Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8686 miejsce

"Sexochińczyk" - rozbierana przedpremiera w Piwnicy pod Baranami

To że już po pierwszych 10 minutach spektaklu dwoje młodych aktorów zdejmuje majtki, nie oznacza, że doszło na scenie do totalnej rozbieranki, a artyści nie poradzili sobie z Fredrowskim humorem i ośmiozgłoskowcem dialogów.

 / Fot. Wiesław Adamik z lewej na zdjęciu Wiesława Adamika aktorka Anna Duk, jedna z gwiazd komedii Wiesława Wójcika "Sexochińczyk"


Piękne słowa wypowiedział po premierze "Sexochiczyka" maestro Mieczysław Święcicki, bard Piwnicy pod Baranami, który podkreślał jak bardzo potrzebny był naszym rodakom Fredrowski humor w epoce ponapoleonskiej, jaki elementarz humoru i flirtu niósł dla młodzieży, a w naszych czasach ten rodzaj humoru także ma znaczenie.

Wypowiedź Mieczysława Święcickiego: https://www.youtube.com/watch?v=cTn5VX1rIl4Wiesław Adamik podczas wywiadu z Mieczysławem Święcickim po pokazie

"Sexochińczyka" napisał jednak nie Fredro lecz współczesny artysta Wiesław Wójcik. Przedpremiera miała miejsce i wyróżniała się oryginalnością pomysłu nawet na tle bardzo ogromnego wyboru imprez w lipcu br. nie tylko w samej Piwnicy Pod Baranami, ale także w całym Krakowie. "Trochę Jasminum" z muzyką Zygmunta Koniecznego, Letni Festiwal Jazzowy Piwnicy pod Baranami, wreszcie "Sexochińczyk" Wojciecha Wójcika.afisz spektaklu, na zdjęciu aktorka Magdalena Jędrysiak / Fot. Wiesław Adamik

foto W. Adamik wpis do książki pamiątkowej w Pracowni pod Baranami / Fot. Wiesław AdamikSwego czasu twórca "Piwnicy pod Baranami" Piotr Skrzynecki wypowiedział pamiętne słowa o wysepce w morzu podłości.. Ale nie chodziło mu tylko o postawę wobec rzeczywistości totalitarnej, czy o mówienie prawdy, ale także sprawianie ludziom radości dowcipem i humorem. aby łatwiej odreagowali codzienne troski i kłopoty.

Wiesław Wójcik, który sam jest także "dzieckiem" Piwnicy pod Baranami wie to najlepiej i także wie jakie znaczenie miał kiedyś Aleksander Fredro. Próbuje to sprawdzić zapraszając do swojej trupy teatralnej młodych wykonawców.Oczywiście sięgnął po ten rodzaj humoru na wskroś oryginalnym współczesnym pomysłem akcji komedii o kolacji, na którą stary kawaler zaprosił młode dziewczyny nie przeczuwając nawet pułapki zastawionej przez tzw. płeć socjalną.Kiedyś w Piwnicy Pod Baranami w pamiętnym skeczu Krystyna Zachwatowicz przez kilka minut celebrowała dość zmysłowo zdejmowanie jednej rękawiczki jednocześnie śpiewając. W "Sexochinczyku" bez przekraczania granicy dobrego smaku dwoje bohaterów już po 10 minutach zdejmuje majtki i mówi ośmiozgłoskowcem. Jak to pokazano, aby nie przekroczyć granicy dobrego smaku? Powinniście to zobaczyć. I oczywiście przez wzgląd na urok utalentowanych wykonawczyń.
Na scenie nad pudełkiem i kostką Sexochińczyka seksowna Tusia (Anna Duk, której gra obok gry Rafała Jędrzejczyka mocno trzymała akcję) i jej postawna "koleżanka Marty" (komiczny Wiktor Łobejko) i gospodarze Tomek Dyndalski (eteryczna Magdalena Jędrysiak) i jowialny Cześnik (niezawodny Rafał Jędrzejczyk) oraz jako muzyk śpiewający w charakterze Wernyhory na przerwę Piotr Kuby Kubowicza. Trwa na scenie rozbierana kolacja ... W tle rozłożysta służąca z miotełką (Paulina Czechanowska) i scenografia w postaci chińskich lampionów wykonanych przez polsko - chińskie uzdolnione artystycznie dziewczynki, córki pianistki Man Li Szczepańskiej Awaz Lila i Miranda Konstancja Szczepańskie.foto Wiesław Adamik Aktorka spektaklu Sexochinczyk Paulina Czechanowska / Fot. Wiesław Adamik

