Siatkówka. "Złotka" znów triumfują

Polskie siatkarki przez tegoroczne eliminacje do finału turnieju World Grand Prix idą jak burza. Podczas turnieju w Okayamie pokonały reprezentantki Tajwanu 3:0 (25:16; 25:19; 25:15).

Złe warunki do treningu w Japonii i zmiana strefy czasowej spowodowały, że dobra forma Polek z turnieju w Gdyni stanęła pod znakiem zapytania. Mecz z Tajwanem, najsłabszą drużyną tegorocznego World Grand Prix, rozwiał jednak wszelkie wątpliwości.

W pierwszym secie nasze zawodniczki grały bardzo spokojnie. Receptą na pokonanie siatkarek z Azji były silne ataki, dzięki którym Polki zdobywały kolejne punkty. Już na pierwszą przerwę techniczną "złotka" schodziły z 5-punktową zaliczką. Dobra zagrywka i sporo błędów po stronie rywalek sprawiły, że na drugiej przerwie technicznej przewaga naszych siatkarek wzrosła do ośmiu oczek. Dwa dodatkowe czasy i zmiany w składzie Tajwanu, nic nie pomogły. Polki wygrały pierwszego seta 25:16.

Kolejna partia była nieco bardziej wyrównana. Jednak grę punkt z punkt można było oglądać jedynie na samym początku seta. Później nasze zawodniczki uzyskały przewagę, a trener Jerzy Matlak dał szansę wykazać się na parkiecie wszystkim zawodniczkom, jakie zostały zgłoszone do meczu. W konsekwencji "złotka" wygrały tę partię do 19.

Trzeciego seta Polki zaczęły w wyjściowej szóstce. Doskonała zagrywka Katarzyny Gajgał spowodowała, że nasze siatkarki prowadziły 3:0 i nic nie zapowiadało tego, że ten set może paść łupem Tajwanek. Kolejne akcje to potężne zagrania naszych atakujących i wciąż rosnąca przewaga, która w kluczowym momencie sięgnęła aż 10 punktów. Ostatecznie nasze reprezentantki zwyciężyły 25:15.

To czwarte zwycięstwo podopiecznych trenera Matlaka w tegorocznym WGP. Reprezentacje Polski i Chin to dwa zespoły, które jak na razie nie straciły w tym turnieju nawet punktu i są na najlepszej drodze by awansować do Final Six. W poprzednich latach by wystąpić w turnieju finałowym trzeba było wygrać pięć lub sześć spotkań. Jeśli w kolejnych meczach z Japonią (sobota 10.00) oraz Niemcami (niedziela 7.00) uda się naszym zawodniczkom wygrać, Polki po raz drugi w historii zagrają wśród szóstki najlepszych drużyn świata.