Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

980 miejsce

Siedlce. Spotkanie formacyjne kandydatek na wdowy konsekrowane

Obrzęd profesji wdowieństwa powstał w połowie X wieku i przetrwał do końca XV wieku. Szafarzem obrzędu konsekracji wdów mógł być kapłan, a w przypadku konsekracji dziewic - biskup.

 / Fot. Archiwum diecezji tarnowskiejW sobotę, 24 czerwca o godz. 10.00, w Bursie św. Stanisława (ul. bpa Świrskiego 56) w Siedlcach odbędzie się spotkanie formacyjne kandydatek na wdowy konsekrowane.

Już od samego początku Kościoła, w pierwszych wspólnotach żyły i działały kobiety, które składając ślub dziewictwa, prowadziły życie poświęcone modlitwie, ascezie i dobrym uczynkom.

Inne składały śluby po śmierci swych mężów.

- Po Soborze Watykańskim II, odrodziła się praktyka konsekracji wdów znana od czasów apostolskich – informuje ks. dr Marek Matusik dyrektor Diecezjalnego Centrum Formacji Kapłańskiej oraz wikariusz biskupi ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. - O tym szczególnym rodzaju powołania wspomniał ojciec święty Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej Vita consecrata.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiChodzi o kobiety, które żyły w sakramentalnym związku małżeńskim, a po śmierci męża nie żyły publicznie w stanie przeciwnym czystości, ukończyły 60. rok życia i według ogólnej opinii, przez swój wiek, roztropność i obyczaje, dają rękojmie, że wytrwają w życiu czystym oraz poświęconym służbie Kościołowi i bliźnim.

Poprzez konsekrację taka wdowa otwiera się na głębię zjednoczenia z Bogiem, w sposób szczególny oddaje się Bogu poprzez gorliwą modlitwę, pokutę, dzieła miłosierdzia i apostolstwo.

- Wdowy, które odkrywają takie powołanie i pragną je zrealizować zapraszam na sobotnie spotkanie – dodaje ks. dr Marek Matusik.

Pierwszą wdową konsekrowaną w Polsce została 80-letnia Lidia Cholewa, która po dwuletniej formacji, w grudniu 1996 r. złożyła ślub dozgonnej czystości.

78-letnia Agnieszka Majczyna, to pierwsza wdowa konsekrowana w diecezji siedleckiej. Uroczystość, po trzech latach  / Fot. Jerzy Kirzyńskiprzygotowania, odbyła się 11 grudnia 2016 r. w katedrze. Obrzędowi błogosławieństwa przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

W Polsce prawie 300 wdów należy do stanu wdów konsekrowanych.

*Zdjęcie główne zostało zrobione podczas uroczystości, w dniu 22 stycznia 2017 r., kiedy po raz pierwszy w diecezji tarnowskiej, biskup Andrzej Jeż konsekrował dwie dziewice oraz dokonał obrzędu błogosławieństwa sześciu wdów i jednego wdowca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.