Facebook Google+ Twitter

Shabby chic style - elegancja w starym stylu

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-01-06 16:23

Shabby chic style staje się na Zachodzie coraz bardziej popularnym stylem w aranżacjach wnętrz. Czy może się podobać każdemu?

 / Fot. Halina Krüsch Czopowik

Shabby chic style - elegancja w starym stylu


Shabby chic to trend dekoracyjny, który narodził się w Wielkiej Brytanii pod koniec lat 80. Stworzyła go Rachel Ashwell. Napisała książkę pod tym tytułem i opisała w nim styl w dekorowaniu wnętrz, w którym głównym punktem jest ozdabianie nowoczesnych wnętrz starymi meblami z widocznymi oznakami upływu czasu. Naznaczonymi zębem czasu, że się tak wyrażę. Meble takowe powinny wyglądać po prostu na bardzo sfatygowane, jakby przetrwały kilka epok. Bo też sam termin: "shabby chic" oznacza w tłumaczeniu na język polski, ni mniej, ni więcej, jak: "obdarty szyk". Innymi słowy: nędzny, wytarty, sfatygowany.

Styl ten stał się bardzo popularny w latach 90., zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Mówi się, iż wykształcił się historycznie jako elegancki styl w opozycji do popularnego, słodkiego stylu wiktoriańskiego.

Przy dekorowaniu wnętrz w stylu chabby chic zestawia się meble nowe z mocno zniszczonymi, eksponując na pierwszym planie oczywiście te drugie. Im bardziej przedmiot jest sfatygowany, tym lepiej. Najlepiej jest, gdy są to autentycznie stare przedmioty, ale przy ich braku dopuszcza się sztuczne ich postarzanie. Polega to na tym, że zarówno robione współcześnie meble, jak i inne przedmioty, postarza się przez specjalne przecierki, obdarcia, spękania, niedomalowania, nakładanie wielu warstw farb itp. Bo trzeba nam wiedzieć, że termin shabby chic, oprócz swojego pierwotnego zastosowania, odnosi się także do specjalnej techniki postarzania przedmiotów, wykorzystywanej również w sztuce decoupage'u.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Naprawdę bardzo ciekawy styl. Sklep, który mogę polecić http://sklep.szuflandia.pila.pl/kontakt,16.html mam naprawdę dużo materiałów od nich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wojciechu, i tak trzymać! Też uważam, że nie powinno się ulegać terrorowi mody... no chyba, że ten terror... tzn. moda, chciałam powiedzieć, nam się rzeczywiście podoba.
Abstrahując od tematu... hihihi!... czy już ktoś kiedyś Panu powiedział, że jet Pan podobny do naszego Prezydenta? No, przynajmniej na tym Pańskim awatarze. Aż zdębiałam w pierwszym momencie.

Panie Jerzy, a broń Panie Boże, ten blat nie jest "współczesny". Jest oryginalny, i stary jak cała reszta. To Córka go tak pięknie wyszlifowała... bo taki jej się właśnie podoba. Rzecz gustu, Panier Jerzy... rzecz gustu. (śmiech).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Halino z pewnością ma pani racje jednak wydaje mi się że sosnowy współczesny blat za bardzo odróżnia się od pozostałej części antycznego stołu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mieszkanie, dom urządza się przede wszystkim dla siebie, a nie dla obcych.Jestem wrogiem narzucanych trendów i mód. Mieszkam w 100 letnim sporym mieszkaniu i uwielbiam skrzypiący parkiet oraz wystrój, który nam z żoną odpowiada. Mam w d*pie opinie innych.Liczy się NASZ gust i samozadowolenie.
Nie ulegajmy terrorowi przemijającej mody, patrzmy na siebie i swoje gusta !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzecz gustu, Panie Jerzy... Bo ja z kolei myślę, że gdyby był biały, to "nikłby" na tle białej ściany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Według mnie blat nie pasuje do stołu gdyby był pomalowany na biały kolor to byłby całkiem fajny mebel.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.