Facebook Google+ Twitter

Show biznes, polityka i sport a... płeć

Medialną dyskusję na szeroką skalę wywołał fakt udziału w finale konkursu piękności, Miss Universe Canada, 23-letniej panny o personaliach - Jenna Talackova, która przeszła operację zmiany płci.

Co decyduje o tym, że jest się kobietą lub mężczyzną: akt urodzenia, aktualny dokument tożsamości, a może jeszcze coś innego? Odpowiedź na to pytanie jest niezbędna, jak się okazało w przypadku konkursu piękności, a może okazać się równie kłopotliwa w polityce tj. parytety czy prawa emerytalne. Prawo wydaje się być jasne. Decyduje o tym dowód tożsamości. Jednak czy aby na pewno wszyscy to zaakceptowali w społeczeństwie? Wątpię i dlatego warto samego siebie o to zapytać.


Jenna Talackova zyskała szeroki rozgłos dwukrotnie. Będąc finalistką konkursu na "Najpiękniejszą Kanadyjkę". Po tym jak wyszło na jaw, iż jest po operacji zmiany płci - została zdyskwalifikowana. Nie dała jednak za wygraną i odwołała się do organizatora światowego konkursu Miss Universe. Zatem po raz drugi w mediach zawrzało, kiedy to organizator konkursu światowego dopuścił ją do rywalizacji, uznając racje panny Jenny. Trudno powiedzieć, czy ów rozgłos pomógł jej w konkursie czy zaszkodził. Z pewnością uczynił osobą popularną w Kanadzie i poza jej granicami. Jenna Talackova ostatecznie z grona 62 kandydatek zakwalifikowała się do top 12 konkursu Miss Universe Canada 2012 i zdobyła jedno z czterech równorzędnych wyróżnień.

Pytanie jest jednak inne: jak zareagują na decyzję organizacji Miss Universe (jednego z dwóch najważniejszych światowych konkursów piękności) inne kraje? Polską delegatką na konkurs Miss Universe jest laureatka ogólnopolskiego konkursu Miss Polonia. Zatem, co na to biuro Miss Polonia? Wreszcie, co na to same potencjalne kandydatki do korony?

Nie byłoby owego medialnego szumu, gdyby organizatorzy kanadyjskiego konkursu byli bardziej obeznani w tematyce konkursów piękności. Zaskakuje fakt, iż nie wiedzieli przed ogłoszeniem listy finalistek kanadyjskiego konkursu piękności, że Jenna Talackova w roku 2010 reprezentowała Kanadę w konkursie dla transseksualistów w Tajlandii, i weszła w skład top10 Miss International Queen. Wystąpiła tam oficjalnie pod swoim imieniem i nazwiskiem. Konkursy piękności w Kanadzie nie są tak popularne jak w USA lub Ameryce Płd. Za sprawą Jenny finał Miss Universe Canada 2012 zyskał na oglądalności. Rozważając ten temat trzeba pamiętać, że współczesne "wybory miss" mają coraz to mniej z naturalności. Wiele z nich nie ma w swoich regulaminach zakazu dokonywania operacji plastycznych. Tym samym trudno rozmawiać o naturalności w ich kontekście.

W historii konkursów piękności wielokrotnie miano do czynienia z plotkami odnośnie płci finalistek. Miało to na celu głównie zaszkodzenie konkurencji w rywalizacji. Przykładowo miało to miejsce w roku 1969, w przypadku reprezentantki Niemiec, Grit Freyberg podczas konkursu Miss Cinema Europa, która była początkowo faworytką, a ostatecznie uplasowała się poza podium. Nie uniknęła przed finałem Miss Universe plotek Miss France Elodie Gossuin, która ostatecznie weszła do top10, a w konkursie Miss Europe 2001 zwyciężyła. Różnica jednak polega na tym, iż w przypadku kanadyjskiej piękności mamy do czynienia z faktem, a nie z nieuzasadnionymi i krzywdzącymi plotkami.

Słynna piosenkarka Amanda Lear, do dzisiaj nie wyzbyła się plotek odnośnie swojej płci. Być może z racji jej tajemniczego pochodzenia. W mediach krążą różniące się od siebie biografie artystki.

Natomiast izraelska laureatka "Konkursu Piosenki Eurowizji", Dana International jawnie przyznała się do operacji zmiany płci. Nie przeszkodziło jej to wygrać europejskiego konkursu piosenki.

W polskim show-biznesie ze zjawiskiem transseksualizmu, hermafrodyzmu i zmiany płci mieliśmy do czynienia w przypadku reality-show "Gladiatorzy" tj. Dominika Hebdowska i polskiej edycji "Big Brothera V cz.2" tj. Niccolaus Noel Prusiński. Przyczyniło się to do popularności tych programów, jednak ich uczestnicy nie zyskali zbyt wielkiej sławy poza przysłowiowym "5 minut". Nie wiadomo jeszcze, jak bardzo rozwinie się kariera modelki Michaliny Manios, która urodziła się jako hermafrodyta i przeszła zabieg operacyjny. Michalina zajęła wysokie trzecie miejsce w finale polskiej edycji "Top Model 2". Tutaj należy wykazać, iż modeling to zawód. Top Modelka to nie to samo co królowa piękności i odwrotnie. Michalina Manios wzięła udział wcześniej w konkursie Miss Nowej Huty, jednak nie weszła do finału. Polska zaś polityka to na pewno parlamentarzystka Anna Grodzka. Jakie będzie miała polityczne i społeczne dokonania pokaże czas...bo to chyba jest najważniejsze.

Od wielu lat sport wzbudza największe emocje odnośnie płci, np. podejrzenia o hermafrodytyzm (Stanisława Walasiewicz znana jako Stella Walsh, Hermann Ratjen znany jako Dora Ratjen, Sarah Gronert...), operacje zmiany płci (Renee Richards...), doping hormonalny itp. W sporcie zabiegi te mogą mieć wpływ na wyniki, rekordy.

Tymczasem mało kto przypuszczał, iż 23-letnia Jenna Talackova zyska rozgłos na międzynarodową skalę. Czy jej popularność będzie chwilowa? Czy też potrwa dłużej? Kto to wie. Być może swoim czynem i odwagą otworzyła jakieś drzwi. Nie wiemy jeszcze, dokąd te drzwi nas zaprowadzą. Cóż, pozostaje zatem odpowiedzieć: czas pokaże i cierpliwie zaczekać.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.