Facebook Google+ Twitter

Shakespeares do budy! da wartet schon "Ein Stück Fleisch" / mięsa

Jeżeliby ktoś oczekiwał romantycznych uniesień napisanej przez Alberta Ostermeiera sztuki scenicznej na motywach Shakespeares "Kupiec z Venecji", to zawiódł by się ogromnie! W jakiś sposób Hanseatische Stadt H. i makler boersen w świecie

Odzwierciedlają się w tej sztuce sprowadzonej przez Miasto Hamburg do Schauspielhaus vis a vis Dworca Głównego w Hamburgu, znakomicie!

Siedząca w tym samym rzędzie pani powiedziała: -" Ależ bo tak jest! śledzę prasę i telewizję, i wiem, że ta sztuka nie kłamie! Taka jest prawda..." Tak, sztuka Ostermaiera na motywach "Kupiec z Venecji" jest wycięta na współczesnego odbiorcę mediów.... - Na ścianie lecą z video bijatyki, walki i protesty ludzi, protestujących na ulicach świata. Oraz broniącej "porządku kapitalistycznego" opancerzonej policji.

Aktorzy opluwają się nawzajem, a sztuka kończy się zbiorowym wzajemnym mordem.

Jedynie jedna kobieta na scenie ( Maria Magdalena Wardzinska ) z bosonogiej "Marysieńki " przeistacza się w księżniczkę jadąca na złotym rublu, w złocistych pantoflach! I to ona przeżywa - jak zwykle kobiety - wszystkich kochanków i krwiopijców żywiących i pościelających sobie posłanie... Na krwi, boersie maklerskiej, pieniądzach i akcjach wartych kawałka mięsa z ciała ludzkiego!

Młoda blondynka w trzecim rzędzie śmieje się do swego chłopaka, kiedy jest mowa o żydach, oczywiście że w nie najlepszym tonie! Niestety, nie czytałem sztuki Skakespeares "Kupiec z Venecji" w oryginale. Ale tak obsypana wyróżnieniami sztuka współczesna "Ein Stueck Fleisch" Ostermaiera ; czy rzeczywiście zasłużyła sobie na te "El Premio" ??!...

Wychodząc z teatru w ten czarny jak smoła hamburski mrok i siadając na rower; zapalając lampkę światełka w tą zimną gołoledź....zapytuję sam siebie: - A co zrobiło Miasto Hamburg, ażeby współczesnych Shakespearów nie uwiązywano na łańcuchach, i nie zaganiano jak psa do budu - pośród hamburskich Kupców ???!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Maria Magdalena Wardzinska urodziła się w 1986 roku w Lęborku ( kiedy ja kończyłem HAW w Hamburgu ). W 1989 przyjechała do Hamburga, ażeby w 2005 zrobić maturę. Grała m.in. Ophelie w Hamlecie w Deutsche Theater Berlin 2009; z Petrą Lueschow grała w "Der kleine Nazi" 2010, Sophie w "Kabale & Liebe"; Almut w Leander Haussmanns Inscenizacji "Kleiner Bruder"...

Dziękuję Isabello za bardzo dobry komentarz! Tak, jestem uwrażliwiony, jeżeli ktoś wysławia się negatywnie o Zydach; ale z drugiej strony - sztuka jest na motywach Szekspirowskich tamtych wieków.

Pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Klasyka teatralna i filmowa, Sztuka Szekspira "Kupiec wenecki", od setek lat wzbudza emocje ze względu na jej antysemicką wymowę. Jest w programach wielu teatrów co mówi za siebie, jak bardzo jest ta sztuka aktualna w dzisiejszych czasach...
Ekranizacji Kupca Weneckiego dokonano też już kilkanaście razy, w okresie kina niemego powstało aż 6 adaptacjacji.
Wyobrażam sobie szokującą scenografię w Hamburgu ... widziałm już różne najdziwniejsze przedstawienia jego utworu. Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.