Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33093 miejsce

Siedem lat temu opuścił nas Grzegorz Ciechowski

Wczoraj, 22 grudnia, minęła już siódma rocznica śmierci Grzegorza Ciechowskiego. Zapraszam na drugą część wspomnień o tym wspaniałym artyście i jego działalności.

[ Część pierwsza wspomnień ]

Zdjęcie okładki płyty / Fot. Patrycja CychnerUwaga! 1990 rok! Powrót Republiki! Podczas Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu wystąpiły gwiazdy lat osiemdziesiątych. Impreza byłaby niemożliwa bez zespołu Ciechowskiego. Specjalnie na tę okazję przyjaciele znów się spotkali i po czterech latach ponownie wspólnie wystąpili na jednej scenie! Wykonali największe przeboje: „Telefony”, „Arktyka”, „Kombinat”, „Sexy Doll”, „Białą Flagę”, później Obywatel G.C zaśpiewał „Nie pytaj o Polskę” i „Tak, tak to ja”, a podczas wielkiego finału wszyscy uczestnicy koncertu wykonali piosenkę „Moja krew”. Wielka reaktywacja Republiki!

Niestety, nie wszyscy członkowie byli zainteresowani ponowną grą w zespole. Paweł Kuczyński nie wyraził chęci kontynuowania współpracy i postanowił zakończyć karierę artystyczną. W 1990 roku urodziła mu się córka Marta, dlatego nie interesowało go życie muzyka rockowego. Pozostali trzej członkowie - Ciechowski, Ciesielski i Krzywański – przystąpili do nagrywania nowego krążka.

Od 1 lutego do 17 marca 1991 Republika nagrywała swoją kolejną płytę. Odświeżyli stare utwory oraz nagrali kilka nowych.

Fani mogli usłyszeć takie piosenki jak: Kombinat, Lawa, Republika, Układ sił, Balon, Zawroty głowy, Zawsze ty, Telefony, Sexy Doll, Biała Flaga 91, Sam na linie, Gadające głowy, Moja krew.

Po koncercie w Opolu - kiedy zeszliśmy się i kiedy okazało się, że już możemy ze sobą normalnie rozmawiać - pojechaliśmy do Stanów. - wspominał Grzegorz Ciechowski rok po wydaniu płyty „1991”. W USA muzycy doszli do wniosku, że wiele rzeczy zostało zaprzepaszczonych. – „Nie ukazała się na dużej płycie Biała flaga ani Telefony. Ani wiele utworów, które kiedyś graliśmy, i postanowiliśmy taką płytę zrobić” – mówił lider Republiki.

Kwiaty na grobie Ciechowskiego. / Fot. Patrycja CychnerW tym samym czasie Ciechowski pracował też nad własnymi projektami. Napisał muzykę do niemieckiego serialu „Schloss Pompon Rouge”, która w 1992 roku została wydana na płycie pod tym samym tytułem. W tym samym roku pojawiła się też nowa płyta Obywatela G.C. – „Obywatel świata”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

IMO - Najwspanialszy polski artysta. W życiu żałuję tylko jednego - że nigdy nie pojawię się na jego koncercie:/ Za późno zainteresowałem się jego muzyką, o rok za późno.

Zazdroszcze tym, którzy mieli taką możliwość :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten link nie działa. Prawdopodobnie usunięcie materiału z YouTube miało coś wspólnego z naruszeniem praw autorskich...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.12.2008 14:29

[*] Przyznam, że Republikę i Obywatela G.C. znam tylko ze szlagierów. Ostatnio bardzo sposobał mi się utwór pt. "Odchodząc", zarówno w orginale jak i cover wykonany przez zespół Czaqu na koncercie poświęconym pamięci Grzegorza Ciechowskiego: Pejzaż bez Ciebie. Zamieszczam link do tego wykonania i tym samym zachęcam do przesłuchania bo naprawdę warto;) :
http://pl.youtube.com/watch?v=7IFFEz22Lwo

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.