Facebook Google+ Twitter

,,Sezon wykopkowy'' w polityce

Jak pokazują wyniki sondażu przeprowadzonego przez Pentor na zlecenie "Wprost", 80 proc. badanych uważa, że liczba posłów powinna być zmniejszona z 460 do 230, zaś pierwszym politykiem do odejścia jest lider Samoobrony Andrzej Lepper

 / Fot. Wójtowicz, "Słowo Polskie Gazeta Wrocławska"Polityka ma wiele wspólnego z programami reality show. Kto by pomyślał? A jednak gdyby się zastanowić, widać duże podobieństwo. Bycie w centrum zainteresowania całego społeczeństwa niesie za sobą podjęcie ryzyka, że dziś jest się na górze, ale jutro można upaść nisko, a upadek bardzo boli.

Wszystko wskazuje na to, że politycy to odważni ludzie. Wystawiając się na krytykę opinii publicznej Andrzej Lepper musiał wiedzieć, że przed mediami informującymi naród o wszystkim co dzieje się na świecie , nic się nie ukryje. Proces ws. seksafery z pewnością nie wpłynął pozytywnie na wizerunek byłego ministra rolnictwa, skoro 81,4 proc. badanych chce żeby opuścił arenę polityczną.

Z rankingu dla "Wprost" wynika, że każdy polityk na coś ,,na sumieniu'', każdy ma swoich ,,fanów'' i przeciwników wśród społeczeństwa. Opinia badanych przekłada się na procenty. I tak: bracia Kaczyńscy, kontrowersyjny poseł PO, Janusz Palikot, były szef WSI Antoni Macierewicz i były prezydent Lech Wałęsa zdaniem ponad 50 proc. badanych powinni usunąć się z polityki, gdzie nie są mile widziani.

Mniej niż połowa ankietowanych ocenia negatywnie byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, speca od czarnego PR Jacka Kurskiego i byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Mogą pomyśleć, że inni mają gorzej, jednak nie mogą tracić czujności, bo są lepsi, a utrzymanie posady w tych sferach nie jest proste.

Według respondentów politykami nieco lepszymi, może lubianymi, sympatyczniejszymi (każdy ma inne kryteria oceny) jest Stefan Niesiołowski, poseł PO, były i obecny szef SLD, odpowiednio Wojciech Olejniczak i Grzegorz Napieralski. Przedział 30 - 40 proc. jest zarezerwowany przez nich.

Na samym dole rankingu: którzy politycy powinni zrezygnować z polityki jest dwóch panów obecnej kadencji, premier RP Donald Tusk i minister obrony narodowej Radosław Sikorski. Ze statystyk wynika, że cieszą się największą sympatią i zaufaniem, chociaż jak pokazuje ranking, ostatni na liście Radosław Sikorski przy 22 proc. ,,za'' jego odejściem z areny politycznej, 57,9 przeciwko temu pomysłowi, 20,1 proc. ankietowanych nie wie, jak ocenić polityka. Wątpliwości biorą się z oceny działań człowieka, a niezdecydowanie oceniającego bierze się z błędów ministra, które nie mają szans zakamuflowanie, w czasach panowania IV władzy w Polsce.

Jeśli wierzyć decyzjom społeczeństwa, jego opiniom o politykach, o pracy Sejmu i Senatu, to wynika z nich, że wybory były niepotrzebne, nieprawdziwe. 56,5 proc. badanych chce bowiem odejścia prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wybranego w całkowicie demokratycznych wyborach. 80,1 proc. badanych jest zdania, że należy zmniejszyć liczbę posłów w Sejmie z 460 do 230, a dla 44,4 proc. respondentów - Senatu może nie być. W tym przypadku 42,9 proc. wierzy w skuteczność senatorów, zaś 12,7 proc. nie orientuje się w skuteczności władzy, którą sami wybrali.

Ankiety są robione, aby poznać zdanie społeczeństwa na różne sprawy, pomagają również politykom w kreowaniu ich wizerunku. I choć każdy z nich broni się przed ,,uzależnieniem'' od sondaży, ,,procenty'' dla polityków nie są bez znaczenia. Premier Donald Tusk ma opinię osoby, która bierze pod uwagę sondaże przy podejmowaniu ważnych decyzji. Z kolei Lech Kaczyński lubi stawiać na swoim. W sporach z Tuskiem w oczach Polaków prezydent najczęściej przegrywa, ranking dla "Wprost" potwierdza tę tezę.

Źródło: "Wprost"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.