Facebook Google+ Twitter

Sfotografować Amerykę

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-09-17 10:38

New York Times nazwał Henri Cartier-Bresson’a „człowiekiem oka”. Bez wątpienia wpisał się on na karty historii jako „wirtuoz” obiektywu XX wieku.

Photographier L'Amérique / Fot. Justyna DolecińskaFundacja HCB w 2008r. postanowiła uczcić setną rocznicę narodzin mistrza wystawą „Sfotografować Amerykę”. Dlaczego zatem umieściła zdjęcia tego francuskiego fotoreportera z podróży po Ameryce, w dodatku, zestawiając jego prace z fotografiami Amerykanina Walkera Evansa?

Obaj panowie dzielili pasję do fotoreportażu. W podobny sposób byli zafascynowani Ameryką. Zauważalne jest również podobieństwo klimatu i tematyki prac obu artystów. Dominującym wątkiem wystawy w paryskiej HCB jest życie ludzi ulicy – różnej narodowości, robotników z najbiedniejszych dzielnic, pracowników fizycznych czy kobiet, dla których lata 1929-1947 były okresem ciągłej walki o przetrwanie.

Cartier-Bresson mawiał, że to Ameryka go stworzyła – tam zyskał większe uznanie niż w Europie, a jego prace były wystawiane w Stanach Zjednoczonych począwszy od lat 30-tych XX wieku. Jego przyjaciel Walker Evans był – jak twierdził – „opętany zniszczeniem i schyłkiem socjalnym” panujących w tamtych czasach. Jego zdjęcia z Nowego Jorku, Alabamy czy Arkansas obrazują zmagania najbiedniejszych warstw społecznych z okresu Wielkiego Kryzysu. Portret „Allie Mae Burroughs” – wydaje się być symbolem ciężkich lat.

Wyjątkowa wrażliwość na problemy społeczne, jak i nowatorskie podejście do fotografii zaowocowały reportażem, który jest nieograniczoną rozkoszą dla oka. Cartier-Bresson mawiał, że tworzy zdjęcia z „rygorem, prostotą, nieoczekiwanie i bez pretensji do sztuki”. Na 3 piętrach wystawy, 86 poetyckich scen z życia uchwyconych za pomocą aparatu, stanowią krytykę polityczno-społeczną, zwracając szczególną uwagę na problem rasizmu, nierówności i ubóstwa. Określenie „człowiek oka”, które na łamach New York Times’a Walker Evans nadał Henri Cartier-Bresson’owi wydaje się, zatem być adekwatne w stosunku do obu panów. Wystarczy popatrzeć.

Wystawa „Sfotografować Amerykę. 1929-1947” od 10 września do 21 grudnia w HCB Foundation w Paryżu. Szczegóły na: www.henricartierbresson.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.