Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10798 miejsce

Siedlce. Wystawa prac Antoniego Wróblewskiego i Tomasza Nowaka

Do 7 maja 2010 roku można nieodpłatnie zwiedzać w Siedlcach wyjątkową wystawę malarską dwóch znakomitych twórców: Antoniego Wróblewskiego i Tomasza Nowaka.

Malarze Antoni Wróblewski (z lewej) i Tomasz Nowak (z prawej). Fot. Jarosław Kurzawa / Fot. Jarosław KurzawaNa wystawie można podziwiać serię obrazów Tomasza Nowaka pod zbiorczym tytułem „Jest jak jest” oraz dzieła malarskie Antoniego Wróblewskiego pod tytułem „Monstrancje Polne – ziemią z różnych stron świata malowane”.

Antoni Wróblewski jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mieszka w Siedlcach, a malarstwo jest jego codziennym zajęciem – jako jeden z nielicznych twórców plastycznych utrzymuje się on bowiem wyłącznie z własnej pracy artystycznej. Zajmuje się akwarelą, grafiką oraz malarstwem strukturalnym. Interesującym aspektem jego twórczości jest to, iż do pracy nad swoimi obrazami wykorzystuje między innymi ziemię, kamienie i drewno pochodzące z różnych stron świata. W jego dziełach bez wątpienia da się zauważyć coś mistycznego.

W ciągu wielu lat swojej działalności Antoni Wróblewski został uhonorowany Odznaką Obrazy Antoniego Wróblewskiego. Fot. Jarosław Kurzawa / Fot. Jarosław KurzawaZasłużonego Działacza Kultury, Odznaką za Zasługi dla Województwa Siedleckiego, Złotym Jackiem, Nagrodą im. Ludomira Benedyktynowicza oraz Brązowym Krzyżem Zasługi. Jest twórcą bardzo znanym i cenionym zagranicą – wystawiał swoje prace w takich krajach jak: Polska, Macedonia, Bułgaria, Grecja, Białoruś, Ukraina, Słowacja, Kanada i USA.

Według Antoniego Wróblewskiego jego postawę twórczą najlepiej charakteryzują słowa Cypriana Norwida: "Przecież i ja ziemi tyle mam, Ile jej stopa ma pokrywa, Dopokąd idę…".

Tomasz Nowak jest z wykształcenia magistrem pedagogiki. Od 1997 roku pracuje w Zakładzie Plastyki Akademii Podlaskiej w Siedlcach na stanowisku asystenta, realizując program przedmiotów artystyczno-pedagogicznych. W 2005 roku uzyskał tytuł doktora w dyscyplinie artystycznej malarstwo na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury otrzymał w 2007 roku Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym samym roku zainaugurował działalność Galerii Akademii Podlaskiej, której jest kuratorem. Prywatnie jest on długoletnim przyjacielem Antoniego Wróblewskiego, którego uważa za swojego mentora.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.