Siatkarskie ME: łatwe zwycięstwo Hiszpanów

W meczu otwarcia mistrzostw Europy siatkarzy rozgrywanych w Turcji, Hiszpanie bez problemu pokonali Słowenię 3:0.

/ Fot. logo Mistrzostw EuropySet I:

Hiszpanie dość nerwowo rozpoczeli to spotkanie i po pierwszych piłkach przegrywali 2:4. Jednak z każdą akcją grali pewniej i na pierwszej przerwie technicznej prowadzili już 8:5. Miguel Falasca bardzo często posyłał piłki do swojego brata Guillermo, czego efektem było powiększenie przewagi Hiszpanów do 4 punktów. Przy stanie 12:8 o czas dla swojej drużyny poprosił trener Słoweńców. Nic to nie dało, bo Słowenia nadal miała mnóstwo problemów ze skończeniem własnego ataku i na drugiej przerwie technicznej było już 16:11. Hiszpanie po przerwie grali konsekwentnie i prowadzili 20:15, a następnie 22:16. Świetnie spisywał się przyjmujący Israel Rodriguez, który zdobył w tym secie aż 7 punktów dla mistrzów Europy. Ostatecznie zawodnicy z Półwyspu Iberyskiego bez większych problemów wygrali seta 25:20.

Set II:

Początek drugiego seta był bardzo wyrównany. Jednak to Hiszpanie na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:7. Przy stanie 10:9 mistrzowie Europy odskoczyli na 2 punkty po asie serwisowym Molto. Taka różnica punktowa utrzymywała się do drugiej przerwy technicznej. W decydującej części seta Słoweńcy popełnili mnóstwo błędów własnych i przegrywali już 21:16, a następnie po błędzie nowego zawodnika Piacenzy Urnauta 23:17. Seta kończy błąd Gaspariniego w ataku. Hiszpanie wygrali drugą partię 25:19.

Set III:

Mistrzowie Europy rozpoczęli od ostrego uderzenia. Prowadzili 5:1 po świetnych zagrywkach G. Falasci. Na pierwszej przerwie technicznej z przewagi pozostały 3 punkty. Hiszpanie chyba za bardzo uwierzyli, że mecz jest już wygrany, bo popełnili dużo niewymuszonych błędów i Słoweńcy zmniejszyli dystans do stanu 9:8, a trener Velasco zmuszony był poprosić o czas. Zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego wrócili do swojej gry, ale przy stanie 11:9 drobnego urazu doznał dobrze grający Rodriguez i coś w grze mistrzów Europy znowu się zacięło. Najpierw po błędzie w ataku Molto Słoweńcy wyrównali po 12, a następnie po świetnej obronie i ataku Urnauta wyszli na prowadzenie 12:13. Słoweńcy nie potrafili jednak utrzymać poziomu gry i na drugą przerwę techniczną schodzili przegrywając 16:14. Udało się jeszcze rywalom Hiszpanów doprowadzić do stanu 19:18, po złym rozegraniu M. Falasci, ale po chwili mistrzowie Europy prowadzili już 21:18, po dobrym bloku Torresa. Było jasne, że Hiszpanie tego seta nie przegrają i ostatecznie zwyciężyli 25:20.

W innych zakończonych już spotkaniach Estończycy nastraszyli wielkich faworytów - Rosjan,
wygrywając w spotkaniu z nimi jednego seta. Natomiast Bułgarzy po tie breaku pokonali Serbów.