Facebook Google+ Twitter

Sezon na kleszcze. Jak się chronić?

Gorączka, zapalenie wątroby, skoki ciśnienia, arytmie serca, osłabienie, bezsenność, bóle klatki piersiowej...- skąd wiesz czy to nie kleszcz?

Mały, niebezpieczny pajęczak czyli kleszcz pospolity, zamieszkuje głównie w lasach, wysokich trawach i na spodzie liści. Na pewno każdy szybko kojarzy go z kleszczowym zapaleniem mózgu i boreliozą - chorobą zakaźną, która błędnie rozpoznana może doprowadzić do śmierci.

Sezon tych pajęczaków trwa od marca do listopada. Jak wiemy, każdy wzrost temperatury uaktywnia ich żywotność. Z powodu ocieplenia klimatu, wzrost
populacji drastycznie podskoczył i obejmuje nawet takie surowe do życia tereny jak góry.

Czasami zastanawiamy się: skąd do nas dotarł kleszcz i w jaki sposób
pojawił się w naszym domu? Otóż zwierzęta podwórkowe, szczególnie koty, najbardziej narażone są na bliskie towarzystwo niechcianych gości. Gorzej, gdy są to ciężarne kleszcze, trafiające wprost w ciepłe objęcia właściciela- czyli do nas. Po paru dniach nasze otoczenie ( łóżko, dywany, kwiaty) zamieszkuje tysiące wylęgających się larw. Obraz niczym z Dnia Niepodległości.

Jak usunąć kleszcza?
Jako potencjalne ofiary mamy się czego bać. Kleszcz jest wabiony przez zapach, ciepło naszego ciała oraz przez wydychany dwutlenek węgla. Pajęczak
posiada na 2 przednich odnóżach narząd Hallera, który daje mu możliwość skutecznego rozróżniania około 50 zapachów.

Po powrocie z leśnej wycieczki należy wziąć prysznic i skontrolować nasze ciało. Jeżeli zauważyliśmy nicponia wystarczy pęseta, kilka zasad i chwila skupienia. Łapiemy skubańca (tylko delikatnie) jak najbliżej skóry i przekręcamy w przeciwną stronę do ruchu wskazówek zegara. Jeżeli widzimy główkę i ruszające się odnóża, możesz być pewien, że wykonałeś kawał dobrej roboty.
W sytuacji, gdy kleszcz zagnieździł się dość głęboko, nie ma rady, trzeba złożyć wizytę lekarzowi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.