Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

36346 miejsce

"Sieg heil" przed Krzyżem Katyńskim - dochodzenie w toku

Nowe ustalenia w sprawie wybryku członków „Narodowego Odrodzenia Polski”, do którego doszło 13 grudnia 2006 r. pod Krzyżem Katyńskim w Krakowie.

 

Fot. Wiadomości24.pl Przesłuchiwani świadkowie – między innymi osoby z zarządu małopolskiej „Solidarności”, organizatora obchodów 25. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, członkowie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, oraz Dariusz Wicher, asystent senatora PiS Piotra Boronia - potwierdzili fakty opisywane przez Wiadomości24.pl już w grudniu ubiegłego roku. Młodszy aspirant Piotr Gój z Sekcji Dochodzeniowo-Śledczej Komendy Miejskiej w Krakowie poinformował, że z jego ustaleń wynika, iż „Narodowe Odrodzenie Polski” nie otrzymało oficjalnego zaproszenia od władz „Solidarności”. Takie wrażenie można było odnieść słysząc z ust prowadzącego uroczystość zapowiedź złożenia kwiatów przez delegację NOP.

Mł.asp. Gój poinformował, że dotąd tożsamość autorów gestu „Sieg heil” nie została potwierdzona. Dwa tygodnie temu krakowska policja zwróciła się do lokalnych mediów z prośbą o udostępnienie zdjęć wykonanych przez fotoreporterów podczas uroczystości 13.12.2006. Fotografie te mogą mieć kluczowe znaczenie dla dalszego biegu sprawy.

O ocenę gestu członków NOP poprosiłem prawników. Według adwokata Romana Gładyszowskiego, czyn ów wypełnia dyspozycje artykułów 133, 137§.2 oraz 196 kodeksu karnego. Można również dopatrzyć się w nim naruszenia art. 256 k.k. „Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa (...), podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.".

– Pomimo rozmaitych konotacji historycznych, po II wojnie światowej charakterystyczne uniesienie ramienia, które członkowie Narodowego Odrodzenia Polski zaprezentowali pod Krzyżem Katyńskim, jednoznacznie kojarzone jest z hitlerowcami i z ideologią narodowo-socjalistyczną – podkreślił mec. Gładyszowski.

Przeczytaj poprzednie teksty Michała Tyrpy, który jako jedyny dziennikarz od razu napisał o tym, co się stało przed Krzyżem Katyńskim.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (30):

Sortuj komentarze:

A żeby tego faszystę poskręcało z jego nazistowskimi gestami!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.02.2007 11:38

Serdecznie Witam Wszystkich normalnych Polaków. Jestem zbulwersowany i wściekły na rządy byłe i obecne. Polska, Nasza Ojczyzna, zbyt wiele doświadczyła potworności wojny żeby dzisiaj tolerować istnienie takich organizacji. Przecież ktoś, kiedyś zalegalizował w imię demokracji tych kretynków wyciagajacych ramię w geście "heil", ubierajacych się na wzór dawnych siepaczy narodu i niszczycieli wszystkiego co polskie. Niech obecny rząd przestanie się zajmować pierdołkami i codziennymi występami we wszystkich programach tv, a zajmie się natychmiastową delegalizacją tych organizacji i inwigilacją jej członków. Żeby Polak był mądry przed szkodą. A tak na koniec, to jakich rodziców mają te głęby nie znające historii, że doprowadzili /rodzice/ do takiego ukształtowania młodych umysłów swoich ukochanych synków -kretynków. Ale nasze posty są, niestety, tylko bezsilnym "wołaniem na puszczy". To straszne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

oczywiście punkt...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rasizm i statolatrię potępił Kościół w słowach encykliki Mit brennender sorge. Polski nacjonalizm był i jest wybitnie katolicki i tradycjonalistyczny. Ideolodzy wszystkich odłamów ruchu narodowego występowali zarówno przeciw nazizmowi jak i komunizmowi, widząc w tych ideologiach największe zagrożenie dla Polski. Polskie kilkusetosobowe ugrupowania faszystowskie stanowiły przed wojną margines i polityczny plankton. Dlatego stosowanie przez członków NOP faszystowskich gestów prowokuje do posądzenia ich o aberrację, a przynajmniej grubą nieznajomość własnej historii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wystarczy wejść na stronę Prawica.net, żeby się przekonać, że lewactwo kojarzy się ludziom tam piszącym z ostentacyjnym manifetsowaniem postaw homoseksualnych, środowiskiem radyklanych feministek itp. Dlatego odbieram jako absurdalne określenie NOP-u itp. jako lewactwa, bo wrzuca się ich w ten sposób do jednego worka z zupełnie odmiennym środowiskiem. Często radykalizmy się do siebie zbliżają poprzez swój radykalizm, to inna sprawa. Ale obecny kontekst użycia słowa "lewactwo" wyklucza, moim zdaniem, stosowanie go wobec nacjonalistów o odchyleniu faszystowskim rekrutujących się z kręgów "łysych". Michał jest jednym z "masterów" słowa na W24, dlatego tak męczę. Artykuł na temat tych podziałów mógłby wzbudzić żywą dyskusję i, być może, coś wyjaśnić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie zamierzam w nieskończoność rzucać grochem o ścianę. Jeżeli dla kogoś SOCJALIZM (choćby: narodowy) równa się PRAWICA (i to nawet skrajna), nic nie poradzę. Lewackie stereotypy należą do najbardziej utrwalonych. Vide: "papież Hitlera" - Pius XII.

Zagubionym przypominam, że autorami narodowo-socjalistycznej rewolucji w Niemczech były chłopaki z S.A. Oczywiście potem, jak to zwykle bywa, rewolucja pożarła własne dzieci. Nie zmienia to faktu, że o upodobaniach SA-mannów można by powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że były bliskie radykalnym konserwatystom..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawica, lewica...Pojęcia nam się ostatnio mocno zdewaluowały. Pomieszanie jest tak wielkie, że trudno o jednoznaczną i trafną klasyfikację. Wypadkowa, a więc suma poglądów na wszystkie dziedziny życia, tworzy dziś chyba wszystkie możliwe kombinacje złożone z tychże poglądów. Operowanie więc klasycznymi pojęciami jak prawicowiec lub lewicowiec bez dokładnego sprecyzowania całego światopoglądu jest z jednej strony uproszczeniem, a z drugiej nadużyciem. Przypomnę tylko, że związek zawodowy określano mianem "prawicy", a SLD nazywano "liberałami".
Duskutujmy więc merytorycznie, bez odwoływania się do haseł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nazizm to bardzo niebezpieczna mieszanka radykalnego konserwatyzmu obyczajowego i populizmu socjalnego. Tym samym trudno go bezpośrednio zakwalifikować do lewicy lub prawicy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i właśnie o to mi chodzi, czy można w ogóle określać nazizm jako lewactwo. To brzmi... no, w najlpeszym wypadku dziwnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ossad: jeżeli określimy narodowy socjalizm mianem lewactwa to i owszem, takie określenie może być słuszne. Chociaż w mojej opinii narodowy socjalizm jest raczej odmianą skrajnej prawicy a nie lewicy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.