foto Wiesław Adamik Poetka w "Piwnicy pod Baranami" z kaligrafią Wiesława Adamik ( słowo "szczęście"- fu) / Fot. Wieslaw Adamik

Dialog podany został wspaniałym ośmiozgłoskowcem sztuki Wiesława Wojcika, który także spektakl wyreżyserował. Kiedy trwał spektakl w Piwnicy w sąsiednich salkach dużo się działo, nawet trwały tańce, ale tubalny głos Rafała Jędrzejczyka je zagłuszał i rozwiewał opary z baru.
Korzystam z możliwości edytowania tej recenzji aby poświęcić jeszcze osobny akapit o roli Rafała Jędrzejczyka w roli Cześnika. Chciałoby się aby ta rola, trudna i skomplikowana była jeszcze bardziej mandaryńska, zaakcentowana obok chińskich lampionów i chińskiego szlafroka kolejnymi rekwizytami, choćby zabawnym trzcinowym kapeluszem... Chciałoby się aby była to postać jeszcze bardziej zabawna, śmieszna, nie tylko filozofująca o życiu. A przecież cały czas jest na scenie, kieruje w stronę publiczności wielki monolog .Mistrzowski aktor fredrowski jakim jest pan Rafał z pewnością ubarwi tę postać w kolejnych odsłonach przedstawienia.

foto Wiesław Adamik Publiczność spektaklu "Sexochińczyk" w Piwnicy pod Baranami 2 lipca 2014 r. / Fot. Wiesław AdamikPubliczność wypełniająca Piwnicę pod Baranami - starsi, młodzi i bardzo młodzi, choć oczywiście wszyscy dorośli, bo to komedia erotyczna, od początku żywo reagująca, brawami nagradzała artystów. Chiński gong wyznaczał kolejne akty... Mądra myśl przewija się przez akt drugi, który opowiada o uczciwości. Jakże przewrotnie.
A przecież to jeszcze nie premiera lecz prezentacja narodzin sztuki. Sztuki wymagającej od aktorów ogromnego wyczucia. Od publiczności - o dziwo również. Treść okazała się nie banalna, charakterystyka psychologiczna postaci głębsza a okazji do szczerego śmiechu wiele. Bardzo mnie ciekawi jak będzie wyglądał pełny kształt spektaklu. Z prawej na zdj.Jana Szczepańskiego dyskusja po spektaklu
Po pokazie


Logo i info o gł sponsorze spektaklu:

Logo firmy Grota Solno Jodowa Marka Łacha / Fot. Galosfoto Wiesław Adamik Aktorka Anna Duk i reżyser Wiesław Wojcik po przedpremierowym pokazie sztuki "Sexochińczyk" w Piwnicy pod Baranami 2 lipca 2014 roku / Fot. Wiesław Adamik

Zobacz zdjęcia w galerii:


http://www.wiadomosci24.pl/artykul/rozbierany_sexochinczyk_przedpremiera_w_piwnicy_pod_baranami_308085.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (35):

Sortuj komentarze:

Posze ta pani (?): Zabawne:) Jest mi Pan zupełnie obojętny. Uraził mnie Pan kilka razy i tyle. Żeby z tego powodu nienawidzić? Jeśli się czegoś obawiam, to tego, że Pan pała nienawiścią do ludzi, którzy nie składają Panu hołdu albo z jakegoś nieuzasadnionego powodu Panu się nie podobają. Jak Conchita

