Facebook Google+ Twitter

Shannon prezentuje "Bedlam Boys"

Olsztyńska grupa Shannon czyli nasz czołowy przedstawiciel muzyki folk zaprezentowała pierwszą zapowiedź nowego albumu.

 / Fot. materiały prasoweKompozycja "Bedlam Boys" pochodzi z albumu "Crowded Head", który ukaże się w marcu 2016 roku. Fundusze na powstanie tego wydawnictwa zostały zebrane wśród fanów Shannon za pomocą akcji crowdfundingowej.

Pierwszy utwór promujący nowe wydawnictwo to nowa wersja utworu „Bedlam Boys”. Tak zespół opowiada o tej kompozycji: „"Bedlam Boys" to datowana na XVI wiek, pierwsza w historii Wysp Brytyjskich (i przypuszczalnie Europy kontynentalnej również) piosenka o tematyce osób chorych psychicznie. Szpital St. Betlehem (potocznie Bedlam) dla osób umysłowo chorych istnieje do dzisiaj. W tamtych czasach diagnostyka była słaba, często więc w jednym ośrodku zamykano szaleńców i żebraków. Bedlam było słynne również z faktu zarabiania na pacjentach - płacąc jednego pensa można było sobie ich oglądać jak w zoo”.Grupa Shannon powstała w 1994 roku w Olsztynie z inicjatywy Marcina Rumińskiego. Od momentu powstania, formacja wielokrotnie zmieniała swoją postać, by od początku nowego tysiąclecia uplasować się na stałe wśród czołówki profesjonalnych reprezentantów muzyki celtyckiej z Polski, rozpoznawalnych w wielu krajach Europy i świata.

Zespół był wielokrotnie nagradzany. Najważniejsze wyróżnienia: Doroczna nagroda indywidualna w dziedzinie kultury Marszałka Woj. Warmińsko-Mazurskiego - dla Marii Rumińskiej, Odznaczenie orderem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "Zasłużony dla Kultury" - dla Marcina Rumińskiego, Nagroda Prezydenta Miasta Olsztyna dla zespołu SHANNON - 2014, indywidualna dla Marcina Rumińskiego - 2013 rok, Nagroda Marszałka Woj. Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie kultury dla SHANNON - 2013 rok.

WSPÓŁPRACA ARTYSTYCZNA (wspólne występy, gościnny udział, warsztaty, realizacje): Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak, Grzegorz Turnau, Gendos (†2015), Ryczące 20-tki, EOK, Marek Moś, Hun Huur Tu, Shooglenifty, Mabon, Tarika Be, The Sidh, Ampouailh, Przemysław Jarosz, Tomasz Pruchnicki, Michał Garbowski, Konrad Zemler, Małgorzata Makowska-Drabik, Jacek Kochan, Kuba Dworak i inni.

Wraz z zespołem ELPHIN od 2002 roku współtworzyli – 'Dublin Dancers” - jedno z pierwszych, irlandzkich show tanecznych w Polsce. W 2014 roku z okazji dwudziestolecia pracy artystycznej zespołu stworzyli wyjątkowy projekt muzyczny "Celtic Rivers Orchestra" zorkiestrowany przez legendę polskiego jazzu Zbigniewa Namysłowskiego.

Shannon: "Zawsze byliśmy niezależną grupą pasjonatów muzyki folkowej, niezakontraktowaną w żadnej wytwórni płytowej, niepodążającą za komercyjnymi trendami, tylko walczącą o rozwój muzyczny i swoje miejsce na rynku muzyków offowych".

Foto: Willie Dillon

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.