Sevilla FC triumfatorem tegorocznego Finału Ligi Europy!

mat. dziennikarskie Uefa.com
mat. dziennikarskie Uefa.com mat. dziennikarskie Uefa.com
Już dziś tj. 27 maja wielkie wydarzenie dla piłki europejskiej i wielkie wydarzenie dla Warszawy! O godzinie 20:45 na Stadionie Narodowym zagrają Dnipro Dnipropetrovsk vs Sevilla! Wiadomości24.pl przeprowadzą relację na żywo.

Warszawa czeka już na gości z ozdobionymi ulicami... Dnipro Dniepropietrowsk podczas tych rozgrywek przechodziło do kolejnych faz rozgrywek niczym taran, Sevilla FC z Grzegorzem Krychowiakiem w składzie, konsekwentnie dotarła do Finału!

W meczach półfinałowych włoskie SSC Napoli zremisowało u siebie z ukraińskim Dnipro Dniepropietrowsk 1:1, a rewanżu padł wynik 1:0 dla drużyny z Ukrainy.
W drugiej parze półfinałowej Sevilla FC pokonała na własnym boisku Fiorentinę 3:0. Do zdecydowanego zwycięstwa Sevilli przyczynił się Grzegorz Krychowiak, który mimo złamanego nosa - podobnie jak Robert Lewandowski grywa ostatnio w masce - pokazał, że ma świetną formę. We Włoszech również wygrała Sevilla FC - tym razem 2:0.

W ten oto sposób do finału na Stadionie Narodowym trafiły Sevilla FC i Dnipro Dniepropietrowsk.

Sevilla FC broni tytułu. Przed rokiem w finałowym meczu w Turynie, po rzutach karnych, pokonała Benfikę Lizbona. W sezonach 2005/2006 oraz 2006/2007 hiszpańska drużyna triumfowała w Pucharze UEFA. Ma szansę zostać najbardziej utytułowanym klubem w historii Ligi Europy (wcześniej: Puchar UEFA). Do tej pory wygrała rozgrywki trzy razy (2006, 2007, 2014) – tyle samo co Inter Mediolan, Juventus i Liverpool.
Dnipro Dniepropietrowsk to czarny koń tegorocznej LE. Klub wyeliminował w rozgrywkach takie tuzy jak: Olympiakos Pireus, Ajax Amsterdam, Club Brugge i Napoli. Dotychczas najlepszymi wynikami Dnipro w Europie były ćwierćfinały Pucharu Europy (1984/1985 i 1989/1990) oraz 1/8 finału Pucharu UEFA (1985/1986).
Czy drużynę z Ukrainy stać na niespodziankę? Przekonamy się już jutro po ostatnim gwizdku sędziego na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Spotkanie będzie mogło obejrzeć prawie 56 tysięcy widzów, z czego do sprzedaży otwartej trafiło ok. 44 tys. biletów.

Zwycięzca tegorocznej edycji LE - po raz pierwszy - zapewni sobie udział w Lidze Mistrzów.

Na sędziego głównego finału Ligi Europy został wyznaczony Anglik Martin Atkinson. Asystentami 44-letniego Atkinsona będą jego rodacy – Michael Mullarkey i Stephen Child.

Przewidywane składy:
Dnipro: Boyko; Fedetskiy, Douglas, Cheberyachko, Léo Matos; Kankava, Rotan, Fedorchuk, Matheus, Konoplyanka; Kalinić.
Sevilla: Rico; Coke, Carriço, Kolodziejczak, Trémoulinas; Mbia, Krychowiak; Aleix Vidal, Banega, Vitolo; Bacca.

Relacja na żywo z meczu Finału Ligi Europy 2014/2015 ze Stadionu Narodowego w Warszawie:

Składy:

Widzimy więc, że przewidywania składu drużyny z Ukrainy się sprawdziły. W składzie Sevilla FC Coke trafił na ławce rezerwowych, a jego miejsce zajął Jose Antonio Reyes.

Zanim usłyszymy pierwszy gwizdek sędziego Martina Atkinsona, prowadzący mecze w Premier League, Lidze Mistrzów oraz mecze międzynarodowe na Stadionie Narodowym zobaczymy barwną Ceremonię Otwarcia. Potrwa ona ok. 15 minut. Z nieoficjalnych informacji wynika, że ma być największą spośród tych poprzedzających finały LE. Reżyserem przedsięwzięcia jest ceniony choreograf Agustin Egurrola.

Rozpoczęła się Ceremonia Otwarcia. Dzieci i młodzież z białymi flagami z herbami obu finałowych drużyn wbiegają na murawę i tworzą prawdziwy spektakl. Kolejna grupa młodych ludzi już czeka przy bocznych liniach boiska. Trzymają w dłoniach żółto-białe i czerwono-brązowe kwadratowe kartony. Rozsuwają się na całym boisku, aby za moment spotkać się w centralnej jego części. Show przy rytmach muzyki trwa. Spod dachu Stadionu Narodowego zostały opuszczone sztandary z herbami finalistów Ligi Europy. Teraz na boisku godła obu drużyn po dwóch stronach boiska, a na środku logo Uefa Europa League. Powitanie zawodników obu drużyn przy aplauzie ich kibiców. W sektorze Sevilla FC rozwieszona nad kibicami flaga sektorowa. Imponująca wygląda powitanie przygotowane przez hiszpańskich kibiców. Po drugiej stronie boiska głośny doping kibiców z Ukrainy.

1' Rozpoczęcie meczu przez drużynę Sevilli. Długa piłka w stronę Bakki, ale Czeberjaczko uprzedza Carlosa Bacca.
3' Faulowany Fedorczuk, który potrzebuje pomocy lekarzy.
4' Faul w środkowej strefie boiska na Grzegorzu Krychowiaku.
5' Wrzutka Banegi z połowy boiska w kierunku pola karnego.
6' Faul Rotana na Reyesie (Rotana), ale jednak sędzia nie przyznaje rzutu karnego dla Sevilli.
7' GOL DLA DNIPRO! To była zabójcza kontra! Matheus popędził prawą stroną, wrzucił w centrum pola karnego, gdzie piłkę do bramki głową skierował niepilnowany Nikola Kalinić.
8' Ciekawe jaka będzie odpowiedź Hiszpanów.
9' Sevilla wrzuca piłkę w pole karne, ale nikogo tu nie ma, aby wykończyć akcję. Denys Bojko zaczyna od bramki.
9' Dnipro dobrze zagrywa do Fedorczuka, ten jednak strata i kontra Sevilli.
10' Drużyna z Ukrainy radzi sobie z tym atakiem i znów jest przy piłce.
11' Strzał Vitolo zostaje zablokowany.
12' Trener Sevilli Unai Emery wyraźnie zaniepokojony.
13' Rzut rożny dla Sevilli. Uderzenie Vidala blokuje Fiedorczuk.
14' Są emocje.
15' Przewaga po stronie Sevilli, Ukraińcy skupiają się na wybijaniu przeciwnika z uderzenia.
16' Yewhen Konoplianka szukał dośrodkowaniem Kalinicia, ale obrońca nie dał mu szans na zdobycie drugiego gola.
