Facebook Google+ Twitter

„Siedziby wielkich Polaków” Barbary Wachowicz tom I. U źródeł

"Siedziby wielkich Polaków. Od Reja do Kraszewskiego" Barbary Wachowicz to gawędowa prezentacja domostw, stanowiących źródło i centrum kultury polskiej, zaproszenie do gniazd wybitnych osobowości polskiej literatury i sztuki.

Barbara Wachowicz, Siedziby wielkich Polaków. Od Reja do Kraszewskiego (gawędy), Świat Książki, Warszawa 2013 / Fot. okładka książki W dorobku pisarskim Barbary Wachowicz są fundamentalne pozycje, od lat cieszące się popularnością i mające rzesze miłośników. Autorka powołała do istnienia szereg reporterskich szkiców i biograficznych opowieści, przybliżających portrety sławnych, wybitnych twórców kultury. Przez dekady urzeka czytelników fascynującymi odkryciami w książkach o wielkich Polakach, jak: „Malwy na lewadach”, „Ty jesteś jak zdrowie”, „Marie jego życia”, „Czas nasturcji", „Ciebie jedną kocham”, „Dom Sienkiewicza”, „Nazwę Cię Kościuszko! Szlakiem bitewnym Naczelnika w Ameryce” oraz budzi uznanie cyklem poświęconym harcerstwu. Kolejne pokolenia czerpią z pożytkiem z tego bogatego zespołu interesujących gawęd, znajdując w nich nieprzebrzmiały świat wartości dostrzegany w losach bohaterów jej książek.

Czytaj także: „Siedziby wielkich Polaków” Barbary Wachowicz tom II. Ostoje

Do długiego szeregu cennych pozycji pisarki losu polskiego dołączyły niedawno nowe dwa tomy monumentalnego Barbara Wachowicz / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska albumu, wydanego przez Świat Książki – „Siedziby wielkich Polaków”. Barbara Wachowicz zaprezentowała w nich niezwykłe miejsca na mapie Polski. Gawędy ukazały się w szacie solidnej, godnej pomnikowych siedzib i reprezentowanych przez nie tradycji z pięknymi, barwnymi ilustracjami. Autorka zaprasza na wędrówkę szlakiem wybitnych osobistości polskiej literatury i sztuki, tym razem za pośrednictwem wydawnictwa, które urzeka zewnętrzną edytorską formą. Twarda oprawa, piękny papier, bogaty dobór zdjęć, staranność graficzna odpowiada zamiarom publikacji, jakim bez wątpienia jest utrwalenie i kultywowanie miejsc pamiątek narodowych. Atutem zestawienia szczególnych siedzib polskich jest chronologiczne ujęcie, zastosowane także w każdym rozdziale, co umożliwia poznanie dziejów wybranych placówek.

Barbara Wachowicz / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Bez mała powiedzieć można, że pomnikowa edycja stanowi ukoronowanie twórczości Barbary Wachowicz, gdyż nie tylko stanowi syntezę podejmowanych przez nią tematów, ale też oddaje istotę jej działalności, nieograniczającej się do pisarstwa, bo zakorzenionej w sztuce fotografii, teatru i filmu. W nowej publikacji autorki zostały zebrane świadectwa jej wszelkich przedsięwzięć, jakie złożyły się na twórczą drogę jej zawodowego życia. Dzięki tym sygnałom, przywołującym reporterskie podróże, wyreżyserowane spektakle, zorganizowane wystawy czytelnik gawęd zebranych w nowej odsłonie wchodzi w obszar oddziaływania wielu sztuk, w jakich wyraziły się pasje autorki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Lektura wspaniała, tym bardziej, że bogato ilustrowana. Może to w pewnym stopniu rekompensuje brak telewizyjnych programów na temat naszego dziedzictwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oblęgorek oraz Wola Okrzejska są zaprezentowane w tomie drugim. Jeśli chodzi o podkielecki majątek, to rozdział zaczyna się od nakreślenia okoliczności "Jubileuszowego ognia", czyli okoliczności uhonorowania Sienkiewicza m. in. darem narodowym, następnie jest zarys sielanek pisarza spędzonych wraz z rodziną na wsi, z uwzględnieniem towarzyskich wizyt, w tym oddziału legionistów, a następnie dzieje spadkobierców majątku, opisane szerzej przez Autorkę w "Domu Sienkiewicza", ale w najnowszej książce historia została uzupełniona o wypadki z pierwszego dziesięciolecia XXI wieku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba najciekawsze są zdjęcia pani Barbary w otoczeniu dzieci i młodzieży. Pamiętam ją ze spotkań w Garwolinie czy Okrzei, w podlaskich ostojach blisko jej rodzinnych stron. Nie mam jeszcze przed spbą recenzowanego tomu a ciekawi mnie informacja szczegółowa jak jest ukazana siedziba oblęgorska pisarza Henryka Sienkiewicza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapraszam do obu tomów "Siedzib wielkich Polaków", gdzie na każdej stronicy widnieją barwne fotografie autorstwa Barbary Wachowicz, Zenona Żyburtowicza, Roberta Gąsienicy, Piotra Kyca, Andrzeja Szypowskiego, Ryszarda Sławczyńskiego, Leszka Krześniaka, Tani Cariuk (oraz pochodzące od wielu innych autorów i instytucji).

Pojawiają się także ciekawe zdjęcia przedstawiające samą Autorkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zachęcam do lektury tej recenzji. Brak mi ciekawszych zdjęć p. Barbary przy tym ważnym materiale.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś słuchałam jej opowieści w radiu, dzisiaj niestety ich nie ma. Dobrze, że Barbara Wachowicz pisze takie wspaniałe książki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lubię opowieści Barbary Wachowicz. Z przyjemnością przeczytam tę książkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, że mamy jeszcze te muzea, o których napisała Barbara Wachowicz. Żeby nie przyszło do głowy komuś je zlikwidować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz nie umiem sobie wyobrazić literackiego programu w telewizji. Pewno przeciętny odbiorca ich nie wypatruje. Ale to nie znaczy, że nie potrzebuje. Szkoda, że telewizja obniżyła loty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety,Pani Małgosiu, po tylu latach karmienia widzów głupawą, niestrawną papką odmóżdżającą, dziś w TVP gawędy Barbary Wachowicz byłyby dla większości niezrozumiałe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.