Facebook Google+ Twitter

"Sieg heil" pod Krzyżem Katyńskim: Prokuratura rozpoczęła przesłuchania świadków

W ciągu miesiąca dowiemy się, czy wybryk członków NOP znajdzie finał w sądzie.

Sprawie opisywanej w piątkowym materiale pt. „Autor Wiadomości24.pl złożył zawiadomienie do prokuratury ” nadano sygnaturę akt (4 DS 284 / 06). Rozpoczęły się także przesłuchania świadków. Jak poinformowała prokurator Krystyna Durałek z Prokuratury Rejonowej Kraków - Śródmieście Zachód, w ciągu trzydziestu dni zapadnie decyzja o wszczęciu, lub odmowie wszczęcia postępowania karnego. Jeśli decyzja będzie pozytywna i do procesu dojdzie, sąd stanie przed koniecznością rozstrzygnięcia m.in. takich kwestii, jak to, czy w Polsce A.D. 2006 uniesienie przed siebie wyprostowanego ramienia jest dopuszczalną formą okazywania szacunku. A także czy dla tego typu gestów jest miejsce w sferze publicznej.

Na marginesie chciałbym się podzielić z Czytelnikami ciekawym doświadczeniem. W rozmowach, jakie odbyłem podczas minionego weekendu zdarzyło mi się usłyszeć, że owo pozdrowienie interpretować można w sposób najrozmaitszy. Fakt, że ów gest w największym stopniu rozpropagowali akurat niemieccy narodowi socjaliści – zdaniem niektórych spośród moich rozmówców – nie ma istotniejszego znaczenia. Zdaniem niektórych, nawet po doświadczeniach II wojny światowej nie jest to gest skompromitowany. Ciekaw jestem, co na ten temat sądzą czytelnicy Wiadomości24.pl. Proszę o odpowiedzi na pytanie: czy byłabyś gotowa/byłbyś gotów samemu stosować albo zaakceptować w swoim otoczeniu gest znany powszechnie jako hitlerowskie pozdrowienie „Sieg heil”?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Tak jak w buciorach nie wchodzi się do meczetu, tak nie sieghailuje się przy Krzyżu Katyńskim, bo to obraza uczuć patriotycznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, pozdrowienie rzymskie, zostało zawłaszczone przez wodzowski ruch NSDAP i na trwałe wpisało się w historię ruchów totalitarnych. Żadne tłumaczenia i odwołania do historii nie są w stanie zmienić jego symboliki. Tak, jak komora gazowa będzie się nam zawsze kojarzyła z ludobójstwem, tak rzymskie z pochodzenia, ale faszystowskie z symboliki, pozdrowienie będzie kojarzyło się z dyktaturą hitlerowskich Niemiec.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W komentarzu do moderatora prosiłem o pomniejszenie czcionki...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.12.2006 17:38

W życiu sie nie zgodze... prawda jest taka że każdemu się kojarzy z nazizmem.

Te "inne znaczenia" to dla mnie po prostu wymówki do stosowania tego gestu nazistowksiego i uchodzenia bezkarnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.