Facebook Google+ Twitter

Setki tysięcy Węgrów na placu Bohaterów. Kościół za Orbanem

Manifestacja poparcia dla rządzącej partii Fidesz zgromadziła ponad 400 tys. Węgrów - podała stołeczna policja. W wojnę o "ekonomiczną wolność" włączył się także Kościół katolicki.

Sonda

Popierasz węgierskiego premiera czy węgierską lewicę?

Wielka demonstracja poparcia premiera Orbana. / Fot. EPA- Zasoby Banku Narodowego mogą pozwolić wybronić niezależność kraju - twierdzi budapesztańska hierarchia katolicka. Zdanie to chyba podziela większość Węgrów. Partie opozycyjne zebrały kilka tygodni temu zaledwie kilkadziesiąt tys. demonstrantów; według węgierskich źródeł było to od 20 do 50 tys. ludzi. I to po gwałtownym pogorszeniu się sytuacji Węgrów w związku z cięciem budżetu. Demonstracja poparcia dla rządzącej prawicy zgromadziła ponad 400 tys. uczestników. Według naocznych świadków w wielogodzinnym przemarszu na odcinku od placu Hosok do placu Kosuta pod budynek parlamentu uczestniczyło blisko milion obywateli. Była to jedna z największych manifestacji w tym 10 milionowym kraju.

Węgrów zmobilizowała połajanka, której doczekał się premier Victor Orban w Parlamencie Europejskim. Polityka posądzono min. o antysemityzm i dyskryminację Romów. - To reakcja wielkiego kapitału - bronił Orbana polski polityk, Jacek Kurski. Podobnego zdania są węgierscy biskupi.

Rynki finansowe, media i politycy z Brukseli atakują rząd Fideszu za obłożenie banków i międzynarodowych korporacji trzyletnim podatkiem antykryzysowym. Najbardziej dotkliwy był dla Węgier odwet agencji ratingowych, które osłabiły forinta pomimo ograniczenia wydatków i rosnącego PKB kraju.

- Wielu na świecie zaciekle atakuje nasze państwo - uważa biskup pomocniczy Budapesztu - Ostrzychomia Jan Székely. - Rząd węgierski naniósł oddzielny podatek na banki. Fakt ten, naturalnie, spowodował zaniepokojenie wśród wielmożnych panów świata finansjery, aby przykład ten nie stał się zaraźliwy - tłumaczy.

Prorządowa demonstracja w Budapeszcie. / Fot. EPADuchowny dostrzega awersję centrolewicy do nowej węgierskiej konstytucji, która mówi, że rodzina jest podstawą trwania narodu oraz że podatek należy określać z uwzględnieniem kosztów ponoszonych w związku z wychowaniem dzieci.

- Rezerwa walutowa Banku Narodowego - przekonuje hierarcha - stanowi prawie połowę naszego obecnego zadłużenia. W razie potrzeby bank wykorzysta tę rezerwę na sfinansowanie zobowiązań państwa. Znaczy to także, że kraj może przez pewien czas przeciwstawiać się temu silnemu, przeciwnemu wiatrowi - konkluduje bp Székely.

Mimo spadku poparcia Fidesz wciąż pozostaje w sondażach preferowaną przez Węgrów formacją polityczną.

magyarkurir/TVN24/politic.hu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (42):

Sortuj komentarze:

puchacz
 • puchacz
 • 23.01.2012 11:28

bardzo niedobrze jeśli kościół wspiera orbana kościół traci twarz pamietam jak kośćiół wspierał w chile zbrodniarza pinocheta do tej pory księża są poszukiwani i sądzeni za zbrodnie junty wojskowej straszne!! tak ze słuszność kościoła bywa chwiejna

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak Kościół w Polsce wspierał opozycję antykomunistyczną to było OK, jak Kościół na Węgrzech wspiera antykomunistyczny rząd, to już niedobrze...
Poza tym milionom wiernych Kościoła jakoś to "mieszanie się do polityki" nie przeszkadza, a nawet domagają się go. A przeszkadza osobom "spoza".

Poza tym to politycy mieszają się do kwestii moralnych, np UE próbuje zmusić Wegrów do rezygnacji ze zdroworozsądkowej definicji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety, wiec trudno się dziwić, że Kościół zabiera w tym temacie głos.

Komentarz został ukrytyrozwiń
gosć
 • gosć
 • 23.01.2012 10:08

Myślałam,że na Węgrzech biskupi nie mieszają się do polityki.Okazuje się,że jest tak jak w Polsce-istna paranoja.

Komentarz został ukrytyrozwiń
konio
 • konio
 • 23.01.2012 05:40

Na Wegrzech jedna ekipa nie dała sobie rady z kryzysem,zastąpiła ja inna,która jak widać też jest bezsilna.Pomimo "sztuczek"Orbana Wegry pograżają sie w kryzysie.Orban to widzi,więc zwraca się do księży,aby ci ratowali mu skórę.Niepodległość,tradycja kościół...to tylko hasła,które niczego nie załatwią,a już z pewnością nie dadzą Węgrom chleba.Musi być kiepsko z partia Orbana ,bo jak to mówią:
-Jak trwoga, to do Boga!

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
 • levy
 • 22.01.2012 23:01

Kościół powiedział, mamy w kasie narodowej pieniędzy jak lodu!
Żarty ?
Jezus was zbawi! hahaha.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Inka
 • Inka
 • 22.01.2012 22:49

Tadeusz Śledziewski - Panie Tadeuszu życzę dużo zdrowia i wytrwałości tu na W24 .

Idiotów niegramotnych i baranów wszelkiej maści jak Pan widzi u nas dostatek!!

Piąta kolumna, jeszcze jak Pan widzi funkcjonuje - mam nadzieję ze to już niedługo potrwa ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
takTak
 • takTak
 • 22.01.2012 22:44

qubx2096 to tw i płatny agent. jest na usługach sld i po

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zauważają, bo przekaz kościoła nie jest jednoznaczny. Z jednej strony mamy dekalog i nauki, a z drugiej tuszowanie spraw i ukrywanie przestępców.
Gdyby kościół bezwzględnie wydalał ze swoich szeregów "czarne owce", to by ludzie koncentrowali się na naukach, a nie na przestępcach w sutannach, bo tych ostatnich po prostu by nie było. To się jakoś nie rzuca w oczy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najbardziej wam kościół ością w gardle stoi. "Dlaczego to oni swój stosunek do Kościoła tłumaczą złym zachowaniem księży, a nie zauważają tych wartości, które ukazuje dekalog wchodzący do kanonu wiary katolickiej? " - Zaczerpnięte z:
link
Zdrowia Dobrego Wszystkim Życzę. UE na pewno Wam go nie przysporzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
qubx2096
 • qubx2096
 • 22.01.2012 22:22

@ PAN Śledziewski nie potrafi odróżnić prawdy od populizmu i hipokryzji -- prezes powiedział ,że ma być drugi Budapeszt to p Śledziewski tak ma być jakim kosztem , to już poza wyobraźnią .Obsesja eutanazji i seksu wymierza idee , a kościół ile zbrodni popełnił [ pedofilia , homoseksualizm , dzieci , całe rodziny kryją się pod sutanną tj ok , epizody ? Orban pozbawia ludzi podstawowych praw pod sztandarem kścioła i podstępem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.