Czytaj wiecej: link

Zabawne bo mnie chodzi raczej o hołd czy minimum zainteresowania twórczością bardzo wielu polskich artystów,a nie każdy mógł zobaczyć Sexochińczyka. Życzę trupie Wójcika sukcesów w kraju i za granicą. Potrzebujemy polskiego języka na scenie, a nie kpienia z polskiej dramaturgii jak ostatnio miało to miejsce na scenie Starego Teatru, czy nie mylę się? Bardzo chciałbym aby Sexochińczyka zobaczyła redaktor Adrianna Adamek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyszło mi nawet do głowy że Pan Wiesław Wójcik powinien zostać dyrektorem narodowego Starego Teatru bo już ma odmłodzonego i odświeżonego fredrowskiego bohatera? Co o tym sądzicie? Proszę o wypowiedź ( błagam w kwestii tematu) najznakomitszą recenzentkę tego portalu panią red. Adriannę Adamek Świechowską. Nie chodzi o recenzję spektaklu którego nie widziała ale o sensie działań modernistycznych w teatrze takim jak sceny narodowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powiadali ludzie starzy:
Dziad gadał do obrazu
A obraz ani razu
Dziś odwrotna sytuacja
nowa się zdarzyła?
Obraz gada, obraz wzdycha
Oczyskami chyba mruga
Z zadziwieniem i ze złości?
Dyrdymały pisz mi luba
Jest mi miła tak zguba
Przejdziesz od dziś do legendy
Bo zaglądasz mi do .. gęby
Psy wieszając wielce groźne
Język Twój gładki, gadka sroga
Wal śmiało bo tędy droga
A jak zmęczysz się nieboga
Zaśnij wreszcie chwaląc ..
A tymczasem pociąg dalej jedzie
Choć szczekają psy zawzięcie
Cała Polska poruszona
O co są kruszone kopie?

Polska szopa ani słowa Polskie piekło
nie uszanuje Matki Polki nie toleruje
Tam dwukropek, tam przecinek
Tam obraza jest Stańczyka
Co patronem dziennikarzy
Gdzie tu sens, gdzie dowcip gładki
Bo wsadzimy Cię do klatki!
Więc zapraszam do mej chatki
Do matecznika, i nie bójcie
Się niedźwiedzia, dawno zdechł
Wolnoć Tomku w swoim domku?
Płeć pomieszać, zakpić z ...
A w poecie miećże wroga?
Proszę bardzo, to mnie bierze
By napisać: krokodyle łzy wylewaj
Skoro Ci się krzywda dzieje

I zapraszam do Krakowa
Tam na scenie ujrzysz siebie
I zapytasz: z kogo się śmiejecie
- z siebie? Z Ciebie? Z nas niebożąt
Z nas .... rodaków?

Chyba z ptaków co na niebie
Latać lubią, lecz przyjdzie czas
Zemsty: ptak tez siędzie na gałęzi
A jak przejdziesz tu niebacznie
Spadnie na Cię niezła ...


( fragment tekstu skeczu kabaretowego)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwidze proponuje jako odtrutkę obejrzenie bardzo śmiesznego spektaklu Sexochińczyk, który jest cudownym polskim komentarzem i odpowiedzią na to co się dzieje na zachodnich telewizyjnych estradach. To proste - nie będziemy już oglądać tego euro festiwalu bo jaką mamy gwarancję czym nas uraczą w imię "równości". Zobaczcie jak pan Wójcik robi najpierw próbne przedpremierowe pokazy a by szlifować swoją perłę sceniczną, A tu id razu kawa na ławę przy zapalonych jupiterach. Czy rzeczywiście uciśniona przeze mnie C. potrzebuje obrońców? Czy w Polsce mało jest możliwości dla postaw równościowych?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy to pisze jakaś polska Conchita? Bo obrończyni wielce przeze mnie uciśnianej C. na pewno. Zobaczcie ilu fanów tracą przez mnie śpiewający transwestyci! I "ich" partie!
Jeśli tak jest i mamy do czynienia ze skrywanym polskim .... to zakrzyknę - o tempora, o mores! Albo zadam pytanie - na co komu takie złośliwości? Dla zaspokajania swojej chęci przygważdżania "celebrytów"? Pokaż swoją twarz! Wyjdź z zza tej maski wszechwiedzy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Wiesław Adamik napisał dalszy ciąg diagnozy:
Wiesław Adamik Dzisiaj 02:06 "Diagnoza znajomego lekarza psychiatry po przeanalizowaniu wszystkich korespondencji w sieci: atakująca mnie osoba musi mnie znać osobiście bo posiłkuje się wiedzą dość prywatną na mój temat."

Wiadomości na Pana temat pochodzą od Pana. Całą swoją prywatność rzucił Pan do sieci i wciąż to Pan robi bez opamiętania. Kreuje się Pan na celebrytę? Robi to Pan celowo?

Dalej pisze: "Obsesyjnie boi się Pana i nienawidzi. Jedno jest pewne ta osoba sądzi że nie potrafię opanować się i nie reagować na jej zaczepki. jak widać poniżej potrafię."

Zabawne:) Jest mi Pan zupełnie obojętny. Uraził mnie Pan kilka razy i tyle. Żeby z tego powodu nienawidzić? Jeśli się czegoś obawiam, to tego, że Pan pała nienawiścią do ludzi, którzy nie składają Panu hołdu albo z jakegoś nieuzasadnionego powodu Panu się nie podobają. Jak Conchita.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ocenami "1" nie przejmuję się bo to po prostu konkretne osoby zawsze stawiają mi "1" aby zaniżyć średnia, niezależnie od wartości artykułu. Powstają one aby promować sztukę. Kiedy to się udaje, nic nie znaczą osobiste upokorzenia. Bo gdy serce nie jest puste rozlega się nie dzwon, lecz płoną błyskawice i uderza grom i zjadaczy sieciowego chleba nasyci wiarą, miłością i nadzieją,że to co wżzne i piękne jakoś się obroni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy Pani coś z tego zrozumiała, ja widzę w kwestii utraty tożsamości gł. problem! W tym jest źródło kłopotów wielu ludzi. Skąd przychodzimy, dokąd idziemy, jacy jesteśmy... Quo vadis, współczesny Polaku? Pan Jerzy Kawalerowicz uświadamiał podczas wywiadu - Bóg nie musi być widoczny, bo jest każdym człowieku. W jednym jest go bardzo mało, w innym dużo. To co ukryte nie musi być niezrozumiałe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla osób niezorientowanych obydwa kabarety to widowiska artystyczne i wokalno - muzyczne w granicach dobrego smaku, bez urażania z tego co oczywiście widziałem bez sensu uczuć religijnych natomiast żartobliwie zmierzających się z dwupłciowością człowieka w naszych czasach jako "Głównym problemem naszych czasów". To jednak kwestia szerszego zagadnienia czyli utraty poczucia tożsamości. Gdy tak się dzieje ludzie szukają ponadczasowych wartości a choćby w elementarzu flirtu Fredry, w Biblii. Staram się ukierunkowywać myśl krytyczną nie tracąc z pola widzenia tego własnie kontekstu. Cieszy mnie że tegoroczni absolwenci Krakowskich Szkól Artystycznych nasiąkają kultura slowa jaka płynie z "fredrowszczuzny" Wójcika. To da szanse na ciągłość polskiej kultury, bo choć niejedne skupi się na smaczkach erotycznych oczami to uszami wchłonie język polski i poradzi sobie z zachwaszczeniem swojego języka i korzeni na obczyźnie. Za pomysł i próbne wejście już dałbym członkom trupy Wójcika stypendia ministerstw edukacji i kultury...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pisze dużo aby poszerzyć państwa wiedzę o kabarecie. Może nie znają Państwo warszawskiego kabaretu "Pożar w Burdelu" to zajrzyjcie do sieci w youtubie są nagrania. Wiedza o tym potrzebna a jest aby porównać z "Sexochińczykiem". Myślę,że wtedy ruszy ponownie dyskusja. Zapraszam do merytorycznej dyskusji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.