Facebook Google+ Twitter

Setne urodziny Danuty Szaflarskiej

6 lutego 2015 roku jedna z najznakomitszych polskich aktorek teatralnych i filmowych, Danuta Szaflarska, obchodzi 100. urodziny. I 76 – lecie nieprzerwanej aktywności zawodowej!

Danuta Szaflarska jako Aniela w filmie Pora umierać. / Fot. materiały prasoweUżywająca drugiego imienia, Zofia Danuta Szaflarska przyszła na świat w Kosarzyskach koło Piwnicznej – Zdroju właśnie 6, a nie 20 lutego 1915 roku jak podaje większość źródeł encyklopedycznych. Winna temu zamieszaniu jest po części sama aktorka, która urodziny od zawsze obchodziła właśnie pod koniec lutego (bo taką datę ma wpisaną w metryce urodzenia, ale w informatorze biograficznym „Kto jest kim w Polsce” i w filmie dokumentalnym o sobie, „Inny świat”, podaje właściwą datę). Początkowo chciała zostać lekarzem, jednakże rodziny nie stać było na to, by mogła podjąć studia medyczne. Zdecydowała się więc na studia w krakowskiej Wyższej Szkole Handlowej. Plany zostania ekonomistką pokrzyżował tyfus, na który Szaflarska zachorowała i zmuszona był przerwać studia. Wówczas koledzy z Nowego Sącza, gdzie mieszkała z matką od czasu śmierci ojca i gdzie uczęszczała na zajęcia kółka teatralnego namówili ją na studia aktorskie.

Na egzaminy w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie pojechała niezbyt przygotowana i mało brakowało, a komisja, w której zasiadali m.in. Leon Schiller, Stanisława Wysocka i Aleksander Zelwerowicz bezpowrotnie zamknęłaby jej drogę do kariery aktorskiej. Coś widocznie jednak słynny Zelwer dostrzegł w młodej dziewczynie, bo polecił jej przeczytać "Pięćdziesiąt lat teatru" Michała Orlicza i zgłosić się ponownie. Tym razem została przyjęta na Wydział Aktorski. Studia ukończyła w 1939 roku. Wyjechała do Wilna, do Teatru na Pohulance, gdzie 14 września debiutowała rolą Pernette w farsie "Szczęśliwe dni" Claude’a Pugeta. W Wilnie po raz pierwszy wyszła za mąż, za Jana Ekiera, wybitnego pianistę i pedagoga. Ich córka, Maria, urodziła się już po przeprowadzce do Warszawy (z drugim mężem, Januszem Kilańskim aktorka ma córkę Agnieszkę).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Moim zdaniem za zielarkę w "Pokłosiu" powinna dostać Oscara. Za Anielę w "Pora umierać" też Oscara w kategorii rola pierwszoplanowa. Następnych 100 lat, Pani Danuto!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przede wszystkim dwa nieodparte skojarzenia: "Zakazane piosenki" i "Pora umierać". A między nimi epoka. Pani Szaflarska to jeden z pięknych synonimów całej polskiej powojennej kinematografii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Danuta Szaflarska jest moją ulubioną aktorką, o wspaniałym (z tej racji takie drugie imię otrzymała moja córka) wdzięku i uroku osobistym. Pani Danuta nadal emanuje ciepłem i urodą. Z najlepszymi życzeniami pozostaję

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.