Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6725 miejsce

Siedząc czy stojąc, czyli o męskim siusianiu

Opłata za siusianie, w myśl Wespazjana "pecunia non olet", obowiązuje do dziś. Szwedzi uważają, iż siusianie na stojąco do muszli sedesowej dyskryminuje kobiety. Ośmielam się twierdzić pragmatyczniej.

Podobno krowy winne są zmianom klimatycznym. Wydzielają mnóstwo metanu, który zatruwa i psuje nam klimat. Ekskrementy ludzkie są nie mniej szkodliwe, tym bardziej, że niebawem będzie nas 10 miliardów. Problem optymalnej, higienicznej i ekologicznej toalety dla całego świata, mam na myśli każdego mieszkańca naszej kuli ziemskiej, już od wieków martwi i zaprząta głowę. Nie tylko ze względu na nieprzyjemny zapach wszelakich odchodów, ale ich szkodliwe działanie.

O konkursie na toaletę dla świata ogłoszonym przez Fundację Gates'a było dość głośno. Konkurs jednak nie wyłonił oczekiwanej rewelacji, mimo wielu zgłoszeń. Temat jednak jest nadal aktualny, aczkolwiek mało popularny. Pisuar z klapą, dla mężczyzn. Istnieją też pisuary damskie, niestety nie znalazłam fotografii. / Fot. zdjęcie z katalogu sklepowegoKtoś powiedział: pokaż mi swoją ubikację, a powiem ci kim jesteś. Coś w tym jest i może dlatego stan higieny nawet w toaletach publicznych znacznie się poprawił. Producenci urządzeń sanitarnych prześcigają się w pomysłach: są już sedesy kwadratowe, okrągłe, kuliste. Są takie sedesy, które po wstaniu z niego, same się myją. Ba! Myją też użytkownika zanim wstanie.

Coraz więcej widuje się pisuarów oraz tzw. toalet szwedzkich. tzw. szwedzki klozet, czyli wmontowana w podłogę płaska muszla z wyspami na stopy. / Fot. zdjęcie z katalogu sklepowegoCzyżby ten rodzaj ubikacji, do kucania lub siusiania na stojąco, pod tą nazwą znany był tylko w Polsce? Czyżby Szwedzi o niej nie słyszeli?

Tymczasem jak siusiać w Szwecji pisze "Gość Niedzielny". Niestety, nie znam szwedzkiego, dlatego powtarzam za "Gościem" jakoby zakazanie mężczyznom siusiania na stojąco do sedesu, muszli klozetowej było... bez sensu.

"Proszę siusiać na siedząco" / Fot. szyld na drzwiach toaletyOwszem, podane przez tygodnik szwedzki, jak podaje GN, uzasadnienie zakazu, a nie sam zakaz, pozbawione jest sensu, albowiem nijak nie widzę tu dyskryminacji ani kobiecej, ani męskiej tym bardziej. Nie widzę w ogóle, ani w szczególe, żadnego związku z jakąś dyskryminacją. Naklejka: Zakaz siusiania do muszli sedesowej stojąc / Fot. NaklejkaNatomiast widzę uzasadnienie zakazu pragmatyczne i higieniczne, bo wprost widoczne "gołym okiem i wyczuwalne gołym nosem", szczególnie dla kogoś, kto choć raz w życiu czyścił to miejsce odosobnienia, gdzie załatwiamy tzw. potrzebę fizjologiczną.

Przecież sedes, jak sama nazwa wskazuje, służy do siadania, a inne ubikacje do siusiania na stojąco. W Szwajcarii odPanom stojąc nie wolno siusiać do muszli sedesowej. / Fot. szyld na drzwiach toalety 30 lat można kupić i zobaczyć w toaletach naklejki i tabliczki z odpowiednim znakiem nakazu lub zakazu, a właściwie uprzejmą prośbą oraz podziękowaniem w czterech językach za siusianie jak należy lub za pozostawienie tego miejsca w takim samym stanie, w jakim było, gdy do niego weszliśmy. Czyżby Szwajcarzy, dostrzegając sens sedesu, mieli lepszy wzrok niż Szwedzi i "Niedzielny Gość"?

Aż korci mnie do wylansowania: "Panowie, jeśli nie ma pisuaru, siusiajcie na siedząco" albo "Do sedesu tylko na siedząco". A może ktoś ma lepszy pomysł?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (26):

Sortuj komentarze:

hahaha, co na to gender ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

współczesna cywilizacja gnębi mężczyzn. Onegdaj przed wiekami facet sikał, gdzie popadło , pod drzewem, w krzakach, pod płotem, z górki, ze szczytu, z wiatrem ...i nic się nie działo.Środowisko nie było skażone, nie było ocieplenia klimatu i dziury ozonowej.Potem było coraz gorzej. Jeszcze w XVII-XVIII wieku mieszkańcy pałaców (w tym Wersalu) załatwiali się w kominkach i pod pałacowymi schodami . Smród był, a jakże, podobnie jak wszy i brud pod ubraniem i nawet perfumy nie pomagały.
A teraz ? Trwa dyskryminacja facetów.Tymczasem , powinniśmy zadać sobie podstawowe pytanie: Dlaczego w części publicznych toalet nie ma pisuarów? Szwajcarzy powinni wydać obowiązek ich instalowania w publlicznych toaletach, zamiast bawić się w naklejki.A te dziury w podłodze to dla mnie totalny archaizm. w Europie.Co innego " u dzikich" , gdzie pierwotna kuczna pozycja jest nadal najbardziej popularna, chociaż używaja ja raczej do zwykłego s*ania w wysokiej trawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

sikać każdy może trochęęęę leepiej, trooochę gorzeeej.....lalala

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakże ważny higieniczny temat! Siusiać należy w sposób, jaki anatomia przewiduje, by do WC wchodzić bez konieczności zatykania nosa.
"Stopki Lenina" miałam okazję oglądać w bułgarskim Rilskim Monastyrze, ale stanąć na nich nie mogłam, ponieważ spod fekalii nie było ich widać!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pisac mozna o wszystkim , wiec czemu nie o codziennym odtruwaniu organizmu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Płaskie muszle z wyspami na stopy otrzymały od warszawiaków w PRL-u swoją nazwę - od czasu wyposażenia w nie toalet w Pałacu Kultury i Nauki im. J.Stalina. Pamiętam je z tamtejszej pływalni.
Natychmiast nazwali taką toaletę „STOPY LENINA” .
Nawiasem mówiąc – są one popularne w krajach muzułmańskich..." - napisał do mnie Warszawiak .

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.05.2013 15:10

Nie każdy jest wysportowany, panie Arturze :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale chłopacy będą wysportowani :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku - jak to do której? Do tej co zwykle - zraszanej na stojąco. Przysiad w półszpagcie z opuszczonymi portkam, to dopiero będzie wyczyn! :):):)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Susianie w "kucki", to babskie sikanie. Facetowi powinna / w czasie susiania/ "krzywa rosnąć"/ Musi tylko uważać aby nie obsiusiusiać i glazury i terakoty/o treściwej nie mówiąc/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.