Facebook Google+ Twitter

Sezon teatralny 2014/2015 czas zacząć!

Teatry warszawskie (i nie tylko one) wracają z przerw urlopowych. To widomy znak, że wakacje i lato dobiegają definitywnie końca. Co czeka teatromanów w nadchodzącym sezonie?

Plakat do spektaklu Wanna Archimedesa z Krzysztofem Tyńcem w roli głównej. / Fot. materiał Teatru Rampa w Warszawie.Bodaj pierwszą premierą sezonu 2014/2015 będzie "Wanna Archimedesa", musical dla dzieci, do którego scenariusz napisał i wyreżyserował Krzysztof Jaślar. W Teatrze Rampa w Warszawie wystąpią: Krzysztof Tyniec, Dominika Łakomska, Dorota Osińska i inni. Spektakl wyprodukowała Fundacja im. Ireny Kwiatkowskiej. Rampa zaprasza 7.09. o godzinie 17.

Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. / Fot. Krzysztof KrzakTeatr Powszechny m. Jana Kochanowskiego w Radomiu tylko na wrzesień zaplanował trzy przedstawienia premierowe. Pierwszym (12.09.) będzie „Demon z Mariampola”, które na podstawie „Dybuka” Szymona An-skiego przygotował Janusz Wiśniewski. 20 września odbędzie się oficjalna premiera „Wesela” Wyspiańskiego w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, a 26 września - „Prawdy” Floriana Zellera w reżyserii Zbigniewa Rybki.

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach 17 września 2014 roku zaprasza na prapremierę przedstawienia „Hemar. Poeta przeklęty” według scenariusza i w reżyserii Piotra Szczerskiego. Szlagiery Mariana Hemara usłyszymy w aranżacjach Łukasza Mazura, a zaśpiewają je m.in. Dawid Żłobiński, Andrzej Plata, Andrzej Cempura i Ewelina Gronowska.

19 września br. w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbędzie się premiera „Uwodziciela” Radosława Paczochy w reżyserii Karoliny Kirsz. W tym monologu młodego, dobrze się zapowiadającego ucznia, któremu spryt i manipulacja pomyliły się z życiową zaradnością wystąpi Adam Pater.

Plakat do spektaklu Elsynor. / Fot. materiał Teatru Nowego w Poznaniu."Elsynor" Grzegorza Gołaszewskiego i Szymona Adamczaka to opowieść o miłości, stracie i życiowej przygodzie w dobie gier komputerowych. Akcja toczy się po obu stronach monitora. Szekspir udziela licencji dla stworzenia gry MMORPG na podstawie swoich dramatów, a rzeczywistość pewnej szkoły wywraca się do góry nogami. Tak swoją wrześniową premierę (19.09., godz. 19.30) anonsuje Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. Występują: Antonina Choroszy, Julia Rybakowska, Mariusz Zaniewski, Michał Grudziński i inni.

Warszawski Teatr Polski pierwszą premierę sezonu 2014/2015 kieruje do najmłodszego odbiorcy. „Królową śniegu” Hansa Christiana Andersena wyreżyserował Tomasz Konina, obsadzając w rolach głównych Grażynę Barszczewską, Joannę Trzepiecińską, Martę Kurzak, Jarosława Gajewskiego i Pawła Krucza. Premiera na scenie kameralnej 20 września o godz. 19.30.

Warszawski Och-Teatr. / Fot. Krzysztof KrzakTego samego dnia o godzinie 20 w Och-Teatrze odbędzie się premiera „Stosunków prawnych” Szymona Turkiewicza. W spektaklu wyreżyserowanym przez Marię Seweryn wystąpią Barbara Kurzaj i Michał Zieliński.

Stołeczny Teatr Dramatyczny przygotowuje „Bez wyjścia” Jeana – Paula Sartre’a i „Komedię” Samuela Becketta, dwie jednoaktówki w przekładzie Antoniego Libery w reżyserii Barbary Sass. Na scenie im. Haliny Mikołajskiej 26 września w przedstawieniu premierowym pojawią się: Piotr Grabowski, Agnieszka Warchulska, Agnieszka Wosińska i Michał Podsiadło. W tym samym teatrze, ale na scenie im. Gustawa Holoubka 2 października odbędzie się premiera „Kupca weneckiego” Williama Szekspira w reżyserii Aldony Figury i nowym tłumaczeniu Piotra Kamińskiego. W rolach głównych wystąpią: Zdzisław Wardejn, Andrzej Blumenfeld, Michał Czarnecki, Piotr Siwkiewicz, Maciej Wyczański i Bartosz Mazur.Teatr Dramatyczny w Warszawie. / Fot. Krzysztof Krzak

Na 29 września Nowy Teatr w Warszawie zaplanował premierę „Apokalipsy” Tomasza Śpiewaka w reżyserii Michała Borczucha. Sztuka zestawia dwie postaci: pisarza, dramaturga i reżysera Piera Paolo Pasoliniego i dziennikarki Oriany Fallaci, prowadzących dialog o obsesjach, lękach i fanatyzmie współczesnego świata. Grają m.in. Bartosz Gelner, Jacek Poniedziałek, Marek Kalita, Halina Rasiakówna.

Równie ciekawie pod względem teatralnych premier zapowiada się październik (wtedy to Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie pokaże „Króla Ubu” w inscenizacji Jana Klaty i sztukę „Stara kobieta wysiaduje” Tadeusza Różewicza z Anną Dymną), o czym Wiadomości 24.pl będą sukcesywnie informować. Oprócz przedstawień premierowych wszystkie teatry grają spektakle, które weszły na afisz w latach wcześniejszych

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dużo sobie obiecuję po sztuce „Bez wyjścia” Jeana – Paula Sartre’a i „Komedi” Samuela Becketta, w reżyserii Barbary Sass w Teatrze Dramtycznym. Ogólnie, dotychczasowy repertuar Teatru (na trzech scenach) w pełni mi odpowiadał. Mam nadzieję, że i te dwie jednoaktówki będą ciekawym wydarzeniem teatralnym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, czy coś z tej bogatej oferty uda się zobaczyć...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.