Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10138 miejsce

Siedem cudów świata według mnie

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-01-21 10:03

W starożytności funkcjonowała lista najbardziej niezwykłych budowli i dzieł sztuki, które zostały uznane za godne tego, żeby nazwać je cudami. Ja zrobiłem własną listę, którą nazwałem „Siedmioma cudami współczesnego świata”!

Piramidy zdjęcie Agaty Kuźnickiej, Archiwum AutoraLista „7 cudów świata starożytnego” była niczym przewodnik turystyczny po miejscach, w których stały najsłynniejsze budowle lub najznamienitsze dzieła sztuki. Wszystkie one były usytuowane wokół basenu Morza Śródziemnego, gdyż wtedy tam było absolutne centrum ówczesnej cywilizacji. Listę w II wieku p.n.e. sporządził Antypater z Sydonu, który tym samym przeszedł do hi sto rii. Jakie budowle lub dzieła sztuki uznał za cudowne? Piramidę Cheopsa, wiszące ogrody Seramidy, świątynię Artemidy w Efezie, posąg Zeusa z Olimpii, Mauzoleum w Harikarnasie, Kolosa z R odos i latarnię morską z Faros. Pomijając sprawę piramid, które jak wiadomo sto ją do dziś, pięć cudów zostało zniszczonych przez naturalne kataklizmy, a istnienie wiszących ogrodów Seramidy nigdy nie zostało udowodnione.

Od dawna myślałem o sporządzeniu listy „7 cudów współczesności”, na której nie znalazłyby się tylko i wyłącznie budowle lub dzieła sztuki, ale także zjawiska lub wydarzenia. Długo zastanawiałem się nad tym, co zasługuje na miano „cudu” i jakie kryteria powinny zostać za sto sowane przy sporządzaniu takiej listy. Na kartce mozolnie wykreślałem kolejne pozycje, dopisywałem nowe i... tak oto powstała lista, którą chcę Wam zaprezentować. Domyślam się, że ktoś się może z którąś pozycją z listy nie zgodzić, ktoś inny powie, że czegoś zabrakło. Ale niestety – podobnie jak Antypater musiałem zdecydować się na jakiś kompromis. I wreszcie jest – oto moja propozycja „7 cudów czasów współczesnych”.

Teoria względności Alberta Einsteina

Od kiedy na początku ubiegłego wieku Einstein opublikował swoją teorię, świat zmienił swoje oblicze. Genialny fizyk na drodze czystej logiki wykazał, że dwaj obserwatorzy poruszający się wobec siebie, mogą w odmienny sposób mierzyć i postrzegać pewne wielkości, w tym czas i przestrzeń. Szczególnie zburzenie mitu stałości czasu zasługuje na to, żeby jego teoria została uznana za „cud współczesności”. Słynne równanie E=MC² pozwoliło nie tylko na ustalenie ważnych wydarzeń związanych z hi sto rią wszechświata, ale także na powstanie energetyki jądrowej i – tu już gorsza sprawa – bomby atomowej.

Internet

 

Nie mam cienia wątpliwości, że trafia zasłużenie na listę cudów. Od kiedy pojawił się na świecie, cała kula ziemska skurczyła się do małej wioski, znikły granice i wszelkie bariery w komunikacji. A przecież wszystko zaczęło się ledwie w 1983 roku, kiedy powstała sieć Arpanet łącząca kilka jednostek uniwersyteckich. W październiku 1991 roku powstały pierwsze podstawy języka HTML, a w 1994 ukazała się pierwsza przeglądarka internetowa. Od tej pory sieć www szturmem zdobyła serca i umysły ludzi całego świata. Nikt jeszcze nie wie, jakie konsekwencje dla ludzkości będzie miał rozwój internetu, ale jedno jest pewne – zmienił świat. Dlatego trafia na listę!

Odczytanie Kodu DNA

 

To jest niczym dotarcie do kolebki życia. Kod DNA to spiralna konstrukcja w formacie mikro, która decyduje o rozwoju, starzeniu się i wreszcie śmierci każdej żywej i sto ty na ziemi. W 2000 roku skończył się wstępny etap poznawania genomu człowieka. Naukowcy ogłosili, że udało im się ustawić we właściwej kolejności fragmenty ludzkiego materiału genetycznego. Stworzenie kompletnej mapy genomu i rozszyfrowanie roli tych genów w procesach życiowych komórki może stać się kluczem do pokonania najgorszych chorób nękających ludzkość, a także wydłużeniu naszego życia. Czy jest to cud współczesności? Jak najbardziej.

Europa się jednoczy

 

To jest cud i nikt mnie nie przekona, że jest inaczej. Nasz „stary kontynent” był od setek lat areną walk i bitew pomiędzy narodami, które chciały wymordować lub podbić się nawzajem. Tuż po zakończeniu II Wojny Światowej wydawało się absurdem, że znikną granicę pomiędzy takimi państwami jak Niemcy i Francja. Tymczasem od 1 stycznia 2007 roku już 27 krajów zdecydowało się na zlikwidowanie granic i barier, a nawet wprowadzenie wspólnej waluty. Ktoś, kto uważnie śledzi hi sto rię Europy i świata, powinien uznać to wydarzenie za cud. I tak też robię.

Lot na Księżyc

 

Misja Apollo 11 i lądowanie na Księżycu nadal może być nadal uznane za cud techniki i w ogóle ludzkich możliwości. Mimo upływu lat (lądowanie na srebrnym globie miało miejsce 20 lipca 1969 roku) wyczyn załogi pod dowództwem Neila Armstronga i jego słowa „to mały krok dla człowieka, ale wielki dla ludzkości” to coś, co do tej pory pobudza ludzką wyobraźnię. Umieszczając „Lot na Księżyc” na liście cudów składam hołd wszystkim pionierom lotów kosmicznych, w tym także Jurijowi Gagarinowi. A jednak postawienie sto py na Księżycu jest dla mnie najbardziej godne tego, żeby znalazło się na liście „cudów”.

Odkrycie planet i wody na Marsie

 

To wspaniałe, że akurat w tej sprawie pojawia się polskie nazwisko, czyli najwybitniejszego naszego astronoma Aleksandra Wolszczana. We wrześniu 1991 przy pomocy radioteleskopu w Arecibo odkrył pierwsze 3 planety poza Układem Słonecznym, krążące wokół pulsara PS R B1257+12 w konstelacji Panny. Od tej pory stało się jasne, że we wszechświecie może istnieć życie. Jeszcze bardziej przybliżyło nas do tego stwierdzenie ubiegłoroczne odkrycie wody na Marsie. Jeśli jest woda, to znaczy, że proste formy organiczne mają jeden z podstawowych elementów do tego, aby ewoluować w bardziej zaawansowane organizmy i – kto wie – nawet osiągnąć stadium i sto t rozumnych. Ta sprawa jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie była jasna, a teraz to odkrycie możemy śmiało uznać to za cud „czasów współczesnych”.

Wielka Piramida w Egipcie

 

To mój osobisty ukłon w stronę listy Antypatera. Uważam jednak, że piramidy egipskie znakomicie się obroniły i mimo upływu czasu nadal nie wiadomo, jak naprawdę zostały zbudowane. Mierząca 146 metrów wysokości Piramida Cheopsa wciąż zachwyca i poraża nie tylko swoją wielkością, ale i precyzją. Kiedy za 1000 lat kolejny szaleniec będzie sporządzał taką listę jak ja, na pewno umieści tę budowlę na liście „cudów współczesności”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wielki plus. Organizacja Seven Wonders prowadzi własny wielki sondaz aby ustanowic nowe 7 cudów swiata. Pewnie Pan o tym słyszał.
PAńska klasyfikacja jest niezwykle pomysłowa i... prawdziwa. Ja dodałbym jeszcze miasto Dubaj. A konkretnie kompleks Palm Island, Archipelag "The World", park jurajski, czy sztuczne Alpy. Pokazałem to na swoim blogu http://ziemia.blox.pl/2006/04/Stolica-arabskiego-swiata-Arabska-stolica-swiata.html.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.