Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9592 miejsce

„Siedziby wielkich Polaków” Barbary Wachowicz tom II. Ostoje

"Siedziby wielkich Polaków. Od Konopnickiej do Iwaszkiewicza" Barbary Wachowicz to zbiór gawęd o domostwach, stanowiących ostoję tradycji i centrum kultury polskiej, zaproszenie do gniazd wybitnych osobowości polskiej literatury i sztuki.

Barbara Wachowicz, Siedziby wielkich Polaków. Od Konopnickiej do Iwaszkiewicza (gawędy), Świat Książki, Warszawa 2013 / Fot. okładka książki W albumowej szacie wydawnictwa Świat Książki Barbara Wachowicz zaprezentowała ważne na mapie Polski domostwa sławnych twórców kultury. Dwutomowa edycja „Siedziby wielkich Polaków” to zbiór fascynujących opowieści o domach, zamieszkiwanych przez wybitne postacie, a obecnie muzea, zachowujące kształty minionego życia. Zabierając w podróże do wyjątkowych miejsc, autorka przybliża historię mieszkańców i kreśli koleje losu ich majątków. W tomie pierwszym Od Reja do Kraszewskiego przedstawiła ośrodki literackie dawnej Polski, jej literackie kolebki oraz miejsca, gdzie polska literatura wzbijała się na szczyty mistrzostwa. Tom drugi zabiera na szlak domów, które funkcjonowały niedawno, zaledwie przed wiekiem czy półwieczem.

Czytaj także: „Siedziby wielkich Polaków” Barbary Wachowicz tom I. U źródeł

W tomie "Od Konopnickiej do Iwaszkiewicza" czytelnicy wędrują zatem do tych szańców tradycji polskiej, które Barbara Wachowicz, Siedziby wielkich Polaków. Od Konopnickiej do Iwaszkiewicza (gawędy), Świat Książki, Warszawa 2013 / Fot. okładka książki zostały powołane u progu XX wieku. Jest to wyprawa do siedzib czołowych pisarzy polskich i kompozytora, którzy swym siedzibom nadali kształt, współcześnie odtworzony i pielęgnowany. W kolejnych odsłonach pojawiają się kolejno: Żarnowiec Marii Konopnickiej, Wola Okrzejska i Oblęgorek Henryka Sienkiewicza, Kąśna Ignacego Jana Paderewskiego, Harenda Jana Kasprowicza, Ciekoty Stefana Żeromskiego, Kołaczkowo Władysława Reymonta, Bronowice Włodzimierza Tetmajera i Stanisława Wyspiańskiego, Russów Marii Dąbrowskiej i Stawisko Jarosława Iwaszkiewicza.

Barbara Wachowicz i Antoni Cybulski z synem / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Barbara Wachowicz opowiada o dziejach domostw wybitnych Polaków, kreśląc dramatyczne losy ludzkie, uwikłane w historyczne przełomy. Reporterską wędrówkę do kolejnych miejsc ilustrują liczne wyznania, wspomnienia, wypowiedzi bohaterów. Autorka wplata w swoje gawędy lotne poetyckie frazy, aforystyczne spostrzeżenia, cytuje dokumenty, co nadaje reportażom walorów dokumentalnych i artystycznych zarazem. Przywołania pozwalają odzwierciedlić światy, w jakich żyli wielcy Polacy, określić charakter przestrzeni, z którą czuli się emocjonalnie związani. W istotny sposób wspomaga autorkę ikonografia dokumentalna epoki. W książce, podobnie jak w tomie pierwszym jest dużo odkryć, ciekawostek historycznych, ściśle związanych z chwilą współczesną, frapujących przyczynków. Wszystkie składają się na piękną całość – opowieść o Polsce dostojnej, godnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Muszę to przeczytać!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Druga część wydaje mi się ciekawsza, bo czasy nam bliższe. Pani Krystyno, to prawda. Świetna propozycja na wakacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz zauważyłem 2 część recenzji, może powinien być wyraźniejszy odnośnik w tekście do cz. drugiej? Recenzja bardzo wnikliwa, kłaniam się nisko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Druga część równie ciekawa. Już wiem, jaka będzie moja lektura obowiązkowa na wakacje:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.