Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25850 miejsce

"Shark" el Sheikh. Rekiny a sprawa polska

Rekiny u wybrzeży egipskiego Sharm el Sheikh zaatakowały na przełomie listopada i grudnia 2010. Jedna osoba zginęła, a trzy mają odgryzione ręce. Jak te wydarzenie wpłynęły na nasze zainteresowanie wycieczkami do Egiptu?

Plaża o zachodzie słońca. / Fot. fot. Arek BraniewskiPrzypomnijmy sobie wydarzenia sprzed kilku tygodni. Pod koniec listopada, gdy w Polsce pojawił się zwiastun zimy, spadł pierwszy śnieg (wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że zima będzie taka sroga), a nam przyszło odszukać czapki, szaliki i skrobaczki do szyb samochodowych, zatęskniliśmy za słonecznymi wakacjami.

Wtedy właśnie, w Egipcie pierwsi turyści padli ofiarą ataków rekinów. Jak podawała agencja Associated Press, było to czworo Rosjan. Troje z nich zostało okaleczonych; rekin odgryzł im ręce. Na wypoczywających padł blady strach. Szybko przedsięwzięto środki mające zapobiec kolejnym tragediom. Okoliczne kąpieliska nieczynne były przez dwa dni, a łowcy rekinów wyruszyli na polowanie.

Zabili dwa rekiny, w tym jednego podejrzewanego o ataki. Śledzącym te wydarzenia w środkach masowego przekazu, przed oczami stawały sceny z kultowych „Szczęk” Spielberga. W filmie rekin atakował u wybrzeży amerykańskiego Long Island. Poza tym, historia jest podobna.

"Szczęki"


Wakacyjnym prawem jest zdolność szybkiego zapominania o nieprzyjemnych wydarzeniach. W kilka dni po atakach na Rosjan, plaże w Sharm el Sheikh znów były otwarte. Rekin uderzył ponownie. Tym razem była ofiara śmiertelna, 70-letnia Niemka. Zmarła w wyniku poważnych obrażeń – urwana noga i ramię. Ponownie wprowadzono zakaz kąpieli w morzu. Turyści znów byli przerażeni, a przedstawiciele branży turystycznej obawiali się o spadek wpływów.

W filmowej serii o rekinach ludojadach wydarzenia z drugiej części „Szczęk” dzieją się po czterech latach od pierwszych ataków. Pojawianie się rekinów w Egipcie również nie było pojedynczym incydentem w ostatnich latach. W czerwcu 2009 r. w okolicy Marsa Alam wskutek ataku rekina zginęła francuska turystka. Jeszcze wcześniej, rekiny atakowały w Egipcie w 2004 roku.

Zawsze, gdy rekiny atakują człowieka, pojawia się pytanie dlaczego, bo te stworzenia nie polują na ludzi. Tym razem powodem mogą być nadmierne odłowy ryb, które zmusiły rekiny do zmiany terytorium. Pojawiła się też hipoteza, że do ataków przyczyniły się ciała nieżywych owiec, które wyrzucane są ze statków podczas transportu z Egiptu do Jordanii. W ostatnim czasie w okolicach Sharm el Sheikh wyrzucono ich sporą liczbę.

Z kolei szef morskiego obserwatorium w izraelskim Ejlat nad Morzem Czerwonym domniemywa, że ataki spowodowane były nieprawidłowo funkcjonującym układem czuciowym rekina, który uniemożliwił odróżnienie ludzi od ryb. Złośliwi mówią zaś, że to zemsta rekinów za to, że regularnie są zabijane przez ludzi ze względu na walory smakowe – ich mięso i płetwy są uznawane za przysmaki.

Inna również nieprawdopodobna teoria głosi, że ataki zaplanował Mossad, żeby uderzyć w egipski przemysł turystyczny. Dlaczego rekiny (albo jeden rekin) atakowały u wybrzeży Sharm el Sheikh, postara się wyjaśnić grupa ekspertów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

pog
  • pog
  • 12.01.2011 19:29

sharm to synaj nie egipt i jak twierdzisz ze tam na ulicach jest niebezpiecznie to nigdy tam nie byles

Komentarz został ukrytyrozwiń
xx
  • xx
  • 04.01.2011 11:56

>>> Turyści masowo odwołują wycieczki. Anulowano już 65 proc. rezerwacji w egipskich hotelach
>>> nad Morzem Czerwonym. Minister turystyki, winą za powstałą panikę, obarcza dziennikarzy,
>>> którzy stale donoszą o niebezpieczeństwach.

A może chodzi nie o zagrożenie rekinami, tylko tubylcami? Nagonka na chrześcijan, zamach w Aleksandrii itp. wyraźnie pokazują, jak bezpiecznie jest w Egipcie i gdzie jest miejsce nie-muzułmanów w tym kraju... Szkoda, bo warunki wakacyjne są w Egipcie idealne. Tylko bezpiecznie tam nie jest (nie mówię o bezpieczeństwie tych, co siedzą nad basenem przez dwa tygodnie).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przerażające. Za tekst 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.