Facebook Google+ Twitter

Siatkarska droga do Rio przez Tokio

Początkiem sierpnia w brazylijskiej stolicy będą odbywać się letnie Igrzyska Olimpijskie. O uczestnictwie wielu sportowców w zawodach już wiemy. Męska reprezentacja Polski w piłce siatkowej pewności, że wyjedzie na zawody do Rio de Janerio.

Reprezentacja Polski w piłce siatkowej po zdobyciu tytułu Mistrza Świata / Fot. Andrzej GrygielInterkontynentalny turniej w Tokio, na którym Polacy będzie walczyć o olimpijską kwalifikację rozpoczyna się 28 maja. Polscy siatkarze w ciągu siedmiu dni zmierzą się z reprezentacjami Kanady, Francji, Japonii, Chin, Wenezueli, Iranu oraz Australii. Trzy najlepsze drużyny plus najlepszy azjatycki team pojadą reprezentować swoje kraje podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janerio.
Jest to ostatnia szansa na wyjazd do stolicy Brazylii. Polacy mogli już we wrześniu 2015 roku cieszyć się w kwalifikacji olimpijskiej jednak tak się niestało. Kibicom zapewne ciśnie się na usta pytanie: „Dlaczego mistrzowie świata nie zdobyli już dawno tej wymarzonej kwalifikacji?”.
Droga Polaków na Igrzyska Olimpijskie wyglądała mniej więcej w ten sposób.
Na przełomie sierpnia i września 2014 roku w siedmiu polskich miastach zostały rozegrane Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej. Polacy przez turniej „przeszli jak burza” wygrywając z (prawie) każdą reprezentacją, która stanęła im na drodze po tytuł. Biało-Czerwoni ponieśli tylko jedną porażkę – w drugiej fazie grupowej ulegli Amerykanom, przegrywając 1:3. Obok USA poważnym rywalem Polaków był obrońca tytułu mistrza świata – Brazylia, z którą podczas zawodów nasza reprezentacja spotkała się dwukrotnie – w trzeciej fazie grupowej, gdzie Canarinhos przegrali w tie-breaku oraz w finale, kiedy to brazylijska reprezentacja wygrała tylko jednego seta. Po tych zawodach polscy kibice, uważali że kwalifikacja na igrzyska to tylko formalność.
W dniach 8-23 września 2015 r. Japonia była organizatorem Pucharu Świata. Dwie najlepsze reprezentację tych zawodów zdobyły kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Brazylii, a były to drużyny USA oraz Włoch. Polakom, którzy zajęli trzecią lokatę, do otrzymania biletu na olimpiadę zabrakło jednego wygranego seta. Był to ciężki cios dla naszych siatkarzy, ponieważ puchar był bardzo intensywny, rozgrywany w różnych częściach Japonii co skutkowało wieloma podróżami i ogólnym zmęczeniem. W tej smutnej sytuacji pozytywem było to, że Polacy wraz z najwyżej sklasyfikowaną europejską siódemką, która nie dostała się na Letnie IO, wzięła udział w Europejskich kwalifikacjach.
Berliński turniej jednak również nie okazał się dla Polaków łaskawy. Choć jedna porażka w fazie grupowej z Niemcami nie przekreśliła naszych szans na zdobycie upragnionej kwalifikację, to w półfinale na drodze do tego stanęła Francja. W czasie Mistrzostw Świata Francuzi bardzo dobrze radzili sobie na parkiecie, ale od tamtego czasu poczynili duży krok i grali jeszcze lepiej niż w 2014 roku. Mecz z nimi przegraliśmy, a w rozgrywce o trzecie miejsce zagraliśmy z organizatorami Europejskich kwalifikacji – Niemcami. Był to „mecz o wszystko”, ponieważ od wygrania zależało czy Polacy będą mieć ostateczną szansę na olimpijską kwalifikację. Styczniowy turniej wygrali Rosjanie czym zapewnili sobie występ w Rio de Janerio, a reprezentacje Polski i Francji jadą na zawody do Tokio.
Teraz kibicom zostaje trzymać kciuki za Biało-Czerwonych, a siatkarzom pokazać w Tokio, że jako mistrzowie świata w piłce siatkowej zasługujemy na walkę o największe trofeum jakim jest mistrzostwo olimpijskie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.