Facebook Google+ Twitter

Siedziba IPN sprzedana. Kto zawinił - Ministerstwo Finansów czy Instytut?

20 sierpnia 2012 r. Instytut Pamięci Narodowej otrzymał pismo, że spółka Ruch S.A sprzedała prywatnej spółce jego dotychczasową siedzibę przy ul. Towarowej. Może to znacznie wpłynąć na losy Instytutu, a na pewno wywoła burzę polityczną.

(CC BY-SA 2.5) / Fot. HiuppoRzecznik prasowy IPN-u Andrzej Arseniak ogłosił, że siedziba, która dotychczas była użytkowana przez Instytut, została sprzedana prywatnej spółce GHN sp. z o.o., należącej do grupy Skanska. Historia działań IPNu, które miały zapobiec tak poważnym kłopotom, jest bardzo długa.

Na stronie Instytutu została wydana informacja prasowa na ten temat. Wynika z niej, że MSP powierzając budynek Ruchu S.A IPN-owi, obiecał w zamian oddać spółce inną nieruchomość w Warszawie. Z obowiązku się nie wywiązał, w związku z czym Instytut pozostał na "nie swoim terenie". Tymczasem Ruch S.A. w 2010 r. przestał być w większości własnością państwa, a teraz sprzedał podległy budynek innej, całkowicie prywatnej spółce.

W międzyczasie Ruch przedstawił Skarbowi Państwa ofertę zakupu nieruchomości przy ul. Towarowej 28 za kwotę 30 mln zł netto. Jak wynika z komunikatu, Instytut wtedy nie miał środków, aby zakupić budynek. Wystąpił więc do Ministra Finansów o uruchomienie środków z rezerwy celowej budżetu państwa. Uzyskał tez zgodę Spółki na rozłożenie spłaty na dwa lata. Ministerstwo Finansów jednak milczało przez 4 miesiące, aż do 5 lipca br. Udzieliło wtedy odpowiedzi, że ewentualne środki z rezerw mogą się znaleźć w II półroczu tego roku, przy braku innych wydatków.

Tymczasem, jak wspomnieliśmy, budynek został przekazany innemu właścicielowi, który nie ustosunkował się jeszcze do problemu z siedzibą Instytutu. Natomiast przeniesienie siedziby nie dość, że byłoby niesamowicie kosztowne, to również wymagałoby ogromnej ilości czasu. Zakłóciłoby to z pewnością działalność instytucji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

ala
 • ala
 • 25.08.2012 19:23

a czy pracownicy IPN mają olej w głowie .. chyba nie ...więcej i slomy i ten skrzywiony obraz świata..

Komentarz został ukrytyrozwiń
jędruś
 • jędruś
 • 24.08.2012 20:17

ten IPN to jakiś twór od teczek bo nic innego nie robi a zabawa teczkami skończyła sie w całej demokratycznej europie no z i trwa w najlepsze w polsce..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trzeba nie mieć kropli oleju w głowie, żeby remontować i wyposażać w najdroższe urządzenia wynajęty budynek, a teraz mówić "...nikt nie przypuszczał, że RUCH sprzeda ..." (cytuję z pamięci wypowiedź przed kamerą jednego z polityków PISu). Umowa najmu to nie wieczysta dzierżawa. A że przeprowadzka w inne miejsce spowoduje "kilkutygodniowy paraliż" w pracach? Polska od tego nie zginie, a panowie nie stracą apanaży za grzebanie w ubeckich papierach: to jest podobno praca nad najnowszą historią. Tu pospiechu nie ma, bo następne pokolenia i tak będą pisać kolejna wersję.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 23.08.2012 16:24

ten cały twór IPN ma w sobie coś z inkwizycji ze średniowiecza ale my mamy 3 tysiąclecie a niektórzy jeczcze topią sie w dalekiej przeszłości... słowem DO LIKWIDACJI natychmiastowej!!bo IPN nie zajmuje sie hisytorią tylko wybiórczo coś tam kąsa..no i ta gra teczkami.. ta sprawa z wałęsa ośmieszyła pracownikow IPN...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Zybertowicz
 • Marta Zybertowicz
 • 23.08.2012 09:22

IPN jest potrzebny i będzie pracował nadal. Mimo przeszkód robionych przez rząd. Tylko prawda nas wyzwoli ,a agenturę i zbrodniarzy stalinowskich pogrąży. To jesteśmy winni następnym pokoleniom .Dopóki IPN pracuje, dopóty agentura w Polsce nie może spać spokojnie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
kama
 • kama
 • 23.08.2012 09:22

Do
@ red Dzisiaj 09:16

przestań pisać bzdury, co ma wspólnego Platforma i IPN ? przeciez tych TWOICH zbrodniarzy mógł wyłapać PIS więc dlaczego tego nie zrobił! Trochę rozumu i rozwagi red.

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
 • red
 • 23.08.2012 09:16

Znalazł się nawet zdrajca - czyli pożyteczny idiota ,Ścibor Rylski - TW Żdzisławski, który poszedł na współpracę z komuchami! Dał się złamać - który mimo protestów kolegów z Powstania Warszawskiego legitymizuje zbrodniarzy komunistycznych do dzisiaj!

Dlatego IPN jest potrzebny, by pokazać ilu jest jeszcze w Polsce zbrodniarzy i agentury sowieckiej. I tym ludziom ,którzy dziś tak gorliwie wspierają Platformę, nie podoba się praca IPN.

Komentarz został ukrytyrozwiń
-ono-
 • -ono-
 • 23.08.2012 07:59

@Jolka Wczoraj 22:29

Oczywiście ,że skasować , prokuratorów przenieść do prokuratora generalnego , akta do archiwum akt nowych a historii niech uczą w szkołach

i tak powinno być !!!!!! amen i kropka.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
 • Jolka
 • 22.08.2012 22:29

Oczywiście ,że skasować , prokuratorów przenieść do prokuratora generalnego , akta do archiwum akt nowych a historii niech uczą w szkołach

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
 • red
 • 22.08.2012 22:24

To jeszcze nie koniec walki o IPN. Niedługo cdn....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.