Facebook Google+ Twitter

Sięgają, gdzie wzrok nie sięga

Sięgają, gdzie wzrok nie sięga.Niezwykli żeglarze z misją przypłynęli do Gdańska

 / Fot. Sails of the spiritOleg Kolpashchikov z Łotwy jest niewidomy. Na katamaranie "Lover", który w sobotę, 30 lipca, przypłynął do Gdańska, zajmuje się gotowaniem, pomaga też przy stawianiu żagli. Razem z załogą katamaranu promuje projekt Sails of the Spirit, integrujący żeglarzy z osobami niepełnosprawnymi.

Oleg katamaran zna jak własną kieszeń, gotuje używając butli gazowej, przygotowuje dla załogi wszystkie posiłki: kroi, sieka, smaży. Załodze smakuje. Oleg jest przykładem, ze osoby niepełnosprawne moga z pomocą żeglarzy przeżywac morskie przygody.
Projekt Sails of the Spirit (SOFS) to inicjatywa, wspierana przez rosyjski Rosatom, która ma pokazać pozytywne skutki integracji żeglarzy i osób niepełnosprawnych. Załogą dowodzi kapitan Uldis MEŽULIS, a wspierają ją żeglarze łotewskiego klubu Auda .
- Przygotowanie do kazdej wyparwy, potem rejs trwający kilka tygodni to doskonały sposob na zgranie się, na obudzenie pozytynego myślenia - mówi kapitan Uldis MEŽULIS kapitan katamaranu "Lover". - Każdy rejs to okazja do integracji i współpracy na polu działań społecznych.
W Polsce, w Gdańsku jesteśmy po raz pierwszy - dodaje Oleg Kolpashchikov. - Rejs rozpoczeliśmy 1 lipca w Petersburgu w Rosji i zakończymy 23 sierpnia w Paryżu. W trakcie podróży odwiedzimy 20 miejscowości, 10 państw m.in. Finlandię, Szwecję, Łotwę, Litwę, Polskę, Niemcy, Holandię, Belgię i Francję, gdzie będzie ostatni przystanek na trasie.

W Gdańsku katamaran zacumował w marinie Narodowego Centrum Żeglarstwa, załoga spotkała się z przedstawicielami miasta, żeby opowiedzieć o swoim projekcie.
- Żeglarstwo i osoby niepełnosprawne to temat w Gdańsku znany - mówi Piotr Olech zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku. - Mamy swoje projekty, które pokazują że taka integracja działa. Nasi goście zaprosili nas też na Pierwszy Światowy Kongres Osób Niepełnsprawnych w Jekaterynburgu, który odbędzie się we wrześniu 2017 roku.
W ciągu dwunastu edycji projektu udział w nim wzięli przedstawiciele ponad 10 krajów. Celem projektu jest taka aktywiazacja osób niepełnosprawnych, która pozwoli im autentycznie zaangażować się w integrację międzynarodowego środowiska osób niepełnosprawnych.
Wyprawa Sails of the Spirit ma przybliżyć jak największej ilości osób problemy, z jakimi spotykają się osoby niepełnosprawne. Stąd podczas postoju w portach spotkania, prezentacje załogi i informowanie o kongresie w Jekaterynburgu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wspaniałe. Motywuje i daje widoki na przyszłość i wiarę w człowieka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.