17' Jaba Kankava fauluje szarżującego Reyesa. Sędzia karze obrońcę Dnipro żółtą kartką.
18' Jose Antonio Reyes oddaje mocny strzał, ale nieznacznie się pomylił.
20' Wyraźna przewaga Hiszpanów w tej części spotkania.
21' Wyjście trójką Sevilli zatrzymane przez Czeberiaczkę. Bramkarz Dnipro poturbowany przez Kołodziejczaka.
22-24' Co raz większy napór FC Sevilla, ale drużyna naszych wschodnich sąsiadów radzi sobie z tą przewagą.
25' Doping kibiców hiszpańskiej drużyny. Czy uskrzydli on ekipę z Półwyspu Iberyjskiego?
26' Kolejny atak Hiszpanów. Znów lepszy Boyko.
27' GOL DLA SEVILLI! Zdobywcą Grzegorz Krychowiak! Znakomite dogranie Bacci ze skrzydła Czy Sevilla pójdzie za ciosem czy też Dnipro podejmie walkę jak na początku meczu?
29' Atak Dnipro, ale do piłki ostatecznie nie dochodzi Konoplyanka.
31' GOL DLA SEVILLI! Prostopadłe podanie do Carlosa Bacca, który mija bramkarza i kieruje piłkę do pustej bramki.
33' Radość na trybunie zajmowanej przez kibiców FC Sevilla. Słychać głośne śpiewy i głośne brawa na cześć swoich ulubieńców.
34' Próba ataku Dnipro prawą stroną boiska, przerzucenie piłki na lewą, próba podania w pole karne, ale zupełnie nieudane.
35' Bezpardonowo potrakowany Rotan i będzie rzut wolny dla Dnipro. Krótko rozegrany i po chwili kolejny faul na zawodniku z Ukrainy.
36' Dośrodkowanie w pole karne, ale górą obrońcy Sevilli.
37' Rzut rożny, ale źle wykonany. Strata.
38' Gra drużyn w środkowej strefie boiska. Czyżby myśleli już o przerwie?
39' Dnipro atakuje. Dośrodkowanie wybijają obrońcy, a piłka po drugim dośrodkowaniu zostaje wybita na rzut rożny.
40' Zawodnik Dnipro fauluje i zaczną Hiszpanie.
41' Kontra Sevilli i potężne uderzenie Vidala, które nieznacznie mija bramkę bronioną przez Boyko.
42' Bezpardonowo potraktowany zawodnik Dnipro Dnipropetrovsk. Rzut wolny wykonuje Ruslan Rotan.
42' GOL DLA DNIPRO! Wynik 2:2. Co za uderzenie! Ta piękna bramka będzie pokazywana przez telewizje na całym świecie!
44' Atak Sevilli, a znakomicie radzą sobie obrońcy.
45' Sędzia przedłuża spotkanie o 2 minuty.
45' +1 Dnipro w kontrataku, ale faul w środku boiska i żółtą kartę otrzymuje Krychowiak.
45' +2 Żółta kartka dla Kalinicia za uderzenie Krychowiaka łokciem w głowę.
45' Wynik remisowy 2:2 po ostatnim gwizdku sędziego z Anglii. To zapowiada mnóstwo emocji w drugiej połowie, na którą zapraszamy za kilka minut.
II połowa

46' Rozpoczęli drugą połowę meczu.
47-49 Znów spokojnie, ale teraz Sevilla atakuje. Dobrze Czerebiaczko i rzut rożny.
49' Bacca na pozycji spalonej.
49' Kontra Ukraińców, ale skutecznie blokuje uderzenie defensor z Hiszpanii.
50' Przy bocznej linii boiska rozgrzewają się zawodnicy FC Sevilla. Trener Emery chce wygrać ten mecz.
52' Brak pomysłu na atak i gra na własnej połowie zawodników FC Sevilla kwitowana zostaje gwizdami zarówno kibiców z Hiszpanii jak i tych z Ukrainy.
53' Próba strzału z daleka Konoplyanki, ale piłka szybuje nad poprzeczką.
54' Długi przerzut Krychowiaka przejęty przez Leo Matosa.
55' Dogranie w pole karne, ale obrońca Dnipro Douglas idealnie odczytuje zamysł rywala.
56' Sevilla w natarciu, ale Juan Antonio Reyes nie był w stanie poradzić sobie z trzema rywalami.
57' To była ostatnia akcja Reyesa, którego to zmienia na boisku Coke.
59' Wymiana piłek w środku boiska, teraz długie podanie do Aleixa Vidala, ale Dnipro panuje nad sytuacją i nie dopuszcza do strzału.
60' Kolejny rzut rożny dla Sevilli, ale znów słabo wykonany.
61' Brutalny faul na Carlosie Bacca. Żółta kartka dla Daniela Carrico. Rzut wolny dla Dnipro. Mocno, ale niecelnie strzela Konoplianka.
62' Atak Sevilli i ... kolejny rzut rożny. Banega dośrodkowuje, a Stephane Mbia strzela nad bramką.
64' Zupełnie nieudany atak Dnipro. Są już bardzo zmęczeni. Myślę, że to widać.
Rzut wolny dla Dnipro, spryciulasko rozegrany, w rezultacie strzela Konoplianka, mocno, ale niecelnie. No to teraz Sevilla, ale desperacko interweniują obrońcy Dnipro, potem jeszcze Coke i będzie rzut rożny. Banega dośrodkowuje, a Mbia strzela nad bramką.
65' - 67' Prawdziwy kocioł w polu karnym Dnipra, ale Ukraińcy wychodzą z tej opresji z tarczą.
68' Zmiana w Dnipro. Fiedorczuka zastąpił Roman Bezus.
68' W polu karnym Dnipra pada Vitolo, ale sędzia każe grać dalej. W akcie desperacji obrońcy wysoko i daleko wybijają piłkę na aut.
69' Nieudana kontra Dnipro.
71' Bezus fauluje M'bię. Sędzia pokazuje zawodnikowi żółty kartonik.
73' GOL DLA SEVILLI. Carlos Bacca to prawdziwy skarb dla drużyny FC Sevilla.
74' Bacca dostaje żółtą kartkę za podwinięcie koszulki.
75' Vitolo upada po tym jak został pociągnięty za rękę przez Rotana. Żółta kartka.
75' Rzut wolny dla Sevilli, Banega dośrodkowuje, Bojko łapie, błyskawiczne rozpoczęcie gry przez Matheusa, ale Coke nie pozwala na rozpędzenie się zawodnikowi Dnipra.
78' Atak Sevilli, ale Boyko broni. Rzut rożny.
79' Znakomite dośrodkowanie i po uderzeniu piłka o centymetry mija bramkę Ukraińców.
79' Kalinicia zastępuje Sełezniow.
80' Atak Dnipro. Znakomite dośrodkowanie Konoplyanki, ale Matheus nie trafia.
82' Gracze Sevilli ostro zaatakowani przez Matheusa który za skok na plecy Mbii otrzymuje żółtą kartkę.
82' Schodzi z boiska Bacca, zastępuje go Gameiro.
84' Rico wychodzi daleko z własnej bramki naprzeciw szarżującego Matheusa. Bramkarz w panice kopie piłkę na aut.
85' Ostatnia zmiana w drużynie Dnipro. Shakhov zastępuje Kankawę.
86' Matheus po zderzeniu głowami z Tremoulinasem mdleje na boisku.
88' Matheus żegnany brawami przez wszystkich kibiców na stadionie zostaje zniesiony z boiska. Dnipro będzie kończyć mecz w osłabieniu.
88' Iborra zmienia Evera Beanerę, a więc komplet zmian w obu drużynach.
89' Atak Dnipro. Ostatni? Rzut rożny. Dośrodkowanie, ale radzą sobie obrońcy. Kolejny rzut rożny. Znów obrońcy wybijają na rzut rożny. Tym razem znów lepsi obrońcy, którzy wyjaśniają sytuację.
90' 4 minuty doliczone do regulaminowego czasu gry.
90' +2 Groźne wrzutki w pole karne Sevilli, ale obrońcy Sevilli radzą sobie z ich wybijaniem.
90' +4 Koniec meczu. FC Sevilla pokonuje Dnipro 3:2 i za chwilę to zawodnicy z Andaluzji będą wznosić Puchar Ligi Europy!

Kibice, którzy zdecydowali się spędzić ten wieczór z piłką nożną na najwyższym poziomie nie mogą żałować, że tak zagospodarowali swój czas. Na Stadionie Narodowym w Warszawie widzieliśmy świetne tempo spotkania, niesamowite zwroty akcji, przepiękną bramkę z rzutu wolnego, gol Grzegorza Krychowiaka. Nie brakowało także sportowej walki i momentami ostrej gry, podczas której sędzia musiał sięgać po żółte kartki, ale tego wymaga piłka nożna na najwyższym poziomie.

Sevilla FC obroniła zdobyte przed rokiem trofeum w Lidze Europy i w nagrodę zagra w przyszłym sezonie w Lidze Mistrzów. Grzegorz Krychowiak został dziesiątym Polakiem, który triumfował w europejskim pucharze.