnierzy i ponad 150 cywilów

Od połowy kwietnia zginęło 150 ukraińskich żołnierzy i 50 funkcjonariuszy innych formacji. 619 osób zostało rannych - podał Andrij Łysenko, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Doniecka administracja podaje z kolei liczbę 150 zabitych cywilów.

 / Fot. EPA/STRINGERStatystyki zabitych cywilów obejmują osoby, które zgłosiły się do szpitali. Wiadomo, że pochowano również 93 niezidentyfikowane osoby. Część ofiar brała udział w walkach po stronie prorosyjskich separatystów - podaje Polskie Radio.

Strona ukraińska twierdzi, że rozejm nie był respektowany przez separatystów i został ogłoszony pod naciskiem państw zachodnich. W poniedziałek wznowione zostały działania zbrojne ukraińskiej armii, ale prowadzone są kolejne rozmowy na temat zawieszenia broni z udziałem szefów MSZ Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec. Zaapelowali oni o "zwołanie do 5 lipca grupy kontaktowej w celu wypracowania obustronnego i bezwarunkowego porozumienia w sprawie trwałego zawieszenia broni".

Rosjanie wyrazili gotowość dopuszczenia posterunki graniczne "Donieck" i "Gukowo" ukraińskich pograniczników. Siergiej Ławrow oczekuje, że gwarantem rozejmu będzie misja OBWE. Ukraiński minister Pawło Klimkin podkreślił konieczność uwolnienia zakładników i przywrócenia ukraińskiej kontroli na granicy w celu zatrzymania dostaw broni dla separatystów.

Jednostronny rozejm został ogłoszony przez prezydenta 20 czerwca. 30 czerwca władze Ukrainy poinformowały, że zawieszenie broni nie będzie kontynuowane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.