Facebook Google+ Twitter

Siedem typów kierowców

Co się dzieje na drogach wiemy z ponurych statystyk podawanych w wiadomościach. Zły stan dróg to jedna sprawa, a jaka jest spora część polskich kierowców?

Od jakichś czterech miesięcy zacząłem bacznie obserwować zachowania innych kierowców i ze zdumieniem stwierdziłem, że generalnie przestrzeganie przepisów drogowych wygląda raczej fatalnie. Tak na roboczo kierowców można podzielić na kilka grup:

1. Jadący ze stałą prędkością - nieważne czy teren zabudowany, trudny, czy jakieś inne ograniczenia prędkości, ten typ kierowcy w uzasadnianiu swojego zachowania chyba ma jazdę ekonomiczną, nie zwalnia, a jak ktoś zwalnia na przykład na terenie zabudowanym to go wyprzedza. Najgorzej kiedy ten typ użytkuje Tira, siada taki Tir na zderzaku jadącego prawidłowo po terenie zabudowanym samochodu osobowego, miga światłami, najeżdża na zderzak i w końcu po ciągłej linii wyprzedza zmuszając jadących z naprzeciwka do ostrego hamowania.

2. Nie znający pojęcia teren zabudowany - mijają białą tablicę oznaczająca początek takiego terenu i grzeją z dużą prędkością dokąd się da, to znaczy dopóki nie trafią na jadącego prawidłowo, przechodzących przez jezdnię ludzi, traktor z przyczepą lub inne przeszkody.

3. Nabuzowani - jedzie sznur samochodów w obie strony, droga o jednym pasie, a taki typ kierowcy za wszelka cenę usiłuje wyprzedzić jadących przed nim, zmusza jadących z przeciwka do hamowania, wciska się na siłę w rząd samochodów w którym jedzie, wyprzedza na zakręcie, na ciągłych liniach, na trzeciego itp.

4. Zakompleksieni - zawsze muszą być pierwsi, jechać najszybciej, nie dać się wyprzedzić, pokazać, że ich samochód jest najszybszy czyli najlepszy.

5. Parkujący bez sensu - stawiają samochody blokując przejazd i stwarzając niebezpieczeństwo na wszelkich typach dróg. Włączają awaryjne albo i nie oraz mają wszystko gdzieś, bo oni muszą na przykład akurat pod drzwiami sklepu do którego przyjechali stanąć, kilka kroków przejść się im nie chce, za duży wysiłek. Na parkingu o wyraźnie oznaczonych miejscach postojowych stawiają samochód tak, że zajmuje dwa miejsca. Parkują na chodnikach zastawiając przejście pieszym, na ścieżkach rowerowych trawnikach, placach zabaw itp.

6. Blokujący - na zakorkowanych ulicach wjeżdżają na skrzyżowanie, kiedy widać, że pewnie nie da się z niego zjechać, stają na torach tramwajowych itd. generalnie blokują ruch.

7. Po spożyciu - spożyty przed chwilą czy poprzedniego dnia wieczorem alkohol nie jest dla nich przeszkodą aby wsiąść rano do samochodu, nie mają z tym żadnego problemu.

Bezmyślność i kompletny brak wyobraźni króluje w każdej z tych grup, kierowcy tego typu stwarzają zagrożenie dla siebie i dla innych. Grupy zostały tak pobieżnie oraz roboczo określone i opisane, warto się jednak zastanowić drogi kierowco czytelniku, czy przypadkiem ty nie zaliczasz się do którejś z nich, a może i do wszystkich?

Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

obywatel
  • obywatel
  • 28.08.2012 08:27

No i widzisz autorze, kogo to obchodzi dlaczego ludzie giną na drogach, walka z osą ciekawsza

Komentarz został ukrytyrozwiń
kierowca
  • kierowca
  • 27.08.2012 09:38

aaallleee o co sieęę rozchooodzi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.