Facebook Google+ Twitter

Siedem cudów Wrocławia i Dolnego Śląska na jednej wystawie. Można ją zwiedzać do 14 maja

W ramach wystawy "7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska" można zobaczyć m.in. Księgę Henrykowską z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim. Wystawę można zwiedzać do 14 maja w Starym Ratuszu we Wrocławiu.

 / Fot. materiały prasowe (aip)Księga Henrykowska z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim, najstarsza mapa Śląska, oryginał Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, plany architektoniczne Hali Stulecia, a także naukowe dokonania pracowników Politechniki Wrocławskiej - to tylko niektóre spośród eksponatów, które można zobaczyć na wystawie "7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska".

- Po raz pierwszy udało nam się zebrać w jednym miejscu najcenniejsze artefakty i dzieła regionu. To wielkie wydarzenie dla mieszkańców Wrocławia i okolic. To część tożsamości wszystkich Dolnoślązaków; rodowitych i przyjezdnych – mówi dr Wojciech Kucharski z Ośrodka "Pamięć i Przyszłość", który jest głównym organizatorem wystawy. Wśród eksponatów znalazła się Księga Henrykowska z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim: „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj”.

Na wystawie zaprezentowane zostanie także najstarsze na świecie czasopismo medyczno-przyrodnicze. - Gazeta wydawana była we Wrocławiu. Znajdują się w niej fascynujące ryciny medyczne i artykuły autorstwa światłych umysłów tamtych czasów – komentuje Kucharski.- Księga henrykowska to z kolei nie tylko początek literackiej polszczyzny, ale również dowód na to, że Dolnoślązacy od lat wykazywali się nienagannymi manierami.

Ekspozycję będzie można obejrzeć w Starym Ratuszu od 4 lutego. Czynna będzie do 14 maja. Bilet normalny kosztuje 7 zł, ulgowy - 5 zł, rodzinny zaś 10 zł. Symboliczną złotówkę zapłacimy za wstęp w ramach grup szkolnych.

Kinga Czernichowska (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Byłam dzisiaj, czekałam 30 minut, żeby wejść do środka i zobaczyć pierwsze eksponaty- taka kolejka.
Zapraszam na mój profil facebookowy. Udostępniłam tam kilka zdjęć z wystawy. Zrobiłam to w ramach opcji: publiczne, więc fotografie powinny być dla wszystkich widoczne. Nie zrobiłam galerii na W24, ponieważ w trakcie wystawy nie można było używać lampy błyskowej i zdjęcia są marnej jakości, poza tym wyszło tylko kilka.
Wystawę polecam… trzeba ją zobaczyć, warto ją zobaczyć z powodów wymienionych chociażby w artykule

Komentarz został ukrytyrozwiń

niezwykla wystawa - szkoda ze mam tak daleko bo chetnie bym obejrzal. Bliski kontakt z artefaktami tej klasy pozostawia niezapomniane przezycia. A moze cos wiecej o tych skarbach pani Małgorzato !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wybieram się... To, jakby ująć, mój obowiązek...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.