Facebook Google+ Twitter

Sezon na Janka

Janusz Palikot jest zręcznym biznesmenem. Sprzeda swój polityczny kapitał tak szybko, jak stwierdzi, że osiągnął punkt szczytowy wartości zgromadzonego majątku. Zrobił to już raz opuszczając Platformę, w której mógł być tylko błaznem.

Kiedy 10 lat temu Lepperowi udało się wprowadzić do sejmu kilkudziesięciu posłów, publicyści zbudzili się ze snu, że lewica zostanie zbawcą ówczesnej Polski. Przez długie miesiące zwracano uwagę, że za pięć, dziesięć lat Samoobrona może stać się wiodącą siłą polityczną w Polsce, a działania Leppera wyprowadzić go na prezydenta. Było to o tyle uzasadnione, że elektoratem Samoobrony była Polska wieś, przez całą dekadę traktowana przez polityków po macoszemu i z wyraźna pogardą.

Minęło owych pięć, dziesięć proroczych lat, podczas których w polskiej polityce nic się nie zmieniło i naprawdę śmieszy mnie dzisiejszy patos i zachwyt odprawiany nad Ruchem Palikota. Natchnieni prorocy znów wieszczą, że za pięć, dziesięć lat ten sympatyczny polityczny spekulant, może stać się prezydentem Polski. Jest to o tyle dziwne, że Janusz Palikot tylko powtórzył wyczyn Leppera, a jego realna polityczna siła opiera się na najbardziej niestabilnym wyborczym elektoracie, czyli ludziach młodych.

Ciężko takie proroctwa traktować poważnie, bo przypominają one czarne scenariusze dotyczące ocieplania klimatu na świecie.

Dziesięć lat temu, wszyscy naukowcy zgodnie twierdzili, że musi być coraz cieplej, a tymczasem jest coraz zimniej. Fenomen Palikota polega na braku chwytnej idei w polityce głównego nurtu, a nie wyjątkowości prezentowanych przez niego haseł. Ani w Polsce, ani w żadnym innym kraju nie da się zbudować trwałego nurtu politycznego na negacji tradycji i niechęci do ogólnie przyjętych obyczajów. Obecnie poparcie jest tylko wynikiem trendu, być może silnego, ale wyjątkowo nietrwałej natury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.