Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siedlce. Spotkanie formacyjne kandydatek na wdowy konsekrowane

Jerzy Kirzyński
Jerzy Kirzyński
Obrzęd profesji wdowieństwa powstał w połowie X wieku i przetrwał do końca XV wieku. Szafarzem obrzędu konsekracji wdów mógł być kapłan, a w przypadku konsekracji dziewic - biskup.

W sobotę, 24 czerwca o godz. 10.00, w Bursie św. Stanisława (ul. bpa Świrskiego 56) w Siedlcach odbędzie się spotkanie formacyjne kandydatek na wdowy konsekrowane.

Już od samego początku Kościoła, w pierwszych wspólnotach żyły i działały kobiety, które składając ślub dziewictwa, prowadziły życie poświęcone modlitwie, ascezie i dobrym uczynkom.

Inne składały śluby po śmierci swych mężów.

- Po Soborze Watykańskim II, odrodziła się praktyka konsekracji wdów znana od czasów apostolskich – informuje ks. dr Marek Matusik dyrektor Diecezjalnego Centrum Formacji Kapłańskiej oraz wikariusz biskupi ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. - O tym szczególnym rodzaju powołania wspomniał ojciec święty Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej Vita consecrata.

Chodzi o kobiety, które żyły w sakramentalnym związku małżeńskim, a po śmierci męża nie żyły publicznie w stanie przeciwnym czystości, ukończyły 60. rok życia i według ogólnej opinii, przez swój wiek, roztropność i obyczaje, dają rękojmie, że wytrwają w życiu czystym oraz poświęconym służbie Kościołowi i bliźnim.

Poprzez konsekrację taka wdowa otwiera się na głębię zjednoczenia z Bogiem, w sposób szczególny oddaje się Bogu poprzez gorliwą modlitwę, pokutę, dzieła miłosierdzia i apostolstwo.

- Wdowy, które odkrywają takie powołanie i pragną je zrealizować zapraszam na sobotnie spotkanie – dodaje ks. dr Marek Matusik.

Pierwszą wdową konsekrowaną w Polsce została 80-letnia Lidia Cholewa, która po dwuletniej formacji, w grudniu 1996 r. złożyła ślub dozgonnej czystości.

78-letnia Agnieszka Majczyna, to pierwsza wdowa konsekrowana w diecezji siedleckiej. Uroczystość, po trzech latach przygotowania, odbyła się 11 grudnia 2016 r. w katedrze. Obrzędowi błogosławieństwa przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

W Polsce prawie 300 wdów należy do stanu wdów konsekrowanych.

*Zdjęcie główne zostało zrobione podczas uroczystości, w dniu 22 stycznia 2017 r., kiedy po raz pierwszy w diecezji tarnowskiej, biskup Andrzej Jeż konsekrował dwie dziewice oraz dokonał obrzędu błogosławieństwa sześciu wdów i jednego wdowca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto