Facebook Google+ Twitter

Setna rocznica powstania SHM w Zakopanem

1 lipca 2011 r. minie równo 100 lat od kiedy Stacja Hydrologiczno-Meteorologiczna w Zakopanem rozpoczęła działalność. Od tego dnia aż do dziś są prowadzone systematyczne obserwacje meteorologiczne.

16.06.2011 r. odbyły się uroczystości rocznicowe, na które byłych i obecnych pracowników Stacji zaprosił dyrektor naczelny IMGW dr inż. Mieczysław S. Ostojski do Hotelu Grand Nosalowy Dwór w Zakopanem.
Program uroczystości "Zacznijmy od początku":
1. powitanie gości przez Dyrektora Naczelnego IMGW,
2. powitanie gości przez Dyrektora Oddziału Krakowskiego,
3. przemówienie Burmistrza Zakopanego,
4. przemówienie Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego,
5. 100 lat stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Zakopanem - prezentacja,
6. "Właściwości klimatu Zakopanego" - prezentacja,
7. wręczanie okolicznościowych medali,
8. pamiątkowe zdjęcia.

W związku z obchodami 100. rocznicy działalności stacji, IMGW Państwowy Instytut Badawczy przygotował i wydał piękną publikację opisującą historię powstania Stacji, kolejnych kierowników stacji, kolejne miejsca działalności stacji: od Dworca Tatrzańskiego, poprzez Muzeum Tatrzańskie, "Staszeczkówkę", szkołę podstawową na Wilczniku, aż do obecnej siedziby na Równi Krupowej działającej od 9.XII.1967 r.

W publikacji przedstawiono również "Właściwości klimatu Zakopanego". Szkoda, że nie wspomniano o osobach, które niestety nie doczekały tak pięknej rocznicy i obchodów, a które włożyły ogromny wkład pracy w badania i obserwacje aktynometryczne na ławie Janiszewskiego, usłonecznienie, oraz badanie właściwości klimatu Zakopanego: śp. śp. dr Antoni Głania i mgr Zdzisław Szpetman.

Wszystkim byłym i obecnym pracownikom Stacji Jubilatki Dyrektor Naczelny IMGW dr inż Mieczysław S. Ostojski wręczył medale pamiątkowe "100-lecia Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Zakopanem".

Po zakończeniu części oficjalnej zebrani zostali zaproszeni na toast oraz tort urodzinowy

Życzę Pracownikom Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Zakopanem dalszych sukcesów w pracach badawczych nad klimatem Zakopanego i Tatr i przetrwania następnych 100 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.