Siatkarki Włoch mistrzyniami Europy

Reprezentacja Włoch, po jednostronnym pojedynku, pokonała Holenderki 3:0 i obroniła tytuł najlepszej drużyny na Starym Kontynencie.

W finale spotkały się dwie drużyny, które najlepiej spisywały się w całym turnieju. Trudno było pokusić się o wskazanie faworyta tego pojedynku, gdyż zarówno Holenderki, jak i Włoszki, są zespołami o uznanej światowej marce. Broniące tytułu reprezentantki Italii nie ukrywały, że przyjechały do Polski z nadzieją na kolejne złoto. Nasze siatkarki, a także kibice, zgromadzeni w łódzkiej Atlas Arenie trzymali kciuki za ekipę Oranje, mając w pamięci znakomitą postawę tej drużyny i jej zwycięstwo w meczu z Rosjankami, które otworzyło biało-czerwonym drogę do najlepszej czwórki.

Gratuluję Holenderkom awansu do finału i nie ukrywam, że będę teraz trzymała za nie kciuki – przyznała Anna Barańska.

Jesteśmy silne w obronie, ataku, bloku i zagrywce. Jesteśmy silne w każdym elemencie. Musimy tylko grać równo i utrzymywać koncentrację. Przyznam, że czujemy się trochę zdenerwowane przed finałem – nie ukrywała włoska środkowa Jenny Barazza.

Koncert Włoszek

Początek spotkania wskazywał, że obydwie reprezentacje toczyć będą wyrównaną walkę o każdą piłkę. Skutecznymi atakami popisywała się gwiazda pomarańczowych Manon Filer. Jej koleżanki powstrzymywały Franceskę Piccinini, lecz na pierwszej przerwie technicznej to Włoszki prowadziły 8:7. W tej fazie partii żaden zespół nie potrafił wypracować sobie znaczącej przewagi, dopiero tuż przed kolejną przerwą podopieczne Massimo Barboliniego odskoczyły na trzy oczka (16:13). W drugiej części seta obrończynie tytułu zademonstrowały wręcz koncertową grę, a ich przewaga była z każdą akcją coraz wyraźniejsza. Seta, zdecydowanie wygranego przez Włoszki, zakończyła autowa zagrywka Holenderek.