Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8842 miejsce

Siedlce. Narodowe czytanie dzieła Henryka Sienkiewicza

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką Anną Komorowską w południe zainaugurowali akcję Narodowe Czytanie "Trylogii". Dzieło Henryka Sienkiewicza czytane było przez całą sobotę w ponad 1500 miejscowościach.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiCzytano także w Siedlcach, podczas rozpoczętych dzisiaj XXI Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym i 22. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni, Tańca i Folkloru.

- „ We wsi Burzec, położonej w ziemi łukowskiej, na pograniczu województwa podlaskiego, a należącej podówczas do państwa Skrzetuskich, w sadzie między dworem a stawem siedział na ławie stary człowiek, a przy nogach jego bawiło się dwóch chłopaków: jeden pięcio-, drugi czteroletni, czarnych i opalonych jak Cyganiątka, a rumianych i zdrowych- usłyszeliśmy ciepły głos czytającego fragment „Potopu” Henryka Sienkiewicza.

- „ Stary człek również czerstwo jeszcze wyglądał jak tur. Wiek nie zgarbił szerokich jego ramion; z oczu, a raczej z oka, bo jedno miał bielmem przykryte, patrzyło mu zdrowie i dobry humor; brodę miał białą, ale minę gęstą i twarz czerwoną, zdobną na czole w szeroką bliznę…- prezentował aktor dramatyczny, reżyser Maciej Czapski.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiKierownik artystyczny Sceny Teatralnej Miasta Siedlce Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego w Siedlcach. Przypomnijmy, że M. Czaplicki występował jako Kozak w serialu „Ogniem i mieczem”.

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznej lektury polskich dzieł literackich.

Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości

- Nie będę ukrywał, ja Sienkiewicza kocham - mówił prezydent w programie telewizyjnym po inauguracji